'Hollands' Kustpact splijt Zeeland Kloosterzande krijgt natuurtuin Herfstparty in Graauw 6 ZEEUW! weigert te tekenen De recreatiesector is positief over de samenwerking met natuurorganisaties, maar het 'nationale' Kustpact zet de verhoudingen op scherp. We hebben een probleem als de gedeputeerde deze tekst ondertekent De recreatiesector in Zeeland ziet met lede ogen aan hoe het nationa le 'Kustpact' (over het bouwen langs de kust) de verhouding met overheden en natuurorganisaties in de provincie dreigt te verstoren. Ondernemers in de horeca, re creatie en watersport verzetten zich tegen het Kustpact. De Re- cron, Horeca Nederland en Hiswa vrezen dat onverkort uitvoeren van het pact de toekomst van de 'gastvrijheidseconomie' op het spel zet. Arthur van Disseldorp, van Recron Zeeland, betreurt de gang van zaken. „Zeeland heeft als het gaat om samenwerking tussen economie en ecologie een voor sprong op de Noord en Zuid-Hol land. Maar als de gedeputeerde van Zeeland haar handtekening onder deze tekst zet hebben we een probleem. In het Kustpact staat dat langs de kust zones komen waarbinnen wel of niet gebouwd mag worden. Nieuwbouw op strand en in de duinen is helemaal uit de boze. De overheden beloven de uit gangspunten van het Kustpact in hun regelgeving op te nemen. Volgens Van Disseldorp dreigt het Kustpact niet alleen nieuwe projecten te blokkeren, maar staat het ook de vernieuwing van de be staande voorzieningen in de weg. Hij waarschuwt voor een verrom meling. „De situatie in Zeeland is echt anders dan langs de Holland se kust", zegt Van Disseldorp. De economisch rol van de recreatie sector is in Zeeland ook vele ma len groter dan in Holland. Het Kustpact kwam, na aandrin gen van de Tweede Kamer, tot stand onder leiding van minister Melanie Schultz-van Haegen. De ze week maakte zij bekend dat de kustprovincies, gemeenten, water schappen, natuur- en milieuorga nisaties, het bureau voor toerisme NBTC, de ANWB, Staatsbosbe heer, StrandNederland en de drinkwaterbedrijven zich achter het pact scharen. Het is een voorlo pige overeenkomst, want alle par tijen moeten het pact nog voorleg gen aan hun eigen besturen. Het is aan de provincies om het pact verder uit te werken. Iets waar Zeeland overigens al mee bezig is met de ontwikkeling van een ei gen Kustvisie. Een educatieve natuurtuin moet dienen als oppepper voor het Hof te Zandepark in Kloosterzande. „Daar gebeuren wel eens minder leuke dingen, zoals vandalisme", zegt Diana Suijkerbuijk, voorzit ter van de stichting Natuurtuinen Hof te Zande. Gisteren ondertekende ze met burgemeester Jan-Frans Mulder van de gemeente Hulst een ge- bruiksovereenkomst voor de na tuurtuin. Het idee voor de tuin komt van omwonenden zelf, zegt de voorzitter. Daar is ze blij mee. „Want het is een uniek gebied. De tuin moet een positief beeld over het park oproepen, niet dat er al leen vandalisme is." De stichting krijgt de grond per 1 november in bezit. Wanneer de aanleg van de natuurtuin begint, is nog niet bekend. „We hopen zo snel mogelijk, want volgend jaar zomer willen we operationeel zijn", aldus Suijkerbuijk. „In de tuin komen 'vergeten groenten' als pastinaak en palmkool, krui den en bloemen. We willen oogst feesten houden met bijvoorbeeld kinderen van de basisschool of workshops geven. Met pastinaak kun je heerlijke dingen maken, maar veel mensen weten dat niet." Daar wil de stichting verande ring in brengen. Niet alleen met workshops, maar ook met bijvoor beeld opentuindagen. Het feest op de voetbalvelden van Graauw is een voortvloeisel van het Oktoberfest. Dat is in een paar jaar tijd uitgegroeid tot een evene ment van formaat en trekt bezoe kers van heinde en verre. Het Ok toberfest is morgen, vrijdag, vanaf 20.00 uur. De feesttent is een slag groter dan voorheen en is gisteren opgezet. Zeventig lange tafels kun nen er in, meer dan normaal. Voor de rest wordt er niet gerammeld aan het concept. Aan lange tafels Er is in oktober weinig te doen in de streek en de tent staat er toch wordt bier gedronken uit glazen pullen, die worden gebracht door serveersters in Beierse jurkjes. „Er zijn al vijftig tafels gereserveerd", weet Ronald Maerman van de or ganiserende stichting Graauw- rock. Muziek is er van partyband Zugabe, dweilband Te Geen Naom uit Sas van Gent en DJ Eric. Een dag later staat de Herfstpar ty XXL op het programma. „We doen dit omdat er in oktober ver der weinig te doen is in de streek. En de tent staat er toch", zegt medeorganisator Pieter van Cam pen. Daar zal zaterdag niemand over klagen. Dialectband Surren der trapt om 20.00 uur af, om 21.30 uur komt Rowwen Hèze en The Dirty Daddies sluit vanaf 23.30 uur af. IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD AARDENBURG ZESTIG ERVAREN KOERSBALLERS donderdag 27 oktober 2016 Theo Giele Middelburg —Arthur van Disseldorp, Recron Bob Maes Kloosterzande Het is zaterdag bier gooien ge blazen in Graauw. Want dat is het vaste recept als Rowwen Hèze optreedt. De Limburgers zijn de grote publiekstrekker tij dens de eerste editie van de Herfstparty XXL. Bob Maes Graauw Pieter van Campen, organisatie Meer informatie: oktoberfest- graauw.nl/kaarten Halloweentochten Heel wat dorpen in de regio vieren ko mend weekeinde op één of andere ma nier Halloween. Dat gebeurt onder meer in Kloosterzande, waar vrijdag om 19.00 uur vanaf zaal De Linde een spook- tocht van start gaat. Na afloop is het bal. In Axel vertrekt op datzelfde tijdstip vanaf het tenniscom- plex aan de Boslaan een puzzeltocht voor kinderen tot 8 jaar (onder begelei ding van een ouder). Oudere kinderen kunnen een uur la ter van start. Zaterdag zijn er en ge tochten vanaf De Straete in Zand straat (18.30 uur), speeltuin Oranje kwartier in Terneu- zen (18.30 uur, met na afloop een drank je bij de speeltuin), fruithuisje Flikweert in Aardenburg (18.30 uur, kinderen kunnen zich eerst la ten schminken) en café Het Karrewiel in Vogelwaarde (18.45 uur). In café De Zevende Hemel in Nieuw Namen be gint om 20.30 uur een Halloweenpar- ty. In Clinge wachten ze nog een week. Daar vindt de hallo- weentocht op zater dag 5 november plaats. Om 18.15 uur start vanaf de par keerplaats van het bos aan de Molen straat een 'light-ver- sie' voor kinderen die het allemaal wat spannend vinden, en om 19.00 uur mo gen de 'helden' ver trekken. Aanmelden is wel verplicht, via halloweenclinge@ hotmail.com. CLINGE De Clingse Katholieke Bond van Ouderen hield gis teren voor de achtste keer een koersbaltoernooi in gemeen schapscentrum Malpertuus in Clinge. De fanatieke Emmy Da vid (78) uit Zuiddorpe, één van de zestig deelnemers, liet even zien hoe het moest (foto). „Dit zijn allemaal mensen met ervaring", zei KBO-penningmeester Piet Morcus. „Koers- bal ziet er misschien makkelijk uit, dat is het absoluut niet. Ik heb het al vaak geprobeerd, maar kan het nog steeds niet." Emmy David speelde het spel echter vlekkeloos. Ze doet dan ook al 27 jaar lang, twee keer in de week, aan koersbal. Morcus: „We willen met dit toernooi ouderen het huis uit krij gen. Ze zijn gezellig onder elkaar en bovendien bewegen ze veel tijdens het spel." De tien ploegen die meededen, kwa men onder meer uit Clinge, Koewacht en Axel. De winnaars gingen naar huis met een fles wijn. foto ronald den dekker Dorpshuis, 13.30 uur: Kaarten; AXEL Gregorius- centrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljar ten; 14.00 uur: Bie den; CLINGE Malper tuus, 13.00 uur: KBO biljarten Café Joreka, 20.00 uur: Bingo; GRAAUW Gemeen schapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten (bieden); HEIKANT 't Heike, 13.30 uur: Kaarten; HENGSTDIJK Ca fé 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK De Loven- hoek, 9.30 uur: Bil jarten, koersbal; HULST De Serre, 14.00 uur: Sjoelen; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwer ken; 9.30 uur: Kaart jes maken; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, pedicure; 10.00 uur: Gymnas tiek; 13.00 uur: Handwerken, koers bal, pedicure, biljar ten; KLOOSTER ZANDE WZCAnto- nius, 10.30 uur: Weekdienst; 14.00 uur: Zangers van Toen; De Binnen deur, 13.30 uur: Man telzorgcafé; LAMSWAARDE Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; PHILIPPINE De Kaaie, 14.00 uur: Bil jarten, koersbal; SINTJANSTEEN De Warande, 13.00 uur: KBO biljarten; 14.30 uur: Ouderen- soos (diapresenta tie); TERNEUZEN De Veste, 12.00 uur: Bil jarten; 13.00 uur: Handwerken, sjoe len, soos; 18.30 uur: Bridge; De Hoeve, 13.00 uur: Biljarten; 19.00 uur: Sjoelen, jeu de boules; WESTDORPE De Kirke14.00 uur: Ver trek dorpswande ling; Café de Tukker, 13.00 uur: Kaarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 93