u WïA 'Mr Taakstraf en cel voor verduistering ZEELAND 5 Proef met rubber uit Russische paardenbloem Het is slechts een eerste stap, die halve hectare met Russische paardenbloemen bij Colijnsplaat. Maar mogelijk is dit internationale proefproject het begin van een nieuwe en duurzame rubberteelt in Europa. DUS... DAGJE GOES Voor een steviger plant willen we de paardenbloem inkruisen met cichorei In de verte trekt de ochtend mist op. Vergenoegd tuurt Adrie Albregtse over de akker. De schriele Russische paarden- bloemen wortelen op strakke ruggen. Ze zijn net geplant, met de hand. Dan praat je over honderddui zend stekjes. Dat was weer ouder wets boeren, voelt de teler van proefboerderij De Rusthoeve in Co lijnsplaat zijn lichaam nog. „Met zes man zijn we er zes dagen mee bezig geweest. Noeste handarbeid? Dat mag je wel zeggen." Maar sinds wanneer worden paar- denbloemen aangeplant? Daar is een goede reden voor, zegt Adrie. „De rubberbomen in Azië hebben steeds vaker last van schimmels. De productie boert zo achteruit. Daar door zoekt de industrie naar duur zame alternatieven zoals bijvoor beeld de Russische paardenbloem. Het melksap is een natuurlijk rub ber van zeer hoge kwaliteit, hoger dan van de Aziatische rubberbo- men. Je kunt er autobanden van ma ken. Ja, ook handschoenen voor chi rurgen en zelfs condooms." In het Europese project Drive4EU wordt momenteel onderzocht of de productie van natuurlijk rubber in Noord-Europa haalbaar is en voor de teler profijt kan opleveren. Dat laatste vraagt ideeën over automati sering en efficiënte oogsttechnie- ken. Dertien bedrijven en onder zoeksinstituten uit zeven landen, met zelfs experts uit Kazachstan, zetten de schouders eronder. De spil van het onderzoek is de Russi sche paardenbloem, een taaie rak ker die zelfs de barre winters in Si berië overleeft. Halve hectare Het epicentrum van de proef is Agrarisch Kennis- en Innovatiecen trum De Rusthoeve in Colijnsplaat. Daar bevindt zich sinds 2014 een Biobased Innovation Garden. Tien tallen gewassen worden op veldjes van een paar vierkante meter ge test. Dat varieert van sorghum tot quinoa. Met de paardenbloem pakt oogst volgt. De partners in het proefproject Drive4EU wilden ech ter zo snel mogelijk de proef in de volle grond beginnen. Adri: „Met deze temperaturen zit er nu niet veel groei in. Dat betekent dat we pas volgend najaar kunnen oogsten, een halfjaar langer dan normaal." Mocht er muziek in de paarden bloem zitten, dan kan minneko zend Nederland mogelijk over een jaar of vijf veilig en duurzaam de liefde bedrijven met condooms uit de Zeeuwse klei. men. Nu lijkt maximaal 60 procent op lichtere grond bij Sint-Annaland haalbaar. Op zwaardere kleigrond komen we daar in Zeeland bij lange na niet aan." De sleutel naar succes is verede ling. „We hebben grotere en sterk ere planten nodig. Daarvoor heb ben we het volgende idee: we wil len de paardenbloem inkruisen met een familielid, de cichorei. Dat zou een stevigere, grote plant moe ten opleveren die meer rubber pro duceert. Dat zijn we nog wel een paar jaar mee bezig." In het najaar van 2017 worden de paardenbloemen geoogst. Normaal plant je dit soort bloemen in het voorjaar, waarna in het najaar de De Rusthoeve het veel groter aan. Een halve hectare proefveld zie je niet zo vaak bij 'exotische' gewas sen. In het onderzoek naar het melksap van deze bloem werkt ze nauw samen met ILVO, het Vlaam se Instituut voor Landbouw- en Vis- serijonderzoek. Het gaat nog niet van een leien dak je, want het uitgangsmateriaal is te zwak, zegt Adrie. „Deze planten hebben we bij een kweker laten op komen, maar de kiemkracht van het zaad schiet te kort. Voor een rendabele productie moet 90 pro cent van het plantenzaad ontkie- MIDDELBURG De 53-jarige J. de V. uit Wemeldinge, die tussen 2011 en 2012 bij zijn werkgever 68.031 euro verduisterde, is giste ren daarvoor door de rechtbank in Middelburg conform de eis ver oordeeld. Hij kreeg een taakstraf van 200 uur en een voorwaardelij ke celstraf van drie maanden. De rechtbank achtte verduistering in dienstbetrekking, valsheid in ge schrifte en witwassen bewezen. In haar vonnis hield de recht bank rekening met de zogeheten 'overschrijding van de redelijke termijn'. Zou de zaak tegen De V. eerder zijn behandeld, dan zou hij zeker zijn veroordeeld tot een onvoorwaardelijke celstraf, meld de de rechter. De V. werkte zowel in Eindho ven als het Belgische Lommei via een detacheringsbureau als sala risadministrateur bij de Van Gan sewinkel Groep. Hij had schul den en daarom sluisde hij geld naar zijn privérekening. vrijdag 28 oktober 2016 Condooms uit de Zeeuwse klei? Frank Balkenende Colijnsplaat —Adrie Albregtse, Rusthoeve Het melksap van de paardenbloem is hoogwaardig rubber. Je kunt er autobanden, handschoenen en zelfs condooms van maken. Adrie Albregtse toont een net geplante Russische paardenbloem. fotosjohan van der heijden GOES, WINKELHART VAN ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33