Direct om het echie ZIGGO SPORT KANAAL 14 30 E HIGHLIGHTS VAN DEZE WEEK SCHAATSEN START SEIZOEN A De stoerste schaatser van het land woont tegenwoordig in het rustige Drenthe met zijn vriendin hond Botas en zoontje Jax. 'Sick hè? Burgerlijker kan niet!' ZIGGO SPORT Kjeld Nuis is bijna 27 jaar, maar het zal nog wel even duren voor hij dat jongensachtige kwijt is. Als het ooit al zo ver komt. Hij, de testosteronbom, de macho van het schaatspeloton, de wildebras die soms heel even wil ontsnap pen uit het strakke keurslijf van de sport die draait om een fijne techniek, rondjes van precies 400 meter en het harde oordeel van de klok. Dat hij sinds vorige maand va der is van Jax, heeft Nuis op het eerste oog niet veranderd. Hij ge bruikt nog steeds woorden als 'vet', 'supergaaf en 'sick'. De ober van het hotel moet hem verma nend toespreken als hij tijdens het gesprek zijn voeten op tafel heeft liggen. En op Instagram plaatst hij foto's waarop hij zijn tanden zet in een blikje Red Buil. Maar er staan ook steeds meer zoete beel den tussen, van het eerste badje van zijn zoon bijvoorbeeld. „Alle clichés zijn waar", zegt Nuis over het vaderschap. Hij had een paar jaar geleden niet gedacht nu 'al' papa te zijn. Nuis wilde wel kinderen, maar dan na zijn carrière. Dat idee ver anderde langzaam. „Steeds meer ploeggenoten werden vader. Eerst Mark Tuitert en Stefan Groothuis. Toen was ik echt nog te jong. Daar na kreeg Wouter Olde Heuvel een dochter, Lenthe-Sofie. Dan lag ik bij hem op de kamer en was hij be zig met filmpjes enzo, en dacht ik: ah, dat is wel supermooi. Ik was toen net met Jill (oud miss-Neder- land Jill de Robles, red.). En dan ga je het er eens over hebben sa men. Zij wilde niet pas moeder worden op haar dertigste of later, en ja, het leek mij ook best vet." Pijn lijden Alsof hij het heeft over de aan schaf van een paar nieuwe skates. Maar in het leven van Nuis gaan dingen vaak snel. Laatst liep hij door de winkelstraat en keek hij in een ruit. „Zag ik ineens mezelf achter een kinderwagen lopen. Dan is het toch nog steeds bizar. Ik, vader!" Hij woont nu in Em- men. Met vriendin, hond en Jax. „Sick hè. Burgerlijker kan niet." De naam Jax 'komt gewoon uit zo'n lijst'. „We wilden een korte en stoere naam, één lettergreep, die speels is maar niet vaak voor komt", legt hij uit. Hij heeft geen voorzet nodig om uitgebreid te vertellen over de be valling en de eerste dag uit Jax' le- Hoe je in trance kan raken bij het puffen van die weeën, dat is best wel vet ven. „Ik zit wel eens pijn te lijden op de 1500 meter, maar dit... Ik had alleen gedacht dat het heel stressvol zou zijn. Maar hoe je in een trance kan raken bij het weg puffen van de weeën, best wel vet. Die nacht bleven we in het zieken huis. Jax kon niet slapen in zijn wiegje, dus ik heb hem opgepakt en we hebben samen vier uur lig gen pitten. Het ging meteen op de automatische piloot. Verschonen, dingen doen, 's nachts eruit, ik heb bij alles geholpen. Je voelt ge woon: zonder ons is-ie niks. Dat gevoel kan ik niet omschrijven. In eens ben je volwassen." Zijn sport lijdt er niet onder, zegt Nuis. „Ik heb nog geen trai ning gemist. Als schaatser ben je best veel van huis. Dat is lastig, ook voor Jill. Maar als ik in het land ben, hoef ik niet van negen tot vijf te werken." De eerste keer vertrekken rich ting een trainingskamp, was even wennen. Ploeggenoot Gerben Jor- ritsma stond met ronkende motor te wachten en bespotte Nuis, die maar geen afscheid wilde nemen van zijn zoon. „Ging ik Jax vertel len dat papa een paar weken weg was. Maar ja, hij gaf geen kik na tuurlijk. Heb ik hem maar snel te ruggegeven." Gelukkig is er Faceti- me. Oud-collega Groothuis gaf hem de tip: neem één moment op de dag dat je kan bellen. En focus je verder op het schaatsen. Daar door kan Nuis zich op het ijs pri ma concentreren. „Grappig wel, ik spreek nu andere jongens, zoals oud-ploeggenoot Ronald Mulder, ook weer wat meer omdat je alle bei vader bent. Je hebt ineens heel andere gesprekken, een raakvlak." Als het meezit, schaatst Nuis nog een jaar of zes. Voor zichzelf, maar ook voor Jax. „Ik wil hem al les kunnen geven wat-ie nodig heeft. En ervoor zorgen dat hij straks trots op me is." Nuis wilde ooit een motor ko pen, maar daar ging zijn vader te genin. Bang dat Kjeld zijn grenzen niet kent. Als Jax straks blessurege- voelige sporten wil doen, heeft hij de zegen van zijn vader. „Hij krijgt eerder skeelers dan schaat sen van me. Skaten is het ultieme vrijheidsgevoel. Laat hem maar fratsen uithalen op de halfpipe, vallen en weer opstaan. Hooguit breekt hij een keer zijn arm. Groeit-ie wel weer overheen." POWERED BY GRATIS VOOR ALLE ZIGGO KLANTEN GRONINGEN Omdat het com pleet vernieuwde Thialf volgen de week pas weer haar deuren opent, begint het schaatssei zoen vandaag op ijsbaan Kardin- ge in Groningen. Voor het twee de jaar is de KNSB Cup de eer ste wedstrijd van de kalender, en worden de NK afstanden tussen kerst en oud en nieuw verreden. In Groningen draait het maar om één ding: startbe wijzen voor de eerste vier we reldbekerwedstrijden. Die zijn in Harbin (China), Nagano (Ja pan), Astana (Kazachstan) en Heerenveen. Per afstand verze keren de vijf snelste schaatsers zich van een ticket. Wie mis grijpt, is voor het eerste deel van het seizoen veroordeeld tot kleinere wedstrijden in eigen land. Nieuw dit jaar: er wordt maar één 500 meter verreden in plaats van twee. vrijdag 28 oktober 2016 Papa Kjeld geniet van Jax: 'Alle clichés zijn waar' Lisette van der Geest Rik Spekenbrink Inzeil A Kjeld Nuis zegt dat zijn sport niet lijdt onder geboorte van zijn zoontje. „Ik heb nog geen trai ning gemist." foto anp Kjeld Nuis Vorige week viel Max Verstappen helaas uit tijdens de Formule 1 Grand Prix van de Verenigde Staten. Hij krijgt direct kans op eerherstel, want zondag staat alweer de GP van Mexico op het programma. Kan onze jonge landgenoot in zijn Red Bull-bolide verrassen op het power circuit en hoe eindigt het gevecht tussen de Mercedes-coureurs? Rondo is hét nieuwe voetbalpraatprogram ma op de zondagavond. Met uiteraard Jack van Gelder als presentator en vaste gasten Wim Kieft en Jan van Halst, wordt het weekend tot in de puntjes geanalyseerd. Ruud Gullit schuift ook regelmatig aan en het vijftal wordt iedere week met nog een gast gecompleteerd. Ook dit seizoen kijk je iedere maandag avond om 19.QQ uur naar Peptalk, de talkshow van Jack van Gelder en sidekick Frank Evenblij. Samen blikken ze terug op de afgelopen week en de beste sporters en andere prominenten uit het wereldje schui ven aan. Een programma waar ongezouten meningen en humor de boventoon voeren! Dit weekend zit je gebakken op Ziggo Sport wat betreft de grootste competities van de wereld. In de Engelse Premier League zie je onder meer Arsenal, Tottenham Hotspur tegen kampioen Leicester City, Ronald Koemans Everton en Chelsea aan het werk. Geniet in Spanje van grootmacht Barcelona, dat Granada in Camp Nou ontvangt. Zondag 30 okt. 20.0ÜU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26