Alcoholvergiftiging fors gestegen in 2015 'Jumbo neemt wraak' zeggen boze broers 15 Venezuela gaat vandaag opnieuw plat OPROER IN DE HEILSTAAT Tom en Martin van Kippersluis runden op franchisebasis twee su permarkten van Super de Boer in Utrecht en Amersfoort. Net als veel andere supermarktuitbaters zouden zij van 2006 tot 2010 gro te sommen geld uit het zicht van de belasting hebben onttrokken door de retourknop te misbrui ken. Ze doen alsof artikelen wor den teruggebracht en halen cash geld uit de kassala. De Van Kippersluizen waren niet de enigen. De FIOD ontdek te vanaf 2012 dat er meer dan 200 filiaalhouders kwistig de retour- knop op hun kassa misbruikten. Hoewel dat bij allerlei winkelke tens voorkwam, was de truc voor al bekend bij filialen van Super de Boer. „Bij dat bedrijf was de sfeer zo slecht, een soort sterf huis, dat ze elkaar het trucje door vertelden", vertelde een mede werker van de belasting gisteren. Toen Jumbo in 2009 alle Super de Boers overnam, werden de Su per de Boers van de Van Kipper sluizen doorverkocht om verder te gaan als C1000. Dat zagen de broers niet zitten. De Van Kip persluizen wonnen een rechts zaak die ze tegen de nieuwe eige naar hadden aangespannen en gingen vanaf 2011 zelfstandig ver der onder hun eigen naam. Een half jaar later viel de FIOD bij hen binnen. Wéér een jaar later werden zij als onderhuurder uit hun huurpand gegooid, mede door toedoen van hoofdhuurder Jumbo. Verzet van omwonenden tegen uitzetting van hun geliefde super, hielp niets. Jumbo zelf nam hun plekjes in. Volgens de Van Kippersluizen is de strafzaak tegen hen één gro te wraakactie van Jumbo in hun al jarenlang durende strijd tegen de gigant. Van de meer dan 200 frauderende supermarktbazen worden er slechts vier voor de rechter gesleept. Dat waren de vier die in 2006 en 2007 voor meer dan een ton hadden wegge sluisd. De rest kreeg alleen een naheffing. Tom en Martin van Kippersluis menen dat ook zij 'slechts' een naheffing hadden moeten krijgen. Als franchisene mers was hun administratie eerst in handen van Super de Boer en later van Jumbo. Toen justitie bij Jumbo om die gegevens vroeg, zou het bedrijf niet de 'bewerkte' gegevens hebben ingediend, om de broers in het strafbankje te krijgen. Dat zou Jumbo goed ge holpen hebben om de broers hun huurpanden uit te werken. In meer dan de helft van de geval len ging het om jongeren en jong volwassenen onder de 25 jaar, meldt VeiligheidNL. Veel zogenoemde comazuipers zijn jonger dan achttien jaar. Het aantal gevallen in deze leeftijds groep is sinds 2006 verdubbeld van achthonderd naar 1.600. „Het risico om met een alcoholvergifti ging op de SEH te komen, is het grootst in de leeftijdsgroep van achttien tot 24, gevolgd door de leeftijdsgroep tien tot zeventien jaar", aldus VeiligheidNL. Overmatig alcoholgebruik leidt niet alleen tot vergiftiging, maar ook tot ongevallen en geweld. Vo rig jaar telde expertisecentrum VeiligheidNL naar schatting 15.200 personen die op een SEH-af- deling werden behandeld na een ongeval of geweldpleging waarbij alcohol in het spel was. Tien jaar geleden, toen de registratie van co- mazuipen van start ging waren dat 9.700 personen. In 2015 bedroegen de totale maatschappelijke kosten van alco holvergiftigingen bijna 24 miljoen euro. Alcoholgerelateerde ongeval len waren verantwoordelijk voor naar schatting 47 miljoen euro aan direct medische kosten. De verzuimkosten (ziekmeldingen) worden geraamd op 76 miljoen eu ro. In maart meldde het Trimbosin stituut juist dat het alcoholge bruik onder Nederlandse jonge ren (15 en 16 jaar) is afgenomen. Ook beginnen steeds meer jonge ren op iets latere leeftijd met het drinken van alcohol. Het zogenoemde bingedrinken (veel in korte tijd) blijft echter zorgwekkend hoog, aldus het Trimbosinstituut. vrijdag 28 oktober 2016 CARACAS Betogingen, stakingen, geweld op straat, hoog oplopende beschuldigingen een staatsgreep te be ramen, ongekende inflatie en, gisteren, een wanhopige zet van een bedreigde president Maduro in de vorm van een zoveelste verhoging met 40 procent van het natio nale minimumloon. De chaos in Venezuela wordt met de dag groter. Van daag dreigt de situatie verder te escaleren in het Zuid-Amerikaanse land als de oppositiepartijen hun al gemene staking doorzetten. De in het nauw gedreven president Maduro dreigde dat in dat geval het leger deel nemende bedrijven zou gaan bezetten. Van de socialistische heilstaat van de in 2013 overleden Hugo Chavez is weinig over. Nu de inkomsten uit olie dramatisch zijn teruggelopen is de economie ingestort. De inflatie valt niet meer bij te houden en levensmidde len zijn onbetaalbaar. Volgens peilingen wil driekwart van de Venezolanen president Maduro weg hebben. Vol gens de oppositie gedraagt hij zich als een dictator. Bij de massale protesten in Venezuela is woensdagavond laat een politieagent om het leven gekomen. Twee ande re agenten raakten gewond. Oppositieleider Henrique Capriles zei eerder dat bij de marsen 120 mensen ge wond zijn geraakt, fotoronaldoschemidt/afp Twee lokale supermarktbroers die zijn verjaagd door gigant Jumbo, slaan terug. Zij zeggen dat Jumbo hen erin heeft ge luisd waardoor ze nu voor de rechter staan als fraudeurs. Victor Schildkamp Arnhem Slechts vier super marktbazen werden voor de rechter ge daagd, alle anderen kregen een fikse na- heffing. AMSTERDAM Vorig jaar zijn op afdelingen Spoedeisende Hulp in ziekenhuizen 6.100 mensen behandeld voor alcoholvergifti ging, 15 procent meer dan in 2014. Bh Vorig jaar zijn 6.100 mensen opge nomen met een alco holvergiftiging, 15 procent meer dan in 2014.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11