KNSB gaat alsnog overstag 31 FIFA-official Van Basten kijkt mee met 'videoref' in KNVB-beker In zijn nieuwe functie hoopt Marco van Basten het voetbal zo snel mogelijk te kunnen hervormen. In dit verhaal zijn er geen winnaars. Maar ook geen verliezers Marco van Basten grijnst. „We hebben wel even gediscussi eerd of dat niet een gevalle tje van dogso was." Huh? Dogso? Ja, dogso. Denial of an obvious goal scoring opportunity, ofwel in goed Nederlands: het ontnemen van een duidelijke scoringskans. Het is dinsdagavond iets voor half tien. Bij het bekerduel Sparta - PSV is het rust. In het stadion zoeken mensen het toilet op of ze nemen wat te drinken. Buiten klimt Van Basten uit een wit bestelbusje op het parkeerterrein. Hij heeft daar de eerste helft van de wedstrijd bekeken samen met videoscheidsrechter Kevin Blom. Normaal gesproken zou een praatje met Van Basten in de rust gaan over het spel. Over pak 'm beet Luuk de Jong die een pass van Andrés Guardado had moeten afron den. Of over het slechte verdedigen van PSV bij de ï-o. Maar de voormalige topspits en trainer praat nu met Massimo Busacca (hoofd-scheidsrechterszaken van de FIFA) en Lukas Brud van de internationale spelre gelcommissie IFAB. Het gaat over dogso's en gevalletjes van mistaken identity'. Nog zo'n term uit zijn nieuwe werkveld. Het be tekent simpelweg dat er een rode kaart aan de verkeerde speler wordt gegeven. Bijna een maand is hij bij de FIFA aan de slag in zijn nieuwe functie. Die draagt ook al zo'n naam die Van Basten vanavond met een grijns op zijn lippen uitspreekt: Chief Officer for Technical Development. Toe maar. „Ik ben nu een kantoorman hè. Negen uur 's morgens melden op het hoofdkan toor in Zürich en rond een uur of vijf is het mooi geweest." Zijn 'huis' is voorlopig een hotel. „Mijn vrouw blijft nog in Nederland voor onze zoon. Mijn twee dochters zijn het huis al uit. Het is de bedoeling om sa men permanent naar Zürich te verhuizen." Hij is niet uitsluitend druk met kantoor werk overigens. In deze eerste maand staan ook meteen drie buitenlandse trips op de agenda. Deze week is Van Basten twee da gen in Rotterdam voor Sparta - PSV en Feyenoord - Excelsior. Vorige week was hij in Frankfort voor een congres van de IFAB. „En komende week zit ik in Londen. Dat heeft ook te maken met het project van de videoref." In Frankfort scande hij zijn nieuwe strijd perk voor de komende jaren. FIFA, UEFA, IFAB; alle organisaties hadden hun kopstuk ken gestuurd. Van Basten zorgde er direct voor een shock door zijn directe manier van discussiëren en zijn uitgesproken ideeën over hoe de regelgeving anders moet. „This is not afresh wind, this is a hurri cane." Dit is geen frisse wind maar een or kaan, hoorden ze later geamuseerd terug bij de KNVB. Zelf zegt Van Basten droogjes: „Tja, ik zeg gewoon maar wat ik denk, dat lijkt me wel zo handig en zo logisch." Hij begint zijn FIFA-werk op een interes sant moment. In de conservatieve bolwer ken van de macht zijn de panelen aan het schuiven. Hij stapt in op een hoge positie bij de FIFA, kan rechtstreeks invloed uitoe fenen op de vier stemmen van de wereld voetbalbond binnen de IFAB. Commissies „Van mij mogen veranderingen snel gaan. Videoarbitrage al meteen bij het WK 2018? Ik zou het toejuichen, maar ik ben ook reëel. Ik maak nu mee hoe het gaat. Als com missie 1 erover vergadert, moet het daarna langs commissie 2. Zo zitten er tal van stap pen tussen theorie en praktijk. Plus: het is belangrijk om met z'n allen op te trekken. Dus 'het voetbal', de scheidsrechters en de IFAB. En ook het publiek moet goed wor den voorgelicht over veranderingen. Dan ben je zo twee jaar bezig." Sparta - PSV laat feilloos zien welke cul tuurverschillen moeten worden overbrugd. Blom concludeert na zijn eerste keer 'live' testen als videoscheids dat hij hier als scheidsrechter op het veld 'heel erg blij van gaat worden.' Scheidsrechtersbaas Busacca reageert gereserveerd. De Zwitser heeft de autoriteit van de leidsman hoog in het vaan del staan. Die mag nooit en te nimmer in het gedrang komen. Van Basten: „Bij twijfel doorspelen en het lekker aan de scheids in het veld overlaten, dat is hoe ik het zie. Be perk het inzetten van videoarbitrage tot drie hoofdmomenten: doelpunt, rode kaart en penalty. We moeten er ook weer geen rechtbank van willen maken." De uitslag is bekend! De laagste maandprijs én gunstige voorwaarden De al maanden gebrouilleerde par tijen, de KNSB enerzijds en een pact van schaatsers, ploegen en ge westen anderzijds, sloten gisteren op het bondsbureau in Utrecht een financieel akkoord voor een periode van twee seizoenen. Van daag buigt de Ledenraad, het hoog ste orgaan van de bond, zich over de begroting voor komend sei zoen. Als die instemt, kan het sei zoen morgen in Groningen van start gaan met de KNSB Cup. Teams en rijders dreigden afgelo pen week niet te rijden, uit onvre de over het uitblijven van overeen stemming. Gisteren om 13.00 uur verliep het zoveelste ultimatum. De KNSB gaf rond die tijd aan ak koord te gaan met het financiële voorstel van de convenantgroep. Wel wilde de bond aanvullende af spraken maken. Daarom gingen partijen op het bondsbureau in Utrecht om de tafel. Na uren van overleg zetten alle betrokkenen te gen 21.00 uur hun handtekening. „Er zijn in dit verhaal geen win naars. Maar ook geen verliezers", meende Bert Jonker, lid van de convenantgroep na een lange dag. Afgesproken is dat de premie- pot voor schaatsers die internatio naal succes boeken 975.000 euro per seizoen bedraagt, iets minder dan afgelopen jaar. De commer ciële ploegen betalen geen licentie- geld meer, wel een bijdrage van 25.000 euro aan de gewesten voor talentontwikkeling. Die gewesten krijgen daarnaast komend seizoen 100.000 euro van de bond. De onvrede is met dit akkoord niet ineens verdwenen. Partijen hebben dan ook afgesproken naar de toekomst te kijken. Jonker: „Het belangrijkste moet nog ge beuren. Een duurzame inrichting van de schaatssport. Het moet eens afgelopen zijn dat wij, met zijn allen, bijna zelfmoord plegen op deze prachtige sport." Er wordt op zeer korte termijn bekeken hoe de KNSB en zijn partners komen de jaren zouden moeten (sa menwerken. Een nieuwe reorga nisatie op het bondskantoor lijkt daarbij onontkoombaar. Meedoen is eenvoudig: JC, Ga naar spaargids.nl/pzc en schrijf u geheel gratis en vrijblijvend in! In 2015 redenVUMIUllfl mensen een private lease auto. In de eerste helft van 2016 waren dit er al donderdag 27 oktober 2016 'Van mij mag het snel gaan' Maarten Wijffels Rotterdam Marco van Basten in FIFA-kostuum. FOTO GETTY IMAGES Een staking in het schaatsen is anderhalve dag voor de start van het seizoen 'in principe' van de baan. Rik Spekenbrink Utrecht Bert Jonker Schrijf u in op spaargids.nl/pzc. Q Schrijf u geheel gratis en vrijblijvend in Q U kunt direct het aanbod bekijken. Perrnaand rijdt,, O.b.v. van kort contract van 36 maanden en 10.000 km/jaar. Incl. stickerkorting en incl. BTW.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 88