Kritisch over verdragen 9 over met de status quo. We hebben eerlijkheid en controleerbaarheid no dig, ethische mensen die moreel juist handelen." Wacht even. Ethiek, moraal? Is Do nald Trump daar echt zo'n goed voor beeld van? Reynolds grinnikt. Nee, bepaald niet, dat weet hij ook wel. Hij wil eigenlijk dat een president waardigheid en compassie uitstraalt. Redelijkheid, rationaliteit, een open geest, somt hij op. Maar het gaat hem er nu om dat Trump geen lid is van de gevestigde orde in Washing ton. „Donald Trump is het Ameri kaanse volk dat zijn middelvinger op steekt naar carrièrepolitici." Als Trump het tegen een kandi daat als John F. Kennedy opnam, zou Reynolds nooit op hem stemmen. Hij is van huis uit een Democraat, en als vakbondsman heeft hij eigen lijk niets te zoeken bij de veelal rauw-kapitalistische Republikeinen. De discussie met zijn vakbondskame raden zijn verhit, als Trump ter spra ke komt. In de voorverkiezingen stemde Reynolds op Bernie Sanders, omdat hij met zijn sociale politiek veel goed zou kunnen doen. („Er gaan heel veel mensen met honger naar bed, in het rijkste land ter we reld! Het is een schande.") Maar nu de Democraten een kandi daat hebben die goed verdiende aan speeches op Wall Street, voelt hij dat hij niet anders kan dan kiezen voor Trump. Het minstE van twee kwa den. „Ik hoop dat hij de politiek en de overheid eens flink wakker schudt. Dat men zich daar realiseert: hey, het is geen business as usual, mensen eisen verandering." Een beetje eng, zegt hij. Trump is onvoor spelbaar gebleken. Hij kon zich gere geld niet beheersen en haalde uit naar een ieder die het aandurfde iets onaardigs over hem te zeggen - of het nou een politieke vijand was of de moeder van een in Irak gesneuvel de soldaat. Zijn anti-immigratiereto- riek valt bij Reynolds ook niet goed. Hij is het met Trump eens dat er grenzen zijn aan de hoeveelheid im migranten die de VS kan opvangen, maar moet dat zo ongevoelig duide lijk gemaakt worden? Denk ook eens aan al die hardwerkende burgers, zo als de Mexicaanse serveerster die hem Spaans leert als hij taco's komt eten. Toch stemt hij op Trump. „Het is het risico waard. Ik ben nog ban ger voor Hillary Clinton in functie. Dan blijft alles bij het oude." BANEN donderdag 27 oktober 2016 Voor mannen als Bruce Reynolds en zijn zoon Robert is de afgelo pen jaren veel verloren gegaan. De werkloosheid is in Muncie met 5,6 procent bijna weer op het ni veau van voor de crisis, maar de mooie salarissen van de fabrieken zijn nooit teruggekomen. Bij ge brek aan inkomsten voor bewo ners en de lokale overheid is hun stad in verval geraakt. Geregeld worden drugslabs ontdekt in de verlaten woningen van weggetrok ken werklozen. Donald Trump belooft banen terug te brengen door torenhoge import tarieven te heffen op producten uit Mexico en China. Dat zou bedrij ven dwingen hun producten in de VS te maken. Experts vrezen voor handelsoorlogen en hogere prijzen voor consumenten. Trump zegt handelsverdragen als NAFTA te gaan heronderhandelen tot er een betere deal voor de VS uitkomt. Hillary Clinton is ook kritisch op zul ke overeenkomsten: ze is nu tegen TPP, een handelsverdrag met lan den rond de Stille Oceaan dat ze ooit aanprees. Zij wil banen creë ren met belastingvoordelen voor bedrijven en strengere controle op naleving van afspraken in interna tionale handelsakkoorden. Vader Bruce en zoon Robert op het terrein van de voorma lige BorgWarnerfa- briek. FOTO CHANTAL HEIJNEN MORGEN Nancy Munoz (28), bezorgde immigrantendochter OVERMORGEN Matt King (21), student en eigenaar van een start-up MAANDAG Rebecca Barnes (47), christen met een dilemma "AX HSiA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9