Alle mensen zijn eigenlijk meisje u Allergie voor windturbines plaagt dorpsraad Hoek Raad Sluis: Overleg eerst over terrassen -VLAANDEREN 7 LEZEN EN KIJKEN PRENTENBOEK VOOR VOLWASSENEN Marjon Sarneel uit Terneuzen maakte met illustratrice Judith Zijtregtop een prentenboek voor volwassenen. Meisje is een boek om cadeau te doen, mensen herkennen zich erin Het blauwe rokje De uitgeverij had het er moeilijk mee. Om het boek Meisje in een hokje te plaatsen. Omdat het sim pelweg niet in een hokje past. „Het is geen roman of een verhaal, geen mythe, geen sprookje of een column", zegt de Terneuzense schrijfster Marjon Sarneel. „Ik kwam op de naam vertelsels, want dat zijn het." Vertelsels over het dagelijks le ven van een meisje, die je kunt herlezen en waar je iedere keer weer iets anders uit kunt halen. Door de illustraties van Judith Zijt regtop is het een prentenboek voor volwassenen geworden. Het boek, met vijftien vertelsels en schilderingen, is voor Sarneel zelf ook iets heel anders. Ze runt een online schrijfschool, is bekend van debuutroman Maidentrip en had nooit het vooropgezette plan om dit boek te maken. „Maar Meis je ontstond gewoon", vertelt ze. „Ik start elke dag met een war- ming-up, om de schrijfspieren los te maken. Freewriting, heet dat. Eerst komt er gewoon ruis. Dan schrijf ik ook op dat de container aan de straat moet. Maar daarna kom ik in een soort flow, ik kom bij dingen die ik onbewust heb op geslagen." Marjon stuurde tweeënhalf jaar geleden voor het eerst zo'n vertel sel naar mensen die haar blog op marjonsarneel.nl volgen. Ze kreeg positieve reacties en besloot maan delijks een vertelsel online te pu bliceren, mét illustraties. Tijdens research voor een nieuwe roman, kwam ze in Breda in contact met achternicht Judith, die illustratri ce bleek te zijn. Judith leest een verhaal, legt het weg en begint te schetsen. Dat re sulteert in een illustratie die de tekst versterkt. Toen in één van de vertelsels steeds vaker een meisje opdook, kwam het idee voor een boek, dat grotendeels door crowd- funding tot stand kwam. „Het is een boek om aan ie mand cadeau te doen", vindt de schrijfster. Het meisje maakt na melijk dingen mee die voor men sen herkenbaar zijn. Zo krijgt ze in Het Blauwe Rokje een vriendin op bezoek. Ze trekt haar mooiste rokje aan maar dan blijkt de vrien din een nog mooier exemplaar te dragen. Het meisje wordt er stiller en minder vrolijk van. „Ze doet het zichzelf aan, door zich te ver gelijken met iemand anders. Ik denk dat iedereen dat wel her kent, dat je jezelf niet meer leuk vindt. Je laat je iets afpakken." Bij alle verhalen zit er die dubbele laag in. „Onbewust, eigenlijk. Als ik iets later teruglees, zie ik soms pas wat ik er mee bedoelde." Fon ten Thij was op bezoek bij de dorpsraad. Hij is verkenner voor een consortium van wind energie-coöperatie Zeeuwind en de bedrijven Delta en Eneco. Zijn opdracht is te onderzoeken of er in de Kanaalzone draagvlak be staat voor meer duurzame ener- Het is mogelijk slimmer om te gaan met de plaatsing van windturbines gie. In november komt hij met de resultaten van de verkenning. Wil Nederland iets tegen de op warming van de aarde doen, dan moet het gebruik van fossiele grondstoffen worden terugge drongen, is de boodschap. Zon- en windenergie zijn de bekendste alternatieven. De dis cussie in de dorpsraad spitste zich toe op windenergie. De plaatsing van 22 turbines in de Koegorspolder (2008) bleek won den te hebben geslagen. Verschil lende dorpraadsleden spraken van 'een allergie voor wind energie'. Ten Thij toonde daar be grip voor. Het is mogelijk, stelde hij, slimmer om te gaan met de plaatsing van turbines, door bij voorbeeld meer rekening te hou den met hun slagschaduw. Dat meer duurzame energie nodig is, kreeg steun in de dorpsraad. Windenergie bleef omstreden. Het Sluise college moet eerst over leggen met horeca-ondernemers in de regio en dan een breedgedra- gen terrassennota opstellen. Het voorstel voor de nota zoals dat er nu ligt, moet worden ingetrokken. Dat vindt een meerderheid van de Sluise gemeenteraad. B en W presenteerden onlangs nieuwe regels voor het exploite ren van een terras. De wijzigingen ten opzichte van de vorige nota schoot de ondernemersverenigin gen van Sluis, Oostburg en Bres- kens in het verkeerde keelgat. Ze vinden onder meer de bevoegdhe den van de burgemeester om 'naar believen' terrassen opnieuw in te delen of te sluiten, te groot. In het kielzog van de onderne mers uitten ook raadsleden kri tiek. Een ruime raadsmeerderheid van CDA, Nieuw Gemeentebe lang, WD, D&T en Lijst Babijn dient in de raadsvergadering van vanavond een motie in waarin staat dat B en W in 'goed overleg' moeten gaan met ondernemers, de horecavereniging en de ge meenteraad om zo te komen tot 'een goed draagvlak voor het ter- rassenbeleid'. donderdag 27 oktober 2016 Schrijfster Marjon Sarneel (I) en illustra trice Judith Zijtregtop (r). FOTO RONALD DEN DEKKER Vandaag krijgt het meisje bezoek. Ze heeft de vloer geveegd en een pruimen- taart gebakken. En, al die tijd heeft ze ge zongen. Het allerleukste vindt ze nog wel dat ze nu haar nieuwe rokje aankan. Het is stralend blauw en het hangt al een poosje in de kast te wachten. Steeds als ze het zag, dacht ze: nee, nu nog niet. Maar vandaag laat ze dat nieuwe blauwe rokje vrolijk over haar heupen glijden. Even later wordt er geklopt. Het meisje loopt naar de deur en voelt de hemels blauwe stof bij iedere stap om haar be nen dansen. Ze opent de deur en be groet haar vriendinnetje. Die draagt een rood rokje, klaproosrood. De mooiste kleur van de wereld. Haar vriendinnetje babbelt vrolijk en prijst de pruimentaart. Het meisje hoort haar nauwelijks. Ze ziet alleen hoe het hemelsblauw van haar ei gen rokje steeds verder verbleekt. Sophie Stockman Terneuzen Marjon Sarneel, schrijfster Meisje van Marjon Sarneel en Judith Zijtregtop is uitgegeven door Ambilicious. Het boek is voor 14,95 euro in boekhandels en ook op onder meer bol.com te koop. Niemand weersprak dinsdag avond tijdens de dorpsraad Hoek dat er werk moet worden gemaakt van meer duurzame energie, maar of dat moet in de vorm van meer windenergie? Harmen van der Werf Hoek Fon ten Thij, verkenner Marlijn de Koning Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 94