Woelmuis en velduil gedijen langs de kust Goedkoper liggen in haven Stavenisse 6 Het bedje voor de Noordse woel muis langs de Schouwse Zuidkust wordt verder gespreid. En ook de eveneens zeldzame velduil spint garen bij de beheermaatregelen van Natuurmonumenten, aldus boswachter Paul Begijn. Vorig jaar hebben we voor de eerste keer een broedend paartje velduilen gehad Een goed jaar na de Koudekerk- se inlaag wordt nu ook de Westen- schouwense inlaag onder handen genomen. Natuurmonumenten is sinds 2014 verantwoordelijk voor het gebied aan weerszijden van de opgang naar de stormvloedkering. Voorgaande jaren kon de begroei ing gewoon zijn gang gaan. Die overwoekering van wilgen, braam struiken en verschillende grassoor ten belemmerde de groei van zeld zame planten. De ruigtes worden nu gemaaid en het waterpeil in de inlaag verhoogd. „Daardoor ont staan er, net als bij de Plompe To ren, meer eilandjes en dat is pre cies de leefomgeving waar de Noordse woelmuis zich het meest op z'n gemak voelt. De inzet van runderen en schapen moet de be groeiing rondom vervolgens laag houden. De schralere bodem die zo onstaat is bij uitstek geschikt voor orchideeën. De Noordse woelmuis komt nog slechts in vier delen van Ne derland voor, vertelt Begijn. Het meest zuidelijke leefgebied van dit prehistorische diertje zijn de Middelplaten en Haringvreter in het Veerse Meer. Ook op Texel en in de Nieuwkoopse plassen heb ben ze het naar hun zin. De woelmuis vormt weer een belangrijke prooi voor de velduil. Die krijgt het hier ook steeds be ter naar z'n zin, aldus Begijn. „Het is een typische wintergast. Vorig jaar hebben we voor de eerste keer een broedend paartje gehad." De vogel laat zich overdag regelma tig op paaltjes zien bij de Kouder- kerkse inlaag en is volgens de bos wachter makkelijk tot dichtbij te te benaderen. „In het veld vliegen ze soms een paar meter vlak voor je pas weg." Jachteigenaren die hun vaartuig in de haven van Stavenisse heb ben liggen, zijn in de toekomst waarschijnlijk goedkoper uit. De liggeldtarieven gaan omlaag. Een verlaging van de liggeldtarie ven is één van de maatregelen waarmee de gemeente de jachtha ven weer aantrekkelijk probeert te maken. Het gaat op dit moment niet zo goed. Sinds twee jaar is er een for se afname van de belangstelling voor vaste ligplaatsen voor jach ten. De kosten die de gemeente voor de jachthaven maakt, wor den daardoor niet meer gedekt door de inkomsten. Voor 2017 en 2018 worden verliezen voorspeld van respectievelijk 15.000 en 10.000 euro. Op dit moment wordt een visie opgesteld over de toekomst van de jachthaven. Die wordt eind no vember aan de gemeenteraad ge presenteerd. Eén van de maatrege len die in het rapport wordt voor gesteld, zal versneld worden uitge voerd: het verlagen van de tarie ven. Door die er nu al uit te lichten, kan de raad de aangepaste prijzen nog dit jaar vaststellen. IN DE REGIO Boeddhisme in dagelijks leven Mannenkoor Sjaloom treedt op Documentaire 'ants on a shrimp' ZWEMVIERDAAGSE MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 28 oktober 2016 Marcel Modde Burgh-Haamstede Paul Bagijn, Natuurmonumenten Rob Paardekam Stavenisse ZIERIKZEE 'Boeddhisme, wijsheid voor iede re dag' is het thema van een tweedaagse cursus, zaterdag 12 en 26 november in de Rode Ka mer in Zierikzee. Dorien Quik, voorzitter van de stichting Bodhi- sattva uit Huis ter Heide, belicht de werking van de menselijke geest, vooral bij het maken van keuzes. Samen met de cursisten onderzoekt ze hoe we vanuit ons hart kunnen leven zonder beïn vloeding van ons intellect. Maar ook hoe - wanneer het belangrijk is - dat intellect in te schakelen. De bijeenkomsten zijn van 10 tot 16 uur. Aanmelden via: williedenhollander@kpnmail.nl of telefoon 0622875966. BURGH-HAAMSTEDE Het Mannenkoor 'Sjaloom' uit Goes zal zaterdag een middag concert verzorgen in de Grote Kerk van Haamstede. Het optreden begint om 14.30 uur en de toegang is vrij; wel is er aan de uitgang een collecte voor het Orgelfonds van de Kerk. Het koor bestaat uit ongeveer 25 en thousiaste mannen die onder lei ding van dirigent Rick Mudde aan sprekende liederen zullen zingen. Ook is er solozang door verschil lende leden. Ze zingen veelal christelijke liederen in het Neder lands maar ook in het Engels. De Grote Kerk is gelegen aan de Platboslaan 1 in Haamstede. ZIERIKZEE Filmtheater fiZi in Zierikzee ver toont maandag de documentaire 'Ants on a shrimp' van de Neder landse filmmaker Maurice Dek kers. De documentaire gaat over een van de beste restaurants ter wereld, het in Kopenhagen geves tigde Noma en over zijn beroem de chef-kok René Redzepi. Deze film is te zien op maandag 31 ok tober om 20.00 uur. Voor meer informatie zie www.fizi.nl BURGH-HAAM STEDE Rondje kunst Op zondag 30 okto ber vindt het laatste 'Rondje Kunst' van 2016 plaats. Belangstellenden zijn welkom in de ga leries en ateliers in Burgh-Haamstede en omstreken van12.00 tot 17.00 uur. De deelnemers zijn: Elly Mes (foto) met eigen werk van schilderijen en beel den aan de Hoge Hil- leweg 1 in Westen- schouwen. Galerie Borsboom, Achter weg 10 in Burgh met schilderijen en beelden. Gastexposanten zijn: Jan Bart Visser met kleurrijke schil derijen van ons ei land en Barbara van der Steen met bij zondere foto's. Atelier 'bie-maes', Kerkstraat 24 in Burgh, met hout- draaiwerk van Luc Maes en keramiek- beeldjes van Marlè- ne de Bie. Tevens is er een demonstratie vacuüm draaien. Rina van Dijk expo seert haar schilde rijen in het atelier aan de Boumans- weg 7a in Haamste de. Galerie ZeeUw- Art aan de Hoge- zoom 99 in Renes- se. De vaste kunste naars zijn: Veronie en Jan Rens met brons en glas, Inge Rens met sieraden en Zsuzsanna Gyor- ciovics met draadbo men. Gastexposan- te is Hilde Barend- se. Zij werkt met een combinatie van olieverf en papier, afkomstig uit tijd schriften, boeken en kranten. Ze ver werkt ze in stroken waarin beelden en teksten elkaar afwis selen. Bij Mira de Koning aan de Kloosterweg 80-82 in Haamste de is glaskunst te zien. Gastexposan- te is Marijke Romijn met beelden en Dir- ry Blom met grafiek. Meer informatie: rondje-kunst.nl. ZIERIKZEE Aan de Zwemvierdaagse, deze week in sportcen trum Laco in Zierikzee, doen 140 mensen mee. Dat is er pre cies ééntje meer dan vorig jaar. Twee zwemsters doen voor de veertigste keer mee en kregen daarvoor een bos bloe men. De speciale Vierdaagse brunch trok gisterochtend slechts tien hongerige zwemmers. „Net zo veel als vorig jaar", licht Laco-manager Ronald van Dongen toe. „Mis schien moeten we daar volgend jaar maar eens een ontbijtje van maken." Wat blijft, is de veelgebruikte hindernisbaan in het zwemwater. Laco is nu voor het derde seizoen geopend aan de Lange Blokweg in Zierikzee. Het is voor de tweede keer dat Zwemvierdaagse wordt gehouden. Het evenement wordt vanavond afgesloten met het Moonlightzwemmen van 19.00 tot 21.00 uur. FOTO MARIEKE MANDEMAKER BROUWERSHAVEN Brouws Museum, 13.00-17.00 uur: Open stelling Museum; Ton- nenmagazijn, 9.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; BURGH-HAAMSTE- DE Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Open stelling museum en wan deling door Bos, Duin en Burgh; Dorpshuis de Schutse, 16.00-18.00 uur: Heren sociëteit, 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereni- ging; Gadrabos,16.00 uur: Excursie damher ten spotten; Natuurinformatiepunt/ trampolinecentrum Westerschouwen, 12.00-17.00 uur: Boe kenverkoop voor kansarme kinderen Sri Lanka; BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Openstelling mu seum en demonstratie suddervlees en wafels maken; DREISCHOR Streek- en Landbouw museum Goemanszorg, 11.00-17.00 uur: Wisse lexpositie dialecten en streekdrachten; NOORDGOUWE Mo More, 15.00-17.00 uur: Haak- en breicafé; OUWERKERK Dorpshuis, 19.00 uur: Bil jartvereniging Phoenix; Watersnoodmuseum, 10.00-17.00 uur: Ten toonstelling bijzondere waterbouwkundige wer ken, 11.00 en 13.00 uur: Familierondleidingen, 11.30 en 15.00 uur: Toneelvoorstelling Stormkracht; tussen 11.30 en 16.00 uur: Knut- selworkshops; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: Ouderensoos, 19.30-21.45 uur: Repeti tieavond Harmonievere niging Nut Uitspan ning; Velduil FOTO RENE SLUIMER/ NATUURMONUMENTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62