Na tien jaar staat je tuin vol bijgoed 2 ROMKE VAN DE KAA Vinexwijken Hans Leeflang (65) gaf een kwarteeuw geleden de aanzet tot de Vinex, een ontwikkeling die de aanblik van ons land radicaal zou veranderen. De 'vader van de Vinex' is zichtbaar trots op het resultaat: „We hebben echt iets bijzonders neergezet." Willy vrolijkt de tuin op Column BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Een kweker van hyacinten voelt zich beter dan een krokusteler Overal heb je rangen en standen. Ook in de wereld van de bloembollen. Zoals een koeienhouder neerkijkt op een varkens- boer, zo vindt een hyacintenkweker zich belang rijker dan een teler van krokussen. In de bollen- wereld heb je de Grote Drie en de rest. De Grote Drie zijn tulpen, hyacinten en narcissen. De rest heet bijgoed. Wie houdt van kleur per vierkante meter, zal vaak voor de Grote Drie kiezen, maar voor wie subtielere effecten verkiest, biedt dat bijgoed een scala van mogelijkheden. Je hebt krokussen, len teklokjes, vogelmelk, blauwe druifjes, vogeltje- op-de-kruk, herfsttijloos, sneeuwklokjes, sterhy acinten, sneeuwroem en nog veel meer. Het aardige van al die bolletjes van het tweede plan is dat je er steeds meer van krijgt, in plaats van minder. Iedereen weet wat er gebeurt als je tulpen plant: het eerste jaar bloeien ze fantastisch, het tweede jaar een stuk minder en na het derde jaar zie je meestal alleen nog wat groene sprieten. Nu hangt het wel een beetje af van de grond waarop je tuiniert: op klei gaat een tulp over het algemeen langer mee dan op veen of zand. Maar een tulp die zich door je hele tuin zaait kom je niet vaak tegen. Na vijfjaar beginnen ze de tuin van de buren bin nen te dringen en na tien jaar staat je hele tuin vol. Verwilderen heet dat, en als je in een catalo gus 'geschikt voor verwildering' ziet staan, weet je wat je kunt verwachten. De meeste tuiniers zullen dat verwilderingsef fect toejuichen: honderd blauwe druifjes maken nu eenmaal meer indruk dan tien, maar, om dat blauwe druifje als voorbeeld te nemen: er zullen ook mensen zijn die zich eraan ergeren. Vooral het gewone blauwe druifje maakt nogal veel blad en dat verschijnt al in het najaar. Wie liever wat minder blad heeft kan kiezen voor zeldzamer soorten, zoals Muscari latifolium of Muscari au- cheri. Veel bloembollen groeien het liefst in de zon, maar er zijn ook uitgesproken schaduwlief- hebbers. Vogeltje-op-de-kruk, Corydalis solida, groeit graag onder bomen en struiken. De bloem- kleur is uitgewassen lila - niet erg opvallend, maar de laatste jaren zijn er variëteiten met een duidelijker bloemkleur op de markt gekomen. 'Vuurvogel' bloeit met baksteenrode bloemtros- jes en 'White Swallow' is - je raadt het al - wit. Vogeltje-op-de-kruk wordt tot de stinsenflora gerekend maar er is geen enkele reden om je eigen tuin niet als stinsentuin te zien. Dan heb je gelijk een goed verhaal om critici die over on kruid zeuren de mond te snoeren. De gemakkelijkste van alle bolgewassen is de boshyacint, te krijgen in blauw, wit en roze. Deze plant verwildert als geen ander onder bomen en struiken, maar ook in het gras. Prachtig in combi natie met judaspenning. Het afstervende blad is in het late voorjaar geen lust voor het oog, maar het ongemak duurt maar even. p de nieuwe fiets brug over de Waal bij Nijmegen houdt Hans Leef lang halt. Even ge nieten van het pa norama van water, wind en wolken. Rechts de Waal kade en de oude binnenstad van Nij megen. Links - aan de overkant van de rivier - het dorp Lent, tot eiland getransformeerd door een nieuwe geul. Daarachter de Waalsprong, de laatste Vinexlocatie van Nederland die nog volop in ontwikkeling is. Hans Leeflang ziet dat het goed is. Herinrichting „Dit is de Vinex", zegt hij. „Alles komt samen. Oud en nieuw, natuur en groen, ruim opgezette woonwij ken met gevarieerde bebouwing, het water. De Vinex gaat niet alleen over tienduizenden woningen, maar vooral over de herinrichting van Ne derland." Ja, Hans Leeflang is trots op het re sultaat van wat hij als zijn kindje mag beschouwen. „De Vinex is een ongekende prestatie. Hoe bijzonder beseffen we niet altijd, maar het bui tenland kijkt vol bewondering naar de manier waarop in Nederland in zo'n korte tijd op zo'n grote schaal zulke goede wijken zijn gebouwd." Zijn jongensachtige enthousiasme is nog even aanstekelijk als het een kwarteeuw geleden moet zijn ge weest. Toen was hij een jonge ambte- WEETJES Wie is de grootste? naar op het ministerie van ruimte lijke ordening. Een man met een missie in een land dat, na een econo mische depressie, bezig was voor zichtig uit het dal te kruipen. Op slot „De economische situatie was verge lijkbaar met die van nu", herinnert hij zich. „Maar Nederland was een compleet ander land. Bestuurlijk, economisch en ruimtelijk zat het op slot. De steden konden niet meer uit breiden om in de grote vraag naar huizen te voorzien. Wij beseften bij de Rijksplanologische Dienst dat we de boel moesten openbreken. Ruimte scheppen voor huizen, infra structuur, water en natuur." Onder eerst minister Winsemius en later Nijpels, beiden WD, werd op de Haagse burelen de kaart van Nederland opnieuw getekend. Mil jardenprojecten kwamen na jaren van stagnatie van de grond: de Betu weroute, Tweede Maasvlakte, de vijfde baan van Schiphol, de verbre ding van autowegen en de bouw van spoorlijnen en stations. In 1991 verscheen de Vierde Nota Extra (waarvan de naam Vinex is af geleid), waarin de bouw van hon derdduizenden nieuwe huizen werd aangekondigd. Niet, zoals in de jaren daarvoor, op ruime afstand van de stad, maar er juist dicht tegenaan. Zodat de toekomstige bewoners ge bruik zouden kunnen maken van alle stedelijke voorzieningen. Geld was geen probleem; de bouw van de Vi nexwijken werd deels gefinancierd TIPS NIEUWS vrijdag 28 oktober 2016 GO Met bijgoed is dat anders: je plant tien bolle tjes en na drie jaar heb je er honderd. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl City dressing is een mix van ar chitectuur, beeld houwkunst, mode en vormgeving. (Terra, 49,50) Coole kids koken staat vol lekkere, volwassen recepten die ver blijven van de geijkte cupcakes. (Spectrum, 15) Het nieuwe vogels kijken gaat over de techniek van het vogels spotten. (Athanaeum, 24,99) 3 o Papa is trots Johan Nebbeling Tussen 1991 en 2015 werden 81 Vinexwijken gebouwd voor 800.000 bewo ners. De wijken ver rezen in heel Ne derland, meestal aan de randen van steden, maar ook 'binnenstedelijk'. De meeste liggen in de Randstad. De grootste is het Utrechtse Leidsche Rijn, met 30.000 huizen. Ongeveer 30 procent van de woningen in Vinex wijken is sociale sector, de rest vrije huur, maar vooral koop. De huizenprij zen in Vinexwijken liggen een halve ton hoger dan in de stad. De Vinex is geen 'witte' enclave: van de inwoners is 17 procent van niet- westerse herkomst. In de rest van Ne derland is dat 12 procent. Bron: CBS. Wormen: ze zijn reuze nuttig voor de tuin, maar ze bieden een wat griezelige aanblik. Willy Wurm (7,95 euro) doet dat niet. Dit is een klein, onschuldig porselei nen decoratiefi guurtje van zo'n 18 centimeter hoog dat je in een bloempot op bijvoorbeeld je balkon kunt steken. Willy heeft een aantal vriendjes, zoals vo gelverschrikker Sir James, kabouter Hermann Heckenheld en ruimtevaarder Neil Flower. Wedden dat je buren jaloers zijn op dit ge zelschap? Zie ook donkey-pro- ducts.com. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49