II 3 Deze insecten steken niet Skelet van een haring Ijsblokjes blijven koud ÉSll I uit aardgasbaten en grondverkopen. Anders dan in het verleden stuurde het rijk niet op details, maar op hoofdlijnen. Geen woningcorpora ties die, onder regie van het ministe rie, gelijkvormige sociale huurwo ningen neerplempten, maar globale afspraken over omvang en kenmer ken van de nieuwe wijken. Aan pro vincies en gemeenten om die in te vullen. „In de periode van de weder opbouw na de oorlog, de tijd van de groeikernen zoals Nieuwegein en Zoetermeer en de stadsvernieu wingsprojecten van de jaren 70, lag de nadruk op snel bouwen van grote aantallen betaalbare huizen. Vorm en kwaliteit deden er minder toe. Bij de Vinex wilden we iets bijzonders neerzetten." Pannendaken Leeflang kan, in alle bescheidenheid, alleen maar concluderen dat dat ge lukt is. In de Nijmeegse Waalsprong wijst hij vanaf zijn O V-fiets het ene na het andere in zijn ogen geslaagde bouwproject aan. „Die witte huisjes met die rode pannendaken, daar wil je toch wonen?" Hij roemt het ruim opgezette stratenpatroon, de variatie in de bebouwing, de vele wadi's: de greppels die regenwater opvangen. Natuurlijk, hij ként de kritiek op de veronderstelde massaliteit van de Vi nex, op wat criticasters de 'facadcar- chitectuur' noemen: alleen de gevels van de huizen verschillen, daarachter zijn ze hetzelfde. Hij ként de gering schatting van architecten voor de in jaren 30 stijl gebouwde herenhuizen. Hij weet dat gezegd wordt dat het le ven in die nieuwbouwwijken depri merend zou zijn, het ontbreken van voorzieningen ondraaglijk, het ge brek aan sociale structuren rampza lig. Hij hoort vaak: ik wil niet dood gevonden worden in de Vinex. „Maar dat is grotendeels beeldvor ming van mensen die nooit in een Vinexwijk zijn geweest. Het is het dédain van een stedelijke culturele elite voor iedereen die daar niet toe behoort. Zo'n bericht van laatst, dat in Vinexwijken meer echtscheidin gen zouden zijn, is koren op hun mo len. Maar het bleek niet te kloppen." En als je hem niet gelooft, vraag het dan de bewoners: die zeggen dat ze tevreden zijn met hun ruime huis met tuin in die kindvriendelijke buurt en toch de geneugten van de stad op fietsafstand. De nadelen van de Vinex - zoals het veelal gebrekkige openbaar vervoer en het ontbreken van buurtwinkeltjes en horecavoor- zieningen - nemen ze voor lief. Toch heeft Leeflang oog voor een risicofactor: de eenzijdige bevol kingssamenstelling: gezinnen met kinderen. Straks zijn die kinderen de deur uit en blijven de ouders achter in dat grote huis. Vergrijzing, verpau pering en leegstand liggen op de loer. Om te voorkomen dat de Vinexwij ken de toekomstige getto's van Ne derland worden, moet de Vinex voortdurend worden aangepast aan de veranderende omstandigheden. Slopen „Dat betekent dat je bereid moet zijn eengezinswoningen te slopen of om te bouwen voor andere doelgroepen: ouderen die zorg nodig hebben, jon geren, alleenstaanden, nieuwe ge zinsverbanden en manieren van werken. Denk ook aan ontwikkelin gen op het gebied van duurzaamheid die we 25 jaar geleden niet konden voorzien. De Vinex is geen eindsta tion. Het is nooit af." De toekomst van de woningbouw ligt niet in de grootschalige ontwik keling van de afgelopen 25 jaar, meent Leeflang. „Dat past niet meer. Mensen willen zeggenschap over hun manier van leven. De toekomst, ook van de Vinex, ligt in het klein schalige, zelf vorm geven aan je De Vinex is een grote prestatie. In het buitenland kijken ze er vol bewondering naar woonomgeving." Hoe dat kan uit pakken, toont Leeflang in 'Plant je Vlag', een gebied binnen de Waal sprong waar mensen zelf hun wo ning kunnen ontwerpen en bouwen. Soms als particulier opdrachtgever op een vrije kavel, soms als deelne mer in een door Woningbouwver eniging Gelderland geïnitieerd pro ject. Zoals Strowij k, een kleinschalig buurtje van duurzame, uit stro, leem en hout opgetrokken sociale huur woningen. Hier geen afgebakende tuintjes en rechte straten, maar hou ten wooncomplexen met veranda's tussen hoog opgeschoten gras en kronkelende paadjes. Een rommeltje, maar een gezellig rommeltje. De bewoners bouwden, geholpen door vrijwilligers, grotendeels zelf hun huizen", zegt Leeflang. „Stro- wijk is een woonwijk én leefgemeen schap. Dat ze in een Vinexwijk wo nen beseffen de meesten niet eens. In deze richting zal de Vinex zich de ko mende jaren ontwikkelen." vrijdag 28 oktober 2016 GO - ;S; Hans Leeflang, midden, in Stro- wijk. In dit deel van Vinexwijk de Waalsprong bouwden mensen hun eigen huis. foto's koen verhei jden Hans Leeflang Bang voor muggen, spinnen en andere kleine beestjes? Geen nood, deze in secten blijven roer loos op je muur zit ten. Het dessin 'Wings' uit de nieuwe collectie Ligna van Arte be staat uit allerlei ge vleugelde diertjes, die dankzij het metal lic effect een nieuwe, stijlvolle uitstraling krijgen. Het hout op de ach tergrond maakt er een levensechte set ting van. Insecten toch te eng? In de Ligna-collectie zitten ook vogels en plan ten. Prijs op aan vraag. arte-interna- tional.com Voor serviescol lectie Herring bone lieten ont werpers van de Tokyo Design Studio zich inspi reren door het skelet van een haring. In de Japanse porseleinen kommen en borden zie je het V-vormige patroon terug. Alle pro ducten zijn volgens een ambachtelijke methode, die in 400 jaar tijd geper fectioneerd is, gemaakt in Japan. Heerlijk, een glas koude frisdrank. Maar als je er ijsblokjes in doet, smaakt je cola snel waterig. Met Lounge-ijsklontjes is dat verleden tijd. Ze zijn gemaakt van roestvrijstaal, dus smelten niet. En als je drankje op is, kun je ze opnieuw gebruiken. De ijsblokjes zijn verpakt I in een buideltje. Vier stuks kosten 19,95 euro. Info: blomus.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50