Meester Jesper scoort op Spotify 5 De straf weerspiegelt de ernst van de misdaad. We zijn tevreden Ze werden veroordeeld wegens 'een aanslag met een terroristisch oog merk'. Volgens de rechters kozen ze bewust een moskee om de Ensche- dese moslims angst aan te jagen. Dat de aanslag knullig werd uitgevoerd, door verdachten met een geringe in telligentie, doet aan het terroris tische oogmerk niets af, aldus de rechtbank. De vijf waren nauw betrokken bij de protestbeweging DTG, Demon stranten tegen Gemeente, die fel ac tie voerde tegen de komst van asiel zoekers naar ons land en de bouw van een azc bij Enschede. De over heid moest van het plan worden af gebracht 'gevaarlijke' vluchtelingen naar de stad te halen. De angst werd extra gevoed door massale aanran dingen en verkrachtingen van vrou wen door mediterrane vluchtelin gen in de oudejaarsnacht, op het sta tion van Keulen. Bij het vijftal werd rechts-extremistisch materiaal ge vonden, zoals een foto van Adolf Hit ler met als bijschrift 'Islamisten... die habe ich vergessen' en een prent van een schoonmaakmiddel met 'Marok- kanenverwijderaar'. De gooiers van twee bierflesjes, Danny H. (25), Ro nald M. (35) en Marco H. (36), zijn veroordeeld tot vier jaar cel waarvan een jaar voorwaardelijk. Datzelfde krijgt Jeroen B. (35), die niet bij de daadwerkelijke aanslag was. In zijn schuurtje werden de flesjes vermoedelijk met gas gevuld. De brandbommengooiers werden door Raymond S. (34) naar de moskee ge reden, maar hij wilde onderweg al stoppen. Hij beleed als enige spijt en werkte mee aan het rechercheonder- zoek. Daarom kreeg hij vier jaar, waarvan twee jaar voorwaardelijk. Advocaat Robert Speijdel zei eind september tijdens de zitting dat zijn cliënten 'stomme boeren zijn, die met een zatte kop molotovcocktails tegen een moskee in Enschede wier pen'. Ze maakten na hun daad een selfie, proostend met bier en glunde rend om hun 'geslaagde' en 'stoere' protestdaad, maar daar ging de recht bank niet in mee. De rechters oorde len dat hun geringe intelligentie en de mate van (gebrekkige) professio naliteit hooguit een rol spelen bij de strafmaat. De vijf verdachten wor den opgesloten op de terroristische afdeling van de Extra Beveiligde In richting in Vught. Daar zitten ze tus- sen radicale moslims, hun 'tegenpar tij'. Hun advocaten spreken van 'een politiek correct vonnis'. Ze zetten vraagtekens bij het terroristisch oog merk en vinden dat er onvoldoende onderzoek is gedaan. Volgens het moskeebestuur leidde de brandstichting tot veel angst, ge voelens van onveiligheid en onbe grip in de gemeenschap. „De opge legde straf weerspiegelt de ernst van de misdaad en stemt ons tevreden." Dick Schoof, Nationaal Coördina tor Terrorismebestrijding en Veilig heid, reageerde gisteren instem mend op de forse straffen die de rechtbank heeft opgelegd naar aan leiding van het gooien van molotov cocktails naar de moskee. „De uit spraak laat zien dat politiek gemoti veerd geweld in Nederland niet wordt getolereerd. Ongeacht de ideo logische motivatie", laat Schoof we ten. Het gaat hard nu. Elke dag zijn er driehonderd nieuwe mensen die de hitlijst van Jesper Hesseling (32) uit Beuningen volgen op Spo tify. De teller staat op bijna 34.000 volgers en hij verwacht dat het er binnen een jaar 100.000 zijn. Hes seling praat er enthousiast over op basisschool De Wegwijzer in Winssen, de school waar hij voor groep 7/8 staat. „Mijn Facebook Messenger staat vol met artiesten die in mijn lijst willen. Ze vragen of ik hun liedje wil toevoegen." Artiesten en platenmaatschap pijen tweeten over Hesseling, bie den hem concertkaartjes en laten hem de nieuwste tracks horen. De Zweedse dj Lucas Estrada laat Jes per zelfs zijn demo's horen. Vori ge week was Hesseling op een pri- véfeest van Sony Music waar dj Hardwell draaide en vrijdag stond hij dankzij vrijkaartjes te dansen bij Martin Garrix in de RAI in Am sterdam. Hij vindt het te gek dat het zo loopt, maar een plek in zijn lijst is niet te koop, zegt Hesseling. De criteria om in de lijst te komen staan vast en zijn even simpel als ongrijpbaar. „Het moet nieuw zijn en ik moet het een leuk liedje vin den." Zo is het begonnen, een jaar of vier, vijf geleden. Hesseling ont dekte Spotify en vond het meteen 'geweldig', zo veel beschikbare mu ziek. Hij maakte een lijstje met nieuwe liedjes die hij leuk vond, LUISTERTIPS gewoon voor zichzelf. Pop, rap, dance. Niet alleen de grote hits. Vrienden waren de eerste volgers. Na een jaar had Jesper er al hon derd en na drie jaar duizend. „Er zijn op Spotify wel lijsten met mil joenen volgers, maar dat zijn bran ded lists, gemaakt door Spotify zelf. Dat een particulier meer dan 10.000 volgers heeft, is echt bijzon der. Wereldwijd zit ik met mijn lijst wel bij de top 10 van meeste volgers." Hesseling is druk met het onder houd van zijn lijst, die elke maand van naam verandert. Nu heet de lijst Hits October 2016, volgende maand November. Er staan nooit meer dan honderd nummers in de lijst en vrijwel dagelijks verwij dert hij nummers en voegt hij nieuwe toe. Vrijdag is het hoogte punt van de week. Dan lanceert Spotify nieuwe liedjes. „Op donderdag zit ik om twaalf uur klaar en zet ik nieuwe liedjes klaar om te beluisteren. De leerlin gen op school leven mee met hun meester. „Bij 40.000 volgers moet je trakteren, zeggen ze." vrijdag 28 oktober 2016 Aanslag moskee 'terroristisch' Voor het eerst is in Nederland een rechts-extremistische aanslag op een moskee bestempeld tot terro ristische daad. De rechtbank in Al melo veroordeelde gisteren vijf mannen uit Enschede tot vier jaar cel voor het gooien van twee bier flesjes met brandbaar gas richting de Marokkaanse moskee in hun woonplaats. Bert Janssen Almelo De moskee in Enschede. FOTO ANNINA ROMITA Bestuur moskee Enschede Schoolmeester Jesper Hesse- ling uit Beuningen heeft een van de succesvolste afspeellijsten op Spotify. Dat valt op. 'Mijn Facebook Messenger staat hele maal vol met artiesten die in mijn lijst willen.' Bettine Winters Beuningen Drake Fake Love 2 Lost Frequencies All Or Nothing 3 The Chainsmokers All We Know De hele lijst is in Spotify te vinden onder Hits October 2016 Meester Jesper uit Beuningen is een hit op Spotify. FOTO GERARD VERSCHOOTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4