Virtuele verkrachting is zeker strafbaar 4 NI SEKSUEEL GEWELD IN DIGITALE WERELD P Net als in het echte leven worden vrouwen ook in de virtuele wereld aangerand, blijkt nu. Het is een van de negatieve kanten van Virtual Reality. De 30-jarige Jordan Belamire werd in het echte leven al twee keer aangerand, maar on langs werd ze tijdens het spe len van een computerspel ook virtueel bij haar borsten en in haar kruis ge grepen. Belamire, die een pseudoniem ge bruikt om haar privacy te beschermen, speelde nietsvermoedend het computerspel QuiVr (waarin je met pijl en boog een kas teel moet verdedigen). Ze schoot samen met vreemden op zombies op het moment dat een andere speler haar virtueel over haar borst begon te wrijven. „Ik ben een keer in Starbucks betast op klaarlichte dag. Ik weet hoe het is als je dit overkomt", schrijft ze in een blog, die flink wat discussie losmaakt. „De schok, de wal ging die ik voelde toen het mij virtueel nog eens overkwam verschilde niet veel van dat moment. De hand die mij streelde voelde levensecht." Wrijven Haar virtuele aanrander, BigBro442, had door dat ze een vrouw was, omdat hij haar via haar microfoon kon horen. Ze schreeuw de 'Stop!' toen hij haar aanraakte, maar dat maakte het alleen maar erger. „Hij zat mij achterna, hij maakte knijp- en grijpbewe gingen in de buurt van mijn borst. Hij duw de zelfs zijn hand naar mijn virtuele kruis en begon te wrijven." Ze barstte in tranen uit terwijl haar echtgenoot en zwager toeke ken. De reacties zijn niet mals. Het meest frus trerend vindt Belamire de berichten van vreemden die haar vertellen dat ze zich druk maakt om niets. Zet gewoon je Vir tual Realitybril af, dan is er toch niets meer aan de hand? Je wordt in een echt aangeraakt? Gamers durven zelfs te be weren dat het er 'gewoon bij hoort'. Belami re is lang niet de enige vrouw met deze er varing. Een andere vrouw schreef in maart: „Ik voelde mij zo ongemakkelijk, het verwij deren van mijn headset neemt dat gevoel niet weg. Ik ben nog steeds gespannen. Aan randing in de virtuele wereld is misschien niet hetzelfde als in het echte leven, maar dat betekent niet dat het geen effect heeft." De maker van het spel QuiVR, Aaron Stan ton, noemt het verontrustend. „Dit is ge beurd in ons spel, wij zijn daarvoor verant woordelijk. Dit was natuurlijk nooit onze bedoeling. Wij hebben hier zelfs nooit aan gedacht. Ik ben diep bedroefd, maar ook dankbaar dat Belamire de moed had om haar verhaal te delen. Nu kunnen we er iets aan doen." Bubbel De makers van het spel hebben de mogelijk heid om een zogenaamde 'persoonlijke bub bel' aan te zetten, uitgebreid. Daardoor ver dwijnen de handen van andere spelers als ze te dichtbij komen. „Niemand mag behan deld worden, zoals Belamire werd behan deld", aldus Stanton, die nog verder gaat. „We moeten serieus naar de negatieve kan ten van virtual reality kijken. Zeker nu vir tual reality steeds groter wordt." Slechte dingen doen zich ook in de virtuele wereld voor en ze zijn net zo goed strafbaar vrijdag 28 oktober 2016 'Virtuele aanranding net zo erg als in de realiteit' Simone van Zwienen Enschede T Virtueel spelen verliest zijn onschuld Virtueel aangerand of zelfs verkracht worden. Er wordt weinig bij stilgestaan of het wordt al gauw afgedaan als aanstellerij, maar het is wel degelijk strafbaar. Volgens rechtsfilosoof en universitair docent metajuri- dica Litska Strikwerda heeft de Amerikaanse Jordan Be lamire wel degelijk een punt. „Je wordt dan wel niet fy siek aangeraakt, je wordt wel ongewenst geconfron teerd met pornografische beelden. Iemand kan hier door emotionele schade op lopen", verklaart Strikwerda, die op de Universiteit Twen te een prijswinnend proef schrift schreef over de straf baarheid van daden in de vir tuele wereld. Dankzij een Virtual Reality bril ben je even in een le vensechte spelwereld. „Dat is veel indringender dan wan neer je gewoon achter je computer zit", erkent Strik werda. Ze vervolgt: „Vanuit filosofisch oogpunt mag het strafrecht toegepast wor den wanneer iemand een an der schade berokkent. Con creet denk ik aan het ver bod op het ongevraagd toe zenden van pornografie." Al zijn de straffen miniem: op het ongewenst toezenden van pornografie staat maxi maal twee maanden cel of een geldboete. Virtuele aanranding heeft nog nooit tot een daadwer kelijke rechtszaak geleid, maar volgens de rechtsfilo sofe is dat slechts een kwes tie van tijd. „De technologie Litska Strikwerda, rechtsfilosoof is al zover dat er zelfs aan heuse pakken gewerkt wordt, zodat je niet alleen vi sueel in een andere wereld bent, maar dat je ook alles echt kan voelen. Dan is het zeker aanranden, op af stand." Ze kijkt er niet helemaal van op. „Slechte dingen doen zich ook in de virtuele we reld voor en ze zijn net zo goed strafbaar. Denk aan eerdere rechtszaken rond het stelen van virtuele meu bels uit het Habbo Hotel of virtuele kinderporno."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3