VN NAVO schiet ook op Middellandse Zee te hulp bij redden migranten Grote schade, 8 NI EU-parlement wil af van 'oorlogsuitvinding' Het Europees Parlement pleit voor afschaffing van de zomertijd. De 'maatschappelijke jetlag' zou leiden tot schade aan de economie en de volksgezondheid. Het eerste wat Stalin en Hitier deden was aan de klok knoeien ITALIË NIEUWE AARDBEVINGEN Europa moet kappen met de zomer en wintertijd. Elk jaar twee keer knoeien aan de klok, aldus een ruime meerderheid van het Europese Parle ment, geeft economische en gezond heidsschade en leidt ook nog tot mas sa's verkeersongelukken. In het laatste debat voordat iedereen zaterdagnacht weer een uurtje langer slaapt, riep het Parlement gisteren Brussel op dringend op met voorstel len te komen. Het gaat om een oorlogs uitvinding die bijvoorbeeld Spanjaar den nog elk jaar aan het Franco-regi me herinnert, aldus een Iberisch argu ment. „Het eerste wat Stalin en Hitier deden was de vlag naar beneden halen en aan de klok knoeien", aldus ook een Est. Het Parlement putte zich uit in argu menten. Bijna driekwart van de men sen wil ook van de zomertijd af, an ders dan gedacht geeft het geen ener giebesparing, veel landen buiten Euro pa stoppen er al mee, de biologische klok van dieren raakt in de war, koeien geven minder melk, de Duitse bouw is elk jaar 30 miljoen kwijt aan ziekmeldingen, het ritme van mensen raakt zodanig verstoord dat er tot een maand later slaaptekort optreedt door chronische stress. n, 1/ ,.E)e maatschappelijke jet- M lag is goed voor LW 1 ptocent van alle S gezondheidspro- blemen in die weken", aldus de Spaanse Inès Ayala Sender. Na- mens het CDA deed ook Annie Schreijer- Pierik haar duit in het zak je, want door al dat gepruts aan de wijzers gaan ook nog eens een hoop klok ken kapot. Genoeg redenen om de 'oorlogsuit vinding' - de eerste keer was in 1916 om de steenkoolschaarste te pareren - na 100 jaar af te schaffen. Dwarsligger was ook hier een Waal. „Toen ik 13 jaar was vond ik het zalig om langer buiten te spelen", aldus Mare Tarabella, een Franstalige socialist. „En als je gewoon gezellig op een terrasje gaat zitten, heb je helemaal geen medicijnen nodig." Zijn eigen fractiespecialiste wees hem meteen terecht: „Ik begrijp dat Mare heimwee heeft naar zijn jeugd, maar uit onderzoek kan hij weten dat de zomer tijd wel degelijk je gezondheid schaadt, en" - met een blik op zijn figuur - „je er ook obesitas van krijgt." Als het aan Brussel ligt, geven de koeien nog heel lang minder melk. De verantwoordelijke commissaris was er niet, haar plaatsvervanger beloofde de positie van het Europees Parlement over te brengen. „Probleem is dat geen enkele lidstaat om verandering vraagt. U hoort tegen volgend jaar wel nader van ons." Griekenland, Turkije, Spanje en Italië fungeren als kwartierma kers, bijdragen van andere lidsta ten verwacht de NAVO binnen kort bekend te kunnen maken, al dus secretaris-generaal Jens Stel tenberg gisteren na overleg met zijn defensieministers. De NAVO schiet Europa te hulp met haar operatie Sea Guardian. Europa pro beert nu al om mensensmokkel aars dwars te zitten en te voorko men dat migranten verdrinken. Dat lukt tot nu toe slecht, want zo wel de migrantenstroom als het aantal verdrinkingsgevallen in het centrale deel van de Middellandse Zee is groter dan ooit. De NAVO zal ook proberen om illegale wapentransporten tegen te gaan. Anders dan de EU traint de NAVO geen Libisch kustwacht en marinepersoneel. Steltenberg vindt het daarvoor te vroeg, gezien de veiligheidssituatie in Libië. „Je moet dan wel zeker weten dat je de juiste mensen traint." De NAVO-bijdrage in de Mid dellandse Zee is belangrijk, omdat het bondgenootschap goed is in waarneming. Op de Egeïsche Zee hebben we al belangrijke reduc ties van de aantallen migranten en verdrinkingsgevallen bereikt, aldus Stoltenberg, 'onder meer omdat onze schepen ook in de Griekse en Turkse territoriale wa teren kunnen komen'. Turkije vindt dat de operatie in de Egeïsche Zee eind dit jaar kan wor den beëindigd, maar de NAVO be sloot gisteren toch tot verlenging - voor hoe lang is nog onduidelijk. vrijdag 28 oktober 2016 'Houd op met rommelen aan de klok' Straatsburg Ests lid Europarlement De NAVO stuurt binnen twee we ken schepen en vliegtuigen naar de Middellandse Zee om Europa te helpen ook daar de vluchtelin genstroom in te dammen. Eer der deed het bondgenootschap dat al in de Egeïsche Zee. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7