Samen bouwen aan de kust 'Maak resten van castellum zichtbaar' Offshore-bedrijven prijzen haven aan 2 ZEELAND PLUIMVEE FIJNSTOF A Verloskunde De scharrelkip is gezonder dan die in een legbatterij, maar de huidige pluimveehouder moet wel oppassen voor zijn luchtwegen. Commentaar De belangenorganisaties Recron, Horeca Nederland en de Hiswa zijn bang voor het Kustpact. Minister Melanie Schultz-van Haegen heeft het op een akkoordje gegooid met een brede coalitie van onder meer overheden, natuur- en mi lieuclubs, waterschappen en het bureau voor toerisme. Ze zijn het eens over een aantal maatregelen ter de bescherming van de kust. Er komt een stevige rem op nieuwe bebouwing op het strand en in de duinen. Dit pact volgt op groot alarm over het snel volbouwen van de kust. Een actieplatform riep zelfs vrijwilligers op als baywatchers de open ruimte te beschermen. In Zeeland blijkt het allemaal nog al mee te vallen. Als er al zorgen zijn over bouwplannen, dan heeft de provincie goede instrumenten om bij te sturen. Daarom vragen Zeeuwse ondernemers zich af of het pact wel nodig is. Ze vrezen overdreven beperkingen. Nederland heeft een sterke traditie om vooraf draagvlak te kwe ken voor het beleid. Het is dus goed dat minister Schultz zich eerst laat corrigeren op haar voornemen om aan de kust veel meer te la ten bouwen en dat zij daarna optrekt met een breed front van maatschappelijke partijen. Samen komen ze tot een evenwichtige aanpak. Maar onderweg verliezen ze de steun van de onderne mers. Dit landelijke schisma hoeft de Zeeuwse verhoudingen niet te verstoren. Hier beseffen de meeste betrokken partijen dat de schoorsteen moet roken, maar ze weten ook dat het niet verstan dig is om de kip met de gouden eieren te slachten. Het Kustpact stuurt aan op een redelijke bescherming van het strand en de dui nen. Dus bij de Zeeuwse uitwerking ervan moet het mogelijk zijn om de ondernemers binnenboord te houden. Kustpact hoeft de Zeeuwse verhoudingen niet te verstoren De stichting ijverde de afgelopen jaren voor de verhuizing van het huidige, verouderde museum aan de Marktstraat naar het voormali ge stadhuis op de Markt. Dat mis lukte wegens een tekort aan finan ciën. Daarop presenteerden B en W van Sluis het idee om het mu seum onder te brengen in een nog aan te kopen pand aan de zuidzij de van de Markt en dat te verbin den met het erachter gelegen eeu wenoude kerkgebouw Sint Baafs. Beide 'attracties' versterken dan el kaar, wat extra bezoekers moet trekken. Best een goed idee, vindt de stichting. Die wijst erop dat de voormalige panden van bouw markt Daansen en modezaak Van Daalen te koop staan, en dat ar cheologen vermoeden dat onder beide gebouwen resten van het voormalige Romeinse castellum te vinden zijn. Als dat zo is, zouden de panden gesloopt kunnen worden. Op de Romeinse resten zou dan een nieuw museum kunnen verrijzen. In de kelder kunnen die resten zichtbaar gemaakt worden. Het plan is duurder, erkent de stich ting, maar er is door de veelzijdig heid meer kans op subsidie. De stichting roept de gemeente raad per brief op de haalbaarheid van dit scenario te onderzoeken. De raad praat vanavond over het plan van B en W. Almanak De jonge Zeeuwse had in Ant werpen de opleiding tot vroed vrouw gevolgd. Grenzen spelen bij deze studie geen rol. Een Vlaamse bevalling verloopt vol gens dezelfde natuurwetten als een Nederlandse. Nadat alle examens met succes waren afge- rond, ging ze voor de laatste keer naar de Antwerpse hoge school. In het programmaboek je van de diplomauitreiking stond een passend zinnetje: 'Onderstaande studenten heb ben de opleiding Vroedkunde met vrucht beëindigd'. Straten Hulst centrum dicht Organist Magré in Grote Kerk AARDENBURG Concert rond Caldara Vogelexpositie in Jeugdgebouw Zeeland Seaports en vijftien be drijven venten op de beurs Offsho re Energy in Amsterdam (25 en 26 oktober) twee dagen Vlissingen uit als dé haven voor de bouw en het onderhoud van windparken op zee. Met gelikte presentaties en een oesterparty. Vlissingen is marktleider in de offshore windindustrie. Inmid dels is bijna vijftien procent van de scheepvaartbewegingen in de haven bestemd voor activiteiten rond windenergie op zee. Bedrij ven zijn niet alleen actief voor de Nederlandse, maar ook voor de En gelse, Duitse en Deense kust. Nu het kabinet drie grote wind molenlocaties heeft aangewezen voor de Nederlandse kust, waaron der windpark Borssele, en ook buurlanden nog een slag willen maken, liggen er volop groeikan sen. Zeeland Seaports spreekt al een tijd met producenten van wind molenfundaties. Ook biedt de bouw van windpark Borssele kan sen voor de ontwikkeling van een onderhoudsindustrie voor wind molens op zee. Vlissingen ligt gun stig. Het havenbedrijf laat dat zien in een video waarin een drone vanuit Vlissingen naar de wind molenlocatie Borssele vliegt. donderdag 27 oktober 2016 li De eventuele koppeling van een nieuw Archeologisch Museum en de Sint Baafs in Aardenburg kan nóg een extra dimensie krij gen. Onder het museum zouden resten van het Romeinse castel lum zichtbaar gemaakt kunnen worden, hoopt de Stichting Ar cheologisch Museum Zeeland. Martijn de Koning Aardenburg Tip? redactie@pzc.nl HULST Ze gaan weer verder: de werkzaamheden in de Frans van Waesberghe- straat in Hulst. Vanaf dins dag wordt de riolering tus sen de Steenstraat en de Grote Zwanenstraat vervan gen. Dat duurt ongeveer twee weken. Verkeer moet omrijden. Bovendien is van woensdag 2 tot zaterdag 5 november de kruising tus sen de Steenstraat en de Frans van Waesberghe- straat afgesloten. TERNEUZEN Organist Wim Magré treedt zaterdag in de Grote Kerk van Terneuzen op. Magré (foto) maakte verschillende cd's met orgelmuziek en ging meerdere keren op tournee door Amerika en Canada. Hij laat tijdens het concert werken van Zwart, Bach en Rheinberger ho ren. Het concert begint om 19.30 uur en een kaartje kost 8 euro. Kinderen tot veertien jaar mogen gratis naar binnen. Het Zeeuws-Vlaams Kamer koor verzorgt zondag in de Sint Baafskerk in Aarden burg een speciaal concert rond componist Antonio Caldara. Een instrumentaal barokensemble en vocale solisten verlenen hun mede werking. Het concert begint om 16.00 uur. Na het concert is er een walking dinner. Kaar ten kosten 20 euro en zijn te koop op zeeuwsvlaams- kamerkoor.nl. IJZENDIJKE Vogelvereniging Vogel vreugd '79 uit IJzendijke houdt morgen (20 tot 22 uur), zaterdag (13 tot 22 uur) en zondag (10 tot 13 uur) een vogeltentoonstelling in het Jeugdgebouw aan de Ko ninginnestraat. Zondag is er ook een beurs. De toegang tot de tentoonstelling is gra tis. Stof kap op Frank Balkenende Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 90