Even niet aaien! Vrees voor verstoring van de markt Vlasorganisaties in Nederland, Frankrijk en België slaan handen ineen om landbouwers en vlasverwerkers te waarschuwen. Kleding wordt echt niet goedkoper als prijs van vlasvezels daalt Rogier Veenstra kroonprins van het trainersgilde TERNEUZEN Bij de kinder boerderij in Terneuzen kun nen de konijnen even niet worden geaaid. De knaagdie ren zitten in quarantaine, voor hun eigen bestwil. Dat klinkt erger dan het is, legt Maarten Hemelsoet van de kinderboerderij uit. „Het is puur preventief. Nadat er zes weken geleden een jonkie om onduidelijke reden stierf, hebben we besloten om de konijnen in een afgesloten ruimte te houden." De zeer besmettelijke konijnenziekte VHD waart nog steeds rond en de kinderboerderij wil voorkomen dat de zestien langoren ziek worden. Ze krij gen dan ook eten van een me dewerker die de handen goed heeft gewassen en niets aan zijn of haar schoenen mee de stal in kan nemen. De konij nen blijven in quarantaine tot de kinderboerderij het weer veilig acht om de dier tjes te laten knuffelen door bezoekers. op gang. Linnen kleding die van Nederlandse, Franse en Belgische vlasvezels vooral in China wordt gemaakt, is bezig met een opmars in India. Kleding van vlasvezels is relatief duur. Het idee dat een grotere pro ductie en daarmee een lagere prijs deze kleding goedkoper zal ma ken, klopt volgens Kasse niet. Zo als met zoveel producten maakt de grondstofprijs slechts een klein deel van de totale productiekosten uit. De prijs van een kilo vlasve zels loopt momenteel uiteen van 1,90 tot 2,50 euro. Kasse: „Stel dat die prijs zakt, dan zien consumen ten dat nauwelijks terug in de kos ten van een kledingstuk. Terwijl dat voor de boeren en verwerkers wel veel uitmaakt. De prijzen zijn nu lonend, dat is belangrijk voor de continuïteit." Het gaat goed met de teelt van vlas in Nederland, België en Frank rijk. De prijzen zijn redelijk. Land bouwers kunnen er weer geld aan verdienen, terwijl bijvoorbeeld tar we nauwelijks een cent opbrengt. Dit kan ertoe leiden dat boeren be sluiten in 2017 meer vlas in te zaaien, vrezen vlasorganisaties in de drie landen. De huidige, gezon de situatie op de markt voor vlas vezels, voor de kledingproductie, komt dan in gevaar, waarschuwen ze eendrachtig. De vlasorganisaties roepen boe ren en verwerkers op zich te be perken. Vlas is een klein gewas, ze ker in Nederland. Na een dip van 1900 hectare in 2013 is het areaal langzaam weer gegroeid tot 2500 hectare in 2015 en in het afgelo pen jaar. „Zet je dat af tegen het areaal tarwe", verklaart vlasver werker Karei van Looij uit Sint Jan steen, „dan is dat heel weinig. Stel dat landbouwers besluiten twee procent van het tarwe-areaal voor vlasteelt te gaan gebruiken, dan be tekent dat al een enorme stijging. Dat zal de prijs geen goed doen en wij kunnen het als vlasverwerkers ook niet aan." De Franse vlasorganisatie Cipa- lin heeft het initiatief genomen voor de oproep. Frankrijk is met ongeveer 80.000 hectare vlas de grootste producent in Europa van vlasvezels voor de kledingproduc tie, gevolgd door België (zo'n 18.000 hectare) en Nederland (vooral Zeeuws-Vlaanderen). „We zijn niet tegen een uitbreiding van het areaal", licht secretaris Da vid Kasse van branche-organisatie Vlasenhennep.nl toe, „maar de groei zal geleidelijk moeten gebeu ren om vraag en aanbod in even wicht te houden." De vlassector heeft enkele jaren geleden al een crisis doorgemaakt die met name in Nederland gaten heeft geslagen. Het komt er nu op aan, volgens Kasse, zo'n situatie te voorkomen en eerst werk te ma ken van een verbreding van de af zetmarkt. Langzaamaan komt die vrijdag 28 oktober 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Verzorger Maarten Hemel soet in het verblijf waar de konijnen opgehokt zitten. FOTO RONALD DEN DEKKER Sector roept op: Houd vlasteelt binnen de perken Harmen van der Werf Terneuzen David Kasse, Vlasenhennep.nl ZEELAND 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 85