i SHOW CULTUUR 25 Hij is nog steeds een veelgevraagd pianist, en speelt alles wat er voor zijn vingers komt. Vanavond is Jan Vayne solist tijdens The Classical Proms, met The Bach Choir Orchestra of the Netherlands. f INTERVIEW JAN VAYNE Tijdens improvisaties voel ik mij een soort Hans Klok die ter plekke de trukendoos opentrekt. Dat geeft een enorme kick E Ik benader klassiek vlot. Man, bij opera's van Mozart zaten de mensen in de zaal te schreeuwen en gewoon te eten ij is altijd een muzikale nomade geweest en als vanouds is Jan Vayne (50) onderweg. De ene keer geeft de pianist een klassiek concert in het Concert gebouw, dan luistert hij de presenta tie van een nieuw model auto op. Bij een volgende gelegenheid speelt hij zijn eigen meditatieve muziek 'voor een zaal mensen die in bedden lig gen en ademhalingssessies houden'. Of hij trekt zich terug in de Sint Annakapel in Kampen, een kerkje uit 1470 dat hij kocht en waar hij het orgel bespeelt. Om vervolgens met zangeres Petra Berger op pad te gaan en haar te begeleiden in een song van Barbra Streisand. Nu is hij gast van The Bach Choir Orchestra of the Netherlands on der leiding van Pieter Jan Leusink. Vanavond beginnen The Classical Proms, een reeks van vijf concerten met werk van onder anderen Mozart en Handel, maar evenzeer van (film) componist Ennio Morricone en Leonard Cohen, wiens Hallelujah op het programma staat. „Ik vind het heerlijk muzikaal te variëren", zegt de musicus met de ty perende lange haren - dezelfde ma nen die hem in een tv-reclame van Unox-rookworst brachten, waarin hij bij thuiskomst zijn haar voor zijn verbaasde dochtertje 'afzette'. „Muziek is voor mij springlevend, ik heb nooit wat met de dogma's ge had dat een klassiek geschoolde pia nist niks anders zou mogen spelen. Ik benader klassiek vlot en vrij en niet steriel of recht in de leer. Man, bij opera's van de oude Mozart zaten de mensen in de zaal te schreeuwen en gewoon te eten. „Het rare idee ook dat popmuziek inferieur zou zijn. Pop is het klassiek van deze en de vorige eeuw, maar dan in liedvorm. Het zijn eigenlijk de aria's van Bach. Als je de liedjes van Paul McCartney beluistert en die naast de liederen van Schubert legt, zijn beide even wonderschoon. „Ook zo'n misverstand is dat de piano gemaakt zou zijn voor uitslui tend klassieke muziek. Onzin! Die is er gewoon om muziek op te maken. Wat allerlei puristen en snobs er ook van mogen vinden." Jan Vayne leeft al weer enige tijd als vrijgezel. Zijn relatie is een jaar gele den gestrand. „Ik was 20 jaar met Joy ce en natuurlijk deed dat pijn. Vooral voor onze dochter Olivia, die nu 10 jaar is. Maar we gaan gelukkig goed met elkaar om. En ik moet eerlijk be kennen - het leven van een vrijgezel bevalt me goed. Ik ben ook binnen mijn relatie toch een einzelganger ge weest. Vier, vijf keer per week spe len. Bovendien wilde ik niet verstik ken in een dichtgemetseld gezin, op geborgen met een nest vol kinde ren." Vayne kreeg op zijn 4de jaar piano les, speelde op zijn 7de sonates van Mozart en geldt als een subliem im provisator, die met grote virtuositeit verschillende muziekstijlen bijeen brengt. Van pop en jazz, tot folk en gedragen klassieke romantiek. „Improvisatievermogen is mijn uit hangbord. Veel mensen denken dat mijn improvisaties zijn ingestudeerd en dus vraag ik dikwijls toehoorders ter plekke wat ik moet spelen. 'U mag het zeggen? Simon en Garfun- kel? De Vijfde van Beethoven, Tocca ta van Bach? En in welke toonsoort? Fis-mineur, cis-majeur? En in de stijl van Mozart?' Die genres mix ik ter plekke. Een enorme kick die me vleu gels geeft. Je voelt je toch een soort Hans Klok die ter plekke de truken doos opentrekt." Toch verafschuwt hij virtuoze pia notechniek als een exhibitionisti sche demonstratie van vakman schap. „Daar ben ik een veel te nuch tere Drent voor. In Zuidwolde was het in mijn jeugd: 'Mooi stukje mu ziek hoor, nu weer gewoon doen'. „Op het conservatorium zeiden ze: 'Je kunt heel ver komen als je naar de kapper gaat. Anders wordt het niks.' Nou, dat zullen we nog wel eens zien, zei ik. Ik draag al lang haar sinds de kleuterschool. Ik ben wat dat betreft mijn eigen weg gegaan. De enige concessie die ik soms doe is me in het pak steken. Ik houd van ouwe troep, heb twee broeken en twee truien. Daar voel ik me het lek kerst in." vrijdag 28 oktober 2016 'Ik heb niets met puristen en snobs' Arno Gelder H 44 ATV' .'T Jan Vayne: „Ik draag al lang haar sinds de kleuterschool. FOTO JOOP VAN PUTTEN 44 Lezers van deze krant kunnen kaar ten voor The Classical Proms bestel len met 50 procent korting via www.uitjekrant.nl/proms.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83