Opletten bij tanken in België 3 Straatcamera's snel operationeel water*.. specialist Water ontharders ls je er op let, merk je dat de beveiligingscamera over al is. En dan hebben we het niet alleen over de ca mera's bij tunnels, brug gen en wegen. Loop een i rondje door bijvoorbeeld Hulst en je ziet dat de éénogige bewakers over al zijn. Camerabewaking is al lang niet meer het exclusieve domein van juweliers, banken en andere ondernemingen die meer risico dan gemiddeld lopen het slachtoffer te worden van criminelen. Het begint al als je wilt tanken bij de onbe mande pomp in Hulst. Bovenop een paal houdt een camera het tankstation in de gaten. Wie de bouwmarkt op het Stationsplein bin nenloopt, kan naar zichzelf zwaaien. Naast de op de ingang gerichte camera is een beeld scherm bevestigd. Bij de naastgelegen super markten is het niet veel anders. Lopend door de Gentsestraat richting de Grote Markt is een winkel zonder camerabe veiliging zowat een uitzondering. De camera's zijn vaak gericht op de ingang. Twee camera's filmen iedereen die geld pint bij de automaat op de hoek met de Grote Markt. Ook verswinkel Malou Segers heeft een ca mera hangen boven de met tientallen soorten kazen en noten gevulde toonbank. Het is een exemplaar dat in de vorm van een halve bol aan het plafond is gemonteerd. De camera is niet geplaatst uit angst voor een overval, zegt Patrick de Meurichy. Het extra elektronische oog is vooral handig. „Als we achter in de zaak zijn, zien we meteen dat iemand de winkel binnenkomt." Extra zekerheid Gert-Jan Martens werkt in de snackbar van Messagie bij het stadhuis. Sinds een paar maanden hangt ook hier een cameraatje bo ven de frituurketels. De camera staat in ver binding met een beveiligingsbedrijf. „We heb ben de beelden nog nooit hoeven bekijken. Gekke dingen zijn er niet gebeurd", zegt Mar tens. De frituur staat midden op de markt en is omringd door terrassen. Bepaald geen stille plek waar criminelen ongezien hun slag kun nen slaan. Martens: „Ik voel me hier niet on veilig. Maar toch, de camera voelt toch als een extra zekerheidje, zeker in de avonduren. Er gaat ook een preventieve werking vanuit." Beveiligingscamera's zijn dankzij de digitale 1 techniek voor iedereen betaalbaar geworden. Het is niet verboden om camera's op te han gen. Maar er zijn wel regels, aldus de Autori teit Persoonsgegevens. „Wie een camera op hangt, moet zorgen dat de camera zo min mogelijk gericht is op de openbare weg of op eigendommen van anderen." Gemeenten mogen alleen camera's ophangen als andere maatregelen niet voldoende gebleken zijn om de openbare orde te handhaven. Camera beelden mogen niet langer dan vier weken worden bewaard. Mensen moeten, bijvoor beeld door middel van een waarschuwings bord, kunnen weten dat ze in beeld komen. En verborgen camera's zijn alleen toegestaan in uitzonderlijke omstandigheden en dan nog alleen tijdelijk. In België is de brandstof veel goedkoper dan in Nederland. Dat scheelt bijvoorbeeld op een liter Euro95 zo'n dertig cent bij advies prijs. Een volle tank betekent een besparing van 15 euro. Zeker in Zeeuws-Vlaanderen loont het dus om de grens over te wippen. Vanaf januari is het even oplet ten, want dan is de Euro95 ver vangen door E10, benzine waar zo'n 10 procent ethanol is bijge mengd. Ethanol is alcohol die is België begint er in 2017 mee, Nederland vervangt pas in 2020 de Euro95 door E10 gemaakt van gewassen zoals mais, tarwe en suikerbieten. In Brazilië bijvoorbeeld rijden ze al dertig jaar overwegend op etha nol. Zelf rijden we al stiekem op een fractie ethanol, want de Eu- ro95 bestaat voor 7 procent uit de ze biobrandstof. Voor de meeste auto's is dat geen probleem. Wie een auto heeft van tien jaar of jonger kan E10 tanken. Een aantal auto's van voor 2006 is ongeschikt voor E10, omdat de ethanol zich in het alu minium motorblok zou kunnen 'bijten' of de prestaties erg ver minderen. Het alternatief is in Nederland Euro95 of het duurde re en steeds schaarser wordende, Euro98 te tanken. Dat geldt bijvoorbeeld voor wie een Aston Martin DB7 of een Bentley van voor 2oro in de gara ge heeft staan. Meer verkocht zijn de Audi's, Seats, Skoda's en Volks wagens met fsi-motoren. Dat type motor verdraagt E10 niet goed. Dat geldt ook voor veel wat oudere Fiats zoals de Barchetta, Doblo en Multipla. Hetzelfde geldt voor drie types Lexus van bouwjaar 2005 tot 2007, Mercedes- sen met cgi-motoren tussen 2002 en 2005, Mitsubishi's met gdi-mo- toren, Opeis Vectra, Signum en Zafira met directe injectie en ver der Renaults met turbo-motoren tot 2003. Ook de Toyota Avensis tot bouwjaar 2008 lust geen E10. Nederland stapt in 2020 over op E10. Wie wil controleren of zijn of haar auto geschikt is voor E10 kan kijken op eiocheck.nl. Enioij mter[ vrijdag 28 oktober 2016 bewakers zij n er altij d en overal Theo Giele Hulst SNACKS MVMt Gert-Jan Martens in snackbar Messagie in Hulst. In het plafond hangt een kleine bewakingscamera, foto's camile schelstraete Bob Maes Hulst De veelbesproken camera's in de binnen stad van Hulst zijn medio november ope rationeel. Deze week beginnen de voorbe reidingen. De cameramasten worden al vast geplaatst, de camera's volgende week. De camera's komen op de Grote Markt, de hoek van de Steenstraat en de Grote Markt en op de Houtmarkt. Ook activitei ten op het Cornells de Vosplein en een ge deelte van de Lange Nieuwstraat en een stuk van de Kleine Bagijnestraat kunnen worden gefilmd. De belangrijkste 'overlastlocaties' zijn daarmee in beeld gebracht. Burgemees ter Jan-Frans Mulder verwacht dat de ca mera's niet alleen helpen in het opsporen van raddraaiers, maar dat ze ook preven tief werken. Volgens de gemeente Hulst is er met name op vrijdag- en zaterdaga vond geregeld overlast. Daarom wordt niet alleen op straat, maar ook in cafés ge filmd. Dat is een van de andere maatregelen om uitgaan in Hulst 'veiliger' te maken. Direct omwonenden van de 'overlastlocaties' zijn geïnformeerd over hoe hun privacy gewaarborgd is. Met borden worden be woners en bezoekers attent gemaakt op het cameratoezicht. Veel Zeeuws-Vlamingen tanken over de grens in België, maar vanaf januari treffen ze geen Eu- ro95, maar het milieuvriendelijk ere E10 aan de pomp aan. Zo'n tien procent van de auto's is daar niet geschikt voor. Frank Balkenende Sas van Gent Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl Malle Jantje en Oma's Snoepwinkel zijn twee bijzondere winkels in wonderschoon Veere. "Jantje" en "Oma" zoeken elk een aantal scholieren voor alle weekeinden (za. 9.00 -18.00 u.) en zo. 10.00 -18.00 u.) Je werkt een keer per 14 dagen. Leeftijd vanaf 14 jaar. SMS naar 06-10 796 289 of APP naar 06-46 712 355.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86