10 ZEELAND DEBAT VRIJWILLIG LEVENSEINDE Of je geboren wordt en waar: daarover heeft een mens niets te vertellen. Maar waar en wanneer je sterft: dat moet je eigen keuze zijn, vindt Pieter Jiskoot. Pieter Jiskoot, die na een leven lang in Zeeland vier jaar geleden naar Dordrecht ver huisde, is het boegbeeld van de Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NVVE). Met meer dan gewone belangstel ling volgt hij de politieke discus sie daarover. Woensdag debatteer de de Tweede Kamer over het rap port van de commissie-Schnabel. Die commissie oordeelt dat het niet nodig is de juridische moge lijkheden voor hulp bij zelfdoding te verruimen. Ministers Schippers en Van der Steur willen deson danks dat mensen die uitzichtloos 'lijden aan het leven zelf hun le ven weloverwogen moeten kun nen beëindigen. Confessionele par tijen zijn daar principieel tegen en stellen dat beter kan worden geke ken hoe dit lijden verlicht kan worden. Geef ouderen het gevoel terug dat ze nog waardevol zijn in deze samenleving, is een van hun aanbevelingen. Pieter Jiskoot, 95 jaar oud, denkt er het zijne van. Jiskoot: „Ik heb mijn hele leven lei dinggevende functies gehad. Bij Stork, bij Werkspoor, bij de Neder landse Staalindustrie. Een waarde vol en rijk leven. Dertig jaar gele den ben ik met pensioen gegaan. Na zestig jaar huwelijk verloor ik mijn vrouw aan een hersenbloe ding. Ze was bijna 90. Vier weken later overleed mijn dochter aan longkanker. Het contact met mijn zoon is daarna verslechterd. Zo sta pelt zich in een mensenleven het leed op. Ik woon in een aanleun woning; als je hoort hoeveel men sen moeite hebben met familiere laties en hoeveel verdriet dat geeft! Vrienden heb ik bijna niet meer over - ze zijn allemaal weg, gestorven. Als ik op de watersport vereniging kom waarvan ik nog erevoorzitter ben, zie ik alleen maar vreemde gezichten. Ze we ten niet meer wie ik ben. De colle ga's van het werk; allemaal weg. Hoe ouder je wordt, hoe eenza mer." Jiskoot: 'Lichamelijk mankeer ik weinig. Er zijn natuurlijk ouder domskwalen, zoals verminderd zicht en gehoor, maar ik kan goed lopen - als het maar geen zes kilo meter is - en ik gebruik geen en kel geneesmiddel - afgezien dan van mijn jenevertje. Maar met het ouder worden, wordt je wereld kleiner. Véél kleiner. Ik fietste, reed auto, had een jacht. Omdat ik niet meer zo heel ver kan lopen, heb ik een tijdje een scootmobiel gehad. Die heb ik weggedaan. Ik wil niet gezien worden als een ouwe vent. Want ik mag dan 95 zijn, van binnen ben ik nog jong: zestig, zeventig hoogstens. Mijn sociale contacten zijn goed hoor. Ik heb een tafeldame die me bij staat bij het lezen van kranten en brieven. Een televisie heb ik niet, nooit gehad ook. Ik luister wel naar de radio." Jiskoot: ,,'s Avonds in de stilte. Als je alleen bent.Dan gaat heel je leven in gedachten aan je voor bij. Dan denk ik terug aan vroe ger. Altijd ga ik terug naar het ver leden. Ik denk aan iedereen die ik verloren heb. Ik denk aan 1940, toen de regering naar Engeland vluchtte, koningin Wilhelmina voorop. De politiek liet Neder land, liet mij aan mijn lot over. Zo voelde dat. Ze gingen er als hazen vandoor. En nu! Nu bepalen politi- De namen II Trittico of Gian ni Schicci zeggen veel mensen niets. Puccini mis schien een beetje, maar O rnio bab- bino caro brengt een glimlach op het gezicht. Jonge aankomende sterretjes zingen tijdens wedstrij den zoals Ontdek de Ster regelma tig deze aria. Frêle meisjes tussen tien en twaalf jaar die hartstochte lijk een tekst zingen die niet in de mond van jeugdigen past. Zij smeekt haar vader om zijn toe stemming. Zij wil haar geliefde trouwen en anders werpt zij zich in de rivier om te sterven. De fris se stemmen worden door jury en publiek de hemel in geprezen en de aria O lief vadertje is een bestsel ler geworden. Deze aria en het sentimentele Senza Mamma uit Suor Angelica van Puccini worden door sopraan Lies Vandewege gezongen in een intiem liedrecital in het kerkje van Kloosterzande. Met dit concert wordt het klas sieke muziekseizoen 2016/2017 van Hulst Cultureel geopend. Lies Vandewege treedt regelma tig op in Zeeuws-Vlaanderen. Zij studeerde bij Bernadette Degelin aan het Antwerps Conservato rium. Zij treedt op in operaproduc ties in Antwerpen, Gent en Brus sel. Zij studeerde in de Elisabeth- kapel in Brussel en werd daar ge coacht door José van Dam. Onder tussen bouwt ze aan een interna tionale carrière. Lies Colman studeerde aan de universiteit van Antwerpen rech ten en cultuurwetenschap. In 2001 pakte ze haar studie aan het conservatorium in Antwerpen weer op en studeerde viool bij De- jan Mijajev, piano bij Eliane Rodri- niet. foto guus dubbelman vrijdag 28 oktober 2016 'Ik heb die pil nodig om te kunnen leven' Ondine van der Vleuten Mark Rutte, VVD, woensdag tij dens het debat 'Als je midden in het leven staat, is het moeilijk je voor te stellen dat er mensen zijn die hun leven als een grote last ervaren. Het gaat soms om mensen die niet of nauwelijks ziek zijn, maar die alles wat ze wilden in het leven hebben gedaan en meegemaakt. Zij heb ben de mensen met wie ze hun le ven hebben vormgegeven, gelief den, vrienden, zelfs kinderen, zien wegvallen. Het zijn mensen die een gevoel van ernstige eenzaam heid ervaren, hoewel ze objectief gezien niet eenzaam zijn.' Agnes Wolbert, PvdA 'Hulp bij zelfdoding, gebaseerd op het recht op autonomie, is im mers gebaseerd op een ander uit gangspunt dan dat van de Wtl (Wet Toetsing Levensbeëindigen, red.), waar de barmhartigheid van de arts het uitgangspunt is. Het gaat ook over een andere groep mensen, namelijk degenen die een consistente, weloverwogen en vrij willige stervenswens hebben, om dat zij hun leven als voltooid erva ren. De ondraaglijkheid en de uit zichtloosheid van het lijden spelen ook hierbij een doorslaggevende rol, maar de medische grondslag is het ontbrekende element.' Pia Dijkstra, D66 'Het leven ligt achter hen in plaats van voor hen. Ze lijden aan een voor hen te lang geworden le ven. Medische ontwikkelingen zor gen er natuurlijk ook voor dat mensen steeds ouder worden, maar dat is niet voor iedereen een zegen; oud worden kan soms gaan voelen als een last.' Lies Colman achter de piano, foto ingridchaudron Jeanette Vergouwen Lies Vandewege Pieter Jiskoot, 95 jaar oud, wil een pil - om te kunnen sterven en zelf het moment te bepalen. Medi sche noodzaak is er vooralsnog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37