29 Je moet bijna een politicus zijn om het bestuur in te gaan 4 DE TEAMS Zijn plaats is doorgaans aan de an dere kant van het kookeiland, waar hij wordt aangestuurd, ver van de knoppen en het vuur. In zijn lichamelijk slechtste tijd, ruim twintig jaar geleden, woog Schenk 113 kilo. Ook toen sportte hij. Maar hardlopen met 'een rugzak om' gaat goed, totdat de blessures komen, zo leerde hij. Bovendien kreeg Schenk op zijn 54ste een licht herseninfarct. „Op een gegeven moment heb je door: het gaat niet goed", zegt Schenk. Daarop veranderde hij zijn leefstijl en ging anders eten. Inmiddels weegt Schenk 88 kilo. Wie niet beter weet, schat hem ruim tien jaar jonger. Zijn verandering van leefstijl re sulteerde een paar jaar geleden zelfs in een boek, 'Je tweede jeugd begint nu', waardoor Schenk in contact kwam met hersenonder zoekers Dick Swaab en Eric Scher- der. Sindsdien gaan de drie het land door om lezingen te geven over het belang van goede voe ding en lichaamsbeweging voor fitte en gezonde hersenen. „Dat is al bijna een dagtaak." Het is eigenlijk ironisch: nu is Schenk bewuster van zijn leef stijl dan hij als topsporter ooit was. „Maar misschien is het nu ook wel belangrijker. Als je ouder bent, maakt het een wezenlijk verschil. Ik herstel nu langzamer dan toen ik 40 was. Het is belang rijk je daarvan bewust te zijn." Keuken In zijn tijd als schaatser werd ge zorgd dat er groente was tijdens trainingskampen en wedstrijden in Hamar. Daar in Noorwegen wa ren destijds alleen doperwtjes en worteltjes uit blik te vinden. En witlof, een paar blaadjes als garne ring bij het ontbijt. „Moesten wij in de keuken gaan vertellen hoe je dat klaar moest maken. Maar daarnaast aten we genoeg slechte producten waar ik nu van zou ril len." Schenk schaatst nog steeds, fietst op racefiets en moutainbike én doet aan krachttraining. Bang om te vallen is hij niet. Dat vindt hij juist de uitdaging. „Mijn hart slag hoeft niet zo waanzinnig om hoog. Maar als je op zo'n moun tainbike zit en bijvoorbeeld de kleine paadjes volgt... Kijk het mag dan wel niet van de bos wachter, maar die zoek je natuur lijk toch op als het wat rustiger is. Dat is voor de coördinatie een hartstikke mooie manier om je lichaam in conditie te houden, fy siek gezien, maar ook op andere aspecten geef je prikkels voor ba lans en reactievermogen. Nog voor de eerste belangrijke schaatswedstrijden zijn geweest, is de open haard in huize Schenk al aangegaan. Als straks de kam pioenschappen weer verreden worden, gaat de televisie ook on getwijfeld aan. Maar het zou mooi zijn als de dominantie door de Nederlanders in het schaatsen verkleint, vindt Schenk. De inter nationale schaatsunie ISU en de KNSB noemt hij als organisaties die 'op het perron staan, terwijl de trein al lang vertrokken is'. Er wordt volgens Schenk te traditio neel gedacht en dat biedt geen rooskleurig toekomstperspectief. Stel: het langebaanschaatsen wordt door het IOC over tien jaar van de olympische kalender ge haald, dan haalt Schenk zijn schouders op. Eigen schuld, dik ke bult, denkt hij dan. „Niet uit rancune, maar omdat er niet is ge oriënteerd op de mogelijkheden. Ze eten al 25 jaar dezelfde boter ham met kaas en drinken daarbij dezelfde zwarte koffie, omdat het lekker is. Zonder verder te kijken dan hun neus lang is." Zelf is hij van plan nog lang te blijven schaatsen, op de ijsbaan in Hoorn. „Het grappige is: als je eenmaal op de ijsbaan bent, zijn er altijd mensen die even willen laten zien dat ze harder gaan." En dan? „Nou, dan laat ik ze lekker gaan! Succes hè!" vrijdag 28 oktober 2016 Zo'n 20 jaar gele den woog Schenk 113 kilo. Inmiddels is hij fit én 25 kilo lichter, foto pim ras SCHAATSPLOEGEN 2016/2017 LottoNL-Jumbo Mannen: Alexis Contin (Fra) Gerben Jorritsma Sven Kramer Kjeld Nuis Hein Otterspeer Patrick Roest Jan Smeekens Douwe de Vries Vrouwen: Lotte van Beek Roxanne van Hemert Sanneke de Neeling Coach: Jac Orie Plantina Mannen sprint: Thomas Krol Ronald Mulder Daidai Ntab Martijn van Oosten Thijs Roozen Pim Schipper Kai Verbij Coach: Gerard van Velde Mannen, allround: Lucas van Alphen Koen Verweij Coach: nnb Vrouwen, allround: Reina Anema Ester Kiel Esmee Visser Jorien Voorhuis Linda de Vries Annouk van der Weijden Coach: Martin ten Hove Team Justlease.nl Mannen: Jan Blokhuijsen Marcel Bosker Konrad Niedzwiedzki (Pol) Aron Romeijn Jos de Vos Vrouwen: Antoinette de Jong Melissa Wijfje Ireen Wüst Ard Schenk Coach: Rutger Tijssen Assistent-coach: Wouter Olde Heuvel Team Clafis Mannen: Jorrit Bergsma Evert Hoolwerf Erik-Jan Kooiman Niels Mesu Simon Schouten Arjan Stroetinga Bob de Vries Vrouwen: Carien Kleibeuker Heather Richardson-Bergsma Irene Schouten Coach: Jillert Anema Team Afterpay Vrouwen: Floor van den Brandt Anice Das Karolina Erbanova (Tsj) Annette Gerritsen Mayon Kuipers Letitia de Jong Jorien ter Mors Janine Smit Bo van der Werft Coach: Dennis van der Gun Heerenveen 20-22 jan NK allround en sprint Heerenveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25