Contacta baalt van dichte A58 Scharrelkip veroorzaakt fijnstofuitstoot ZEELAND 3 De maatschappij wilde loslopende kippen, dat is gebeurd. Nu is stof weer een probleem Onderzoeker Albert Winkel pro moveerde vorige week aan de Wa- geningen Universiteit op een on derzoek naar de fïjnstofuitstoot van een groot aantal staltypen voor pluimvee, varkens en koeien. Hij toont aan dat de fïjnstofuit stoot van de stallen voor legkippen flink is toegenomen sinds legbatte rijen verplicht veranderden in scharrelstallen. Kippen scharrelen en graven in het strooisel. Als de stallen worden gelucht, komt dat stof in de lucht. Veehouders en om wonenden hebben hierdoor kans op luchtwegklachten, betoogt Win kel. Pluimveehouder Léon Jansen uit Schore van EKOZ Pluimvee had dat twintig jaar geleden al kunnen vertellen, zegt hij. „De kippen lo pen rond en woelen door het strooisel. Het is logisch dat er dan meer stof vrijkomt dan bij kippen in een legbatterij. Maar ik heb geen luchtwegproblemen, mijn werkne mers ook niet." Jansen heeft honderdduizend leghennen onder zijn hoede. Zes enveertigduizend lopen er buiten, de rest zit binnen in scharrelstal len. EKOZ ging in 1990 al over op scharrelstallen, in 20t2 werd dat verplicht. Pluimveehouder Jansen is iedere dag in zijn vijf stallen. Luchtweg problemen heeft hij niet, maar ter preventie draagt hij - net als zijn werknemers - wel een stofkapje. „Een paar jaar geleden heb ik me ter controle helemaal laten nakij ken, er was niets aan de hand. Maar op den duur besloot ik toch een stofkapje te gaan dragen als we schoonmaken. Dan komt er veel stof vrij. Uit de omgeving krijg ik nooit klachten." Het bedrijf ligt ook niet in een bebouwde omge ving, maar in een polder. Jansen wordt een beetje moe van de ophef rond dit soort onder zoeken. „Ik sta positief tegenover innovatie. Als het beter kan, moe ten we dat doen. Maar het wordt de pluimveesector wel moeilijk ge maakt. De maatschappij wilde los lopende kippen, dat is gebeurd. Lo gisch dat er stof vrijkomt. Maar nu is dat weer een probleem. Het idee van Winkel om drup pels koolzaadolie door het strooisel te verspreiden zodat het stof sa- menklontert, spreekt Jansen niet aan. Kippen willen namelijk een stofbad nemen in droog strooisel. Het ionisatiesysteem vindt hij wel interessant. Hierdoor worden stof deeltjes in de stallen electrisch ge laden, waardoor ze aan het plafond plakken. „Maar de marges zijn niet zo dat ik zomaar zo'n systeem kan installeren. En ik heb geen last van het stof, de omgeving ook niet. Maar als we hier verplicht iets aan moeten doen, zorgen we voor een oplossing. Dat is de pluimveesec tor altijd nog gelukt." Voor kippen is het fijn dat zij sinds 2012 -met het Europees ver bod op legbatterijen- rond kun nen scharrelen in hun stal. Maar dat scharrelen zorgt ervoor dat de fïjnstofuitstoot van stallen voor legkippen flink is toegeno men. Dat verslechtert de lucht kwaliteit voor de veehouder en de omgeving, stelt onderzoeker Albert Winkel van de Wagenin- gen Universiteit. Hij onderzocht de huidige fïjnstofuitstoot van een groot aantal staltypen voor pluimvee, varkens en koeien. Daaruit bleek dat scharrelkippen veel meer fïjnstofuitstoot veroor zaken dan kippen in een legbat terij. Dat komt omdat de leghen nen nu rondscharrelen en gra ven in het strooisel in de stal. Ze produceren daarmee zoveel stof, dat veehouders en omwonenden een grotere kans hebben op luchtwegklachten. Winkel pro moveerde vorige week op dit on derzoek. Tijdens zijn promotie verdedigde hij de stelling 'Met de omschakeling van legbatterij naar scharrelstal heeft de maat schappij een dierenwelzijnspro- bleem ingeruild voor een lucht kwaliteitsprobleem. Daarom zijn nieuwe stalontwerpen no dig die goed zijn voor mens en dier'. Hij stelt dat er veel lucht wegklachten voorkomen onder veehouders en dat zij zich 'te kort doen met het accepteren van hoge stofconcentraties in hun stallen'. Winkel draagt in zijn proefschrift twee oplossin gen aan om de fïjnstofuitstoot te rug te dringen. Zo kan een ioni satiesysteem stofdeeltjes in de stal elektrisch laden, waardoor die aan het plafond 'plakken'. Ook is er een systeem dat drup pels koolzaadolie door het strooi sel verspreidt, waardoor de fijne stofdeeltjes samenklonteren. LMG-directeur en beursorganisa- tor Perry Kentin vindt dat Zee land 'met de stremmingen en om leidingen geen visitekaartje af geeft'. „En zeker niet aan de Vlamin gen, Zeeuws-Vlamingen en be zoekers uit Walcheren die er hin der van gaan ondervinden. We hebben veel moeite gedaan om meer Vlamingen naar het event te halen. Dat is gelukt. Eenmaal per jaar is er een groot onderne mersevenement in Zeeland. Nu worden al die bezoekers over B-weggetjes geleid." Wat is er aan hand? De A58 wordt in één rijrichting geheel ge sloten om de portalen van beweg wijzeringsborden te plaatsen. Tij delijke borden worden tegelijk verwijderd. Het werk gebeurt van af 20.00 uur 's avonds op de drie beursdagen. In de nacht van 8 op 9 november is de A58 dicht voor het verkeer in de richting Bergen op Zoom, en wel tussen Arnemui- den en Heinkenszand. De twee daarop volgende avonden/nachten is de rijksweg dicht richting Vlissingen, tussen Goes (De Poel) en Arnemuiden. De afslag naar de Sloeweg is dan ook gesloten. Volgens Kentin hindert dat be zoekers van de Contacta. De Straks worden al die bezoekers van de Contacta over B-weggetjes geleid beurs duurt immers elke avond tot 22.00 uur. „Maar ook vroeg in de avond is er hinder. Als een weg om 20.00 uur sluit, begint de afzetting natuurlijk al veel eerder. Je kunt die pilonnetjes niet in vijf minuten neerzetten." Kentin en ook de provincie heb ben contact gezocht met Rijkswa terstaat, maar die ziet geen kans het werk te verschuiven. Overi gens heeft Rijkswaterstaat LMG geïnformeerd over de gedeeltelij ke afsluitingen van de A58. De rijksdienst erkent wel dat de sa menloop 'onfortuinlijk' is. Rijkswaterstaat en de provincie denken dat de hinder voor bezoe kers beperkt blijft. De reis zal maximaal vijf tot tien minuten langer duren. Al bij de Zeeland hallen staan er op de drie data omleidingsborden. En mensen die de Contacta overdag bezoe ken, hebben vrij baan. Een nieuw plafond in één dag! donderdag 27 oktober 2016 bij scharrelkip Joanne Karkdijk Vlissingen Léon Jansen, EKOZ Pluimvee Léon Jansen heeft geen last van stof. foto's marcelle davidse Reclamebureau LMG baalt van de gedeeltelijke afsluiting van de A58. Die valt namelijk samen met het netwerkevent Contacta in de Goese Zeelandhallen op 8, 9 en 10 november. Daar komen ruim 25.000 mensen op af. Frank Balkenende Goes Perry Kentin, beursorganisator PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Malle Jantje en Oma's Snoepwinkel zijn twee bijzondere winkels in wonderschoon Veere. "Jantje" en "Oma" zoeken elk een aantal scholieren voor alle weekeinden (za. 9.00 -18.00 u.) en zo. 10.00 -18.00 u.) Je werkt een keer per 14 dagen. Leeftijd vanaf 14 jaar. SMS naar 06-10 796 289 of APP naar 06-46 712 355.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 91