Twee miljoen euro extra voor inhaalslag onderhoud wegen Strijd om The Rose te zingen barst los SCHOUWEN-DUIVELAND 7 KUNSTBOEK VAN DE WETERING OVER WERK IN OPDRACHT Iets naschilderen? Dat is niet zijn ding. In opdracht werken wel. Kees van de Wetering schreef er een boek over. Tijdens het Open Atelier Week end op zaterdag 5 en zondag 6 november is de galerie/atelier van Kees van de Wetering aan de Appelmeet 27 in Burgh- Haamstede geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Die galerie is pre cies tien jaar oud en er is zowel oud als nieuw werk van Van de Wetering te zien. Schilderijen en beschilderd keramiek maar ook een voorbeeld van zijn sa menwerking met hoedenmaak ster Hanny Mallekote. Het boek 'Schilderen in op dracht' is tijdens het Open Ate lier Weekend met korting ver krijgbaar. Verder bij de boekhan del als paperback of hardcover. Zie: keesvandewetering.nl Metersgrote doeken waarin Kees van de Wetering uit Burgh-Haamstede maan denlang ziel en zaligheid legde. Werk dat, behalve door opdracht gevers, door niemand wordt ge zien. Met het boek 'Schilderen in opdracht' werpt Van de Wetering licht op the making of zestien schil derijen die hij in de afgelopen twaalf jaar in opdracht maakte. Zo wel voor particulieren als voor be drijven. Nooit voelt de kunstenaar zich aan banden gelegd bij het werken in opdracht. Wie bij hem aanklopt, kent zijn stijl. Van meet af aan, nog voor hij in 1968 met zijn opleiding aan de kunstacademie begon, schil dert hij 'verticaal' en 'fragmatisch'. „De meeste schilders beginnen rea listisch. Ik begon gelijk met het ma ken van een vertaling van het on derwerp in beeld- en kleurfragmen- ten. Dat was deels onkunde omdat ik niet anders kon." Nu geldt het als zijn handelsmerk, waarbij hij zich niet alleen focust op het object maar juist ook op de ruimte -de restvorm, zoals hij het noemt- daar om heen. „Toen ik dat eenmaal ont dekte. Jeetje. Toen kon ik veel losla ten. Ik hoefde geen boom te teke nen om hem te laten zien." Met niets meer dan de juiste vakjes op de juiste plaats weet Van de Wete ring hele werelden te suggereren: van dorpsgezichten tot een stelletje flamingo's op rij. In het spelen met vormen en kleuren is ook de grafi sche achtergrond van Van de Wete ring zichtbaar (hij werkte jarenlang als grafisch ontwerper). Alleen al zijn naam. Die staat op zijn schilde rijen niet in hanepoten in een hoek je weggemoffeld, maar maakt als een soort beeldmerk (blokletters in de kleur van het schilderij) pontifi caal deel uit van het werk zelf. Wor stelend met zijn lange achternaam en zijn in zijn ogen weinig aantrek- kelijke initialen besloot Van de We tering de boel om te draaien. „In plaats van een vervelend dingetje heb ik er een soort leuk element van gemaakt." Dat zoeken naar op lossingen maakt dat het schilderen hem nooit ook maar ene seconde verveelt. Ook niet in opdracht, wijst hij bijvoorbeeld op het schil derij dat hij maakte voor een apo theker. In het werk zijn glazen pot ten en kenmerken van de woning van de apotheker verwerkt. „Ik word altijd uitgedaagd om oplossin gen te vinden." Het boek 'Schilde ren in opdracht' wordt tijdens het Open Atelier Weekend op 5 en 6 november gepresenteerd. De gemeente trekt de komende jaren twee miljoen extra uit voor onderhoud aan wegen. Ambtena ren werken nog aan een plan hier voor. Dat Beheer- en Beleidsplan We gen 2017-2021 wordt eind dit jaar voorgelegd aan raad en college. Om straks niet voor tekorten te komen staan - het reguliere we- genonderhoud gaat immers ook door - wordt nu al geld opzij ge zet. Het gaat om jaarlijks vijf ton vanaf volgend jaar tot en met 2020. De jaren vijftig en zestig vormen één van de oorzaken waardoor een nieuw onderhouds plan nodig is. In die opbouwja- ren na oorlog en Ramp zijn veel wegen aangelegd. Die zijn nu ver sleten: 'En dat krijgt de komende jaren zijn weerslag op het beno digde budget', melden ambtena ren in de gemeentebegroting. Een andere oorzaak is asfalt, waarvan de kwaliteit sneller ach teruit is gegaan dan verwacht. Voor volgend jaar staat het we- genonderhoud voor 1,9 miljoen op de begroting. Voor de jaren daarna is dat telkens ongeveer 2,4 miljoen. Bij deze bedragen is de extra vijf ton al opgeteld. Enkele wegen die volgend jaar aan bod komen, zijn de Kuijerdamseweg in Ellemeet, de Kraaijensteinweg in Westenschouwen, inclusief de kruising met de Hogeweg en de Kadeweg in Zierikzee. In Bruinisse en Renesse wordt wegonderhoud meegenomen in de uitvoering van de masterplan- nen. Er wordt ook zo veel moge lijk gecombineerd met rioolon- derhoud of -vervanging. In 2017 worden veel rioolbuizen vervan gen (onder meer De Mol in Zie rikzee). Voor deze in totaal negen klussen is 3,4 miljoen euro uitge trokken. Dat bedrag daalt de ko mende jaren tot circa 1 miljoen. Wie mag 11 juni volgend jaar The Rose van Bette Midler zingen bij de eerste Zeeuws-Vlaamse editie van de Delta Ride for the Roses? Vrijdag 4 november dingen vijf zangeressen en bands mee naar de ze eervolle opdracht in Porgy en Bess in Terneuzen. De wedstrijd maakt deel uit van een campagne om de Zeeuws- Vlaamse Delta Ride for the Roses extra onder de aandacht te bren gen. Al sinds 2008 wordt jaarlijks de Ride vanuit Goes verreden. Bij de start wordt daar altijd The Ro se gezongen, het symbool van de strijd tegen kanker. Ook in Terneu zen zal dit zondag 11 juni 2017 ge beuren, een dag na de traditionele Delta Ride vanuit Goes. Patricia Foort zingt altijd The Rose in Goes. Het Zeeuws-Vlaam se comité heeft gekozen voor een wedstrijd. Vijf zangeressen/bands zijn vooraf uit dertien aanmeldin gen geselecteerd: Ellen Minder- houd, AlHMusical, Marlieke de Steur, Marjolein Polfliet en Under cover Rythms. Zij brengen een ei gen versie van The Rose. Rob de Kerf presenteert de bijeenkomst (19.30 uur). Een jury met Mare Stam, Patricia Foort en Elsa van Hermon kiest de beste vertolker. vrijdag 28 oktober 2016 Kees vindt schilderen in opdracht het mooiste dat Esme Soesman Burgh-Haamstede Het werk van Kees van de Wete ring is herkenbaar maar toch geva rieerd: geen twee werken zijn het zelfde VERBURG er is Ton van den Nouweland Zierikzee Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63