'Extra geld voor mbo'ers die stapelen' Nog altijd veel mis 14 NI t Wethouders: kinderen niet dood door afwijken jeugdzorg Inspectie: kinderen zijn overleden omdat hulpverlening niet samenwerkte. Kleuter Tygo uit Dordrecht werd in oktober vorig jaar gedood door zijn vader Remko V., die geschei den was van de moeder van het kind. De man is veroordeeld tot veertien jaar cel. De negen maanden oude baby Elise werd die maand thuis in Pa- pendrecht gedood. Haar moeder Amanda (22) en toenmalige vriend Pepijn zijn nog steeds ver dachten. Volgens de Inspectie Jeugdzorg en de Inspectie voor de Gezond heidszorg sloegen politiemensen, ouders, familieleden, een huis arts en anonieme tipgevers meer dere malen alarm over beide kin deren, bij het meldpunt kinder mishandeling Veilig Thuis Zuid-Holland Zuid. Dat schoot daarna ernstig tekort in de hulp verlening, luidt het oordeel van de inspecties. Volgens het rapport van de in specties was er onvoldoende oog van Veilig Thuis voor de veilig heid van de kinderen. „Bij de overdracht aan het Algemeen Maatschappelijk Werk sprak Vei lig Thuis in beide gevallen geen duidelijke verwachtingen uit over de inhoud van de zorgverle ning en maakte geen afspraken over het opstellen en uitvoeren van veiligheids- en hulpverle ningsplannen. Ook gaf Veilig JEUGDZORG Tygo en Elise zijn niet de enige kinde ren die stierven on danks intensieve begeleiding van jeugdzorg. Het over kwam Ruben en Julian (2013), Talysa (2007), Gessica (2006), Savanna (2004) en Rowena (2001). In al die za ken waren er af stemmingsproble men tussen hulp verleners, bleek steeds uit onderzoe ken. Het ontbrak aan sturing, contro le en reflectie. En nog steeds gaat er veel fout, bleek on langs uit een rap portage van het Ad vies- en Klachten bureau Jeugdzorg. Daar kwamen dit eerste halfjaar 6.465 klachten bin nen over de jeugd zorg, vergeleken met 7.404 in heel 2015. Er wordt voor al geklaagd over de manier waarop ouders en jongeren worden behandeld. Thuis niet aan wat zij verwacht te van de veiligheid van de kinde ren", aldus de inspecties. Volgens de onderzoekers is er onvoldoen de oog geweest voor het belang van de kinderen en voor de pro blemen die de ouders in de be trokken gezinnen hadden. Ook op de huisartsenpost schoot de hulpverlening tekort, oordelen de inspecties, doordat onvoldoende alert is gereageerd op signalen van kindermishande ling. „De moeder ging met baby Elise naar de huisartsenpost met een blauwe plek op het hoofd van het kind. Vervolgens stond de arts onvoldoende stil bij moge lijke oorzaken van het letsel." Het meldpunt Veilig Thuis is een gemeenschappelijke regeling van zeventien gemeentes in Zuid-Holland zuid. Gemeentes zijn sinds 2015 zelf verantwoorde lijk voor de jeugdzorg en zaten tijdens de dood van de kinderen midden in veranderingsproces sen en reorganisaties. Wethouder Arie Mol van ge meente Binnenmaas waar het jongetje Tygo met zijn moeder woonde, rept over zeer tragische, verdrietige gebeurtenissen. „We zijn verheugd dat de inspecties onderzoek hebben gedaan", zegt hij. „De zorgorganisaties zijn be zig met verbeterplannen. Dit rap port is een leerproces." Volgens hem en wethouder Eva Dansen van Gorinchem waar de moeder van baby Elise offici eel woonde, heeft de dood van de kinderen in de regio gigantische impact gehad. „Een zeer serieuze zaak. Er zijn twee kinderen over leden maar we moeten wel naar de toekomst kijken. Je moet altijd leren." Nieuwe incidenten zijn volgens Mol nooit te voorkomen. „Bij burgers kan ineens de knop omgaan. We kunnen niets uitslui ten. Maar we kunnen wel zorgen dat risico's zoveel mogelijk ver minderd worden." De kinderen Elise en Tygo heb ben volgens Mol en wethouder Dansen niet de rekening moeten betalen voor de transitie. „Dat is zeker niet het geval." De moeder van de overleden Tygo wil niet op de inhoud van het rapport reageren. „Het is emo tioneel te belastend voor haar", al dus een woordvoerder van de fa milie. Ook de vader van baby Elise wil niet reageren. In Zuid-Holland zuid laaide de ze zomer nog de discussie op over de gigantische wachtlijsen bij het meldpunt Veilig Thuis. Ve le tientallen meldingen over mo gelijke mishandeling bleven door een tekort aan handen op de sta pel liggen. De gemeentes zijn be zig de wachtlijst weg te werken. Volgens wethouder Mol van Binnenmaas was er in de periode dat Tygo en Elise overleden geen wachtlijst bij het meldpunt. De inspecties hebben de ge meentes de opdracht gegeven bin nen drie maanden met een verbe terplan en maatregelen te komen. Scholen in de grote steden die veel achterstandsleerlingen heb ben, kunnen zich verheugen op extra geld. Volgens minister Jet Bussemaker van Onderwijs heb ben zij te maken met een grote groep studenten die langer doet over hun studie, bijvoorbeeld om dat ze switchen van opleiding of Scholen die deze studenten de kans geven, verdienen extra steun school. „Scholen die deze studen ten de kans geven om zich te ont wikkelen, verdienen extra steun", meent Bussemaker. „Zij nemen hun maatschappelijke verantwoor delijkheid en worden daarvoor be loond." De maatregel maakt deel uit van een groter plan dat moet zorgen dat kinderen gelijke kansen krij gen in het onderwijs. Bij deze Ge lijke Kansen Alliantie, die Busse maker en staatssecretaris Sander Dekker maandagochtend lanceren in Amsterdam, sluiten in ieder ge val de koepelorganisaties voor ba sisscholen en middelbare scholen aan. Bussemaker, die als PvdA-be- windsvrouw vanuit haar partij een extra opdracht heeft om gelij ke kansen in het onderwijs te be vorderen, kwam in april onder vuur te liggen toen twee rappor ten aantoonden dat kinderen van ouders met een lage opleiding niet dezelfde kansen krijgen als kinderen met hoogopgeleide ouders. Op Prinsjesdag werd be kend dat er minimaal 25 miljoen euro wordt gestoken in gelijke kan sen in het onderwijs. Het kabinet wordt daartoe gedwongen door een motie van coalitiepartners VVD en PvdA, die Bussemaker en Dekker oproept om vóór de begro tingsbehandeling in de Tweede Kamer duidelijk te maken hoe ge lijke kansen in het onderwijs voor ieder kind worden verbeterd. Woensdag spreekt de Kamer over de Onderwijsbegroting. Asielzoeker naar gemeente met passende baan TUI-toeristen na noodweer op bestemming Zoutendijk geen kandidaat voor opvolging Zalm Dienstauto voor honden minister vrijdag 28 oktober 2016 Falende hulpverlening negeerde signalen Ingrid de Groot Dordrecht Kinderen leggen bloemen bij Tygo's huis. fotothymenstolk Mbo-scholen die hun studenten stimuleren om een diploma op een hoger niveau te halen, krij gen daar extra geld voor. Het ka binet trekt tot 201912 miljoen euro uit om laagopgeleide jonge ren verder te helpen. Ellen van Gaaien Hanneke Keultjes Den Haag Minister Jet Bussemaker van Onderwijs DEN HAAG Asielzoekers worden voortaan zoveel mogelijk onderge bracht in een gemeente waar werk is dat bij hen past. Dat liet minister Lodewijk Asscher van Sociale Zaken de Tweede Kamer weten. Het besluit is in gegeven door een geslaagde proef in Doetinchem. De afge lopen maanden werden de werkervaring en het studiever leden van asielzoekers daar in kaart gebracht. Tot dusver werden asielzoekers willekeu rig verdeeld over het land. ARRECIFE Honderden Nederlandse toe risten die door slecht weer wa ren gestrand op de Canari- sche eilanden Lanzarote en Fuerteventura zijn na twee da gen oponthoud op de plek van bestemming. De 173 toeristen die dinsdag moesten blijven op Fuerteventura kwamen gister ochtend alsnog aan op vakan tiebestemming Lanzarote. De mensen die verplicht langer va kantie moesten vieren op Lan zarote zijn inmiddels terug in naar Nederland. AMSTERDAM De president-commissaris van ABN Amro, Olga Zoutendijk, is geen kandidaat om topman Gerrit Zalm op te volgen. Ze schrijft dat in een interne mail aan het personeel. Toch sluit Zoutendijk niet uit dat ze 'ja' zegt als de bank een beroep op haar doet. In de interne me mo schrijven Zoutendijk en Zalm dat de keuze voor een nieuwe bestuursvoorzitter tijd kost. Minister Jeroen Dijssel- bloem (Financiën) had juist ge zegd „al heel ver" te zijn. MELBOURNE Ted en Patch heten de vrolijke Jack Russells van de Australi sche minister Steve Herbert, ledereen kent de honden nu is uitgekomen dat Herbert ze per ministeriële dienstauto van Melbourne naar zijn vakantie huis in Trentham liet brengen, een trip van 97 kilometer. Her- bert heeft onmiddellijk zijn ex cuses aan de belastingbetaler aangeboden. „Bij nader inzien, dit gebruik van de ministersau to komt niet overeen met de maatschappelijke verwachtin gen en ik bied mijn verontschul digingen aan", luidde zijn diplo matieke commentaar. Hij zei niet hoe vaak de honden zijn vervoerd met de dienstauto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10