Nederlandse crowdfunding na fataal ongeluk in Australië ftt Kremlin noemt hackmails in Oekraïne 'grote onzin' NIEUWS 7 Kabinetsvoorstel over hulp bij sterven stuit op felle weerstand in Kamer Ouderen die klaar zijn met leven zullen nog heel wat geduld moeten opbrengen voordat hulp bij zelfdoding volgens de wet legaal wordt. Ik zou bijna zeggen dat je God zou moeten zijn om dat te beoordelen Het huidige kabinetsvoornemen is nog lang geen wet. En dan kun nen de verkiezingen ook nog roet in het eten gooien. Een grote Kamermeerderheid schaarde zich gisteren achter het principe om stervenshulp toe te staan voor mensen die hun leven voltooid achten. Dat was geen ver rassing - VVD, PvdA, D66 Groen- Links en 50PLUS hadden zich vooraf al achter dit kabinetsstand punt geschaard. Daarmee is de ra ce nog lang niet gelopen, erkende minister Edith Schippers van Volksgezondheid. „Deze wetten nemen altijd jaren in beslag", weet zij uit eigen ervaring. De voorstanders zullen geduld moeten hebben: voordat het kabi net een wetsvoorstel klaar heeft, is de Kamer minstens een halfjaar verder. En dan moet de Raad van State nog om advies worden ge vraagd, is er nog een schriftelijke vragenronde en zullen er mis schien ook nog hoorzittingen ge houden worden. Vooral D66 wil zolang niet wachten. Kamerlid Pia Dijkstra heeft een eigen initiatiefwet in de maak die in december al in de Ka mer moet liggen. Uitgangspunt is dat mensen van boven de 80 hulp kunnen krijgen om een einde aan hun leven te maken als zij dat vol tooid achten. Al roept Dijkstra dat er over de leeftijdsgrens 'te praten valt'. Principieel Vraag is wel of andere partijen aan die vliegende haast willen meewerken. Zo twijfelt de PVV en steunt de PvdA vooralsnog slechts de principiële keuze van het kabinet. Schippers benadrukt de zorgvuldigheid van het proces. De voorwaarden luisteren nauw: wanneer is iemands leven precies voltooid? En waaraan moet een stervenshulpbegeleider - bedacht door het kabinet - voldoen om dat te mogen bepalen? Die laatste vondst ligt bij met name de christelijke partijen hy pergevoelig. „Ik zou bijna zeggen dat je God zou moeten zijn om dat te kunnen beoordelen", aldus een aangedane Kees van der Staaij van de SGP. Voor hem en de Christenunie neemt het kabinet zo'n 'principieel de verkeerde stap' dat hij, nog zonder dat er een wetsvoorstel ligt, al een motie van afkeuring indient. Dat doen SGP'ers niet snel. Het CDA is ook tegen - net als de SP - maar steunt de vergaande SGP-motie niet. Kamerlid Hanke Bruins Slot blijft benadrukken dat het kabinet het zelf bestelde advies van de commissie-Schnabel negeert, die juist oprekking van de euthanasie- regels niet nodig achtte. De positie van het CDA is voor de voorstanders lastig, omdat deze partij na de verkiezingen waar schijnlijk nodig zal zijn om een coalitie te kunnen vormen. Eerder suggereerden de christendemocra ten al dat ze niet in een kabinet gaan zitten dat het recht op vol tooid leven mogelijk maakt, al sprak het CDA later tegen dat het een breekpunt had geformuleerd. Pas op de plaats Het zou niet voor het eerst zijn dat er bij een formatie een pas op de plaats wordt gemaakt om een stabiele regering mogelijk te ma ken. Zo trad de Christenunie in 2006 toe tot Balkenende IV op voorwaarde dat er geen nieuwe stappen zouden worden gezet op het gebied van abortus en eutha nasie. Bovendien lijken de huidige voorstanders nog niet te kunnen rekenen op een meerderheid in de Eerste Kamer. Het kabinetsstand punt mag er dan liggen, de discus sie begint pas. MOSKOU In Oekraïne be weert een groep hackers dat ze de e-mailbox van een van de belangrijkste adviseurs van de Russische president Poetin heeft gekraakt. De Oekraïense veiligheids dienst SBOe - die zich in het verleden notoir onbetrouw baar heeft getoond met infor matie - en enkele Oekraïense experts houden vol dat de mails authentiek zijn. Er zit ook een gescande paspoortpa gina van de adviseur, Vladis lav Soerkov, tussen. De mails - periode septem ber 2023 en november 2024 - gaan over politiek nieuws in Oekraïne, de Russische protec toraten Abchazië en Zuid-Ossetië en over Molda vië. Ze bevatten berichten over plannen om de Oekraïen se regering de komende maan den te destabiliseren. Ook heb ben Poetin en Soerkov het over de federalisering van een deel van West-Oekraïne. Volgens Poetins woordvoer der Dmitri Peskov kunnen de e-mails helemaal niet zijn ge hackt, omdat 'Soerkov geen e-mail gebruikt'. Ouders en vrienden van de 2t-jari- ge Jade Belt zijn een crowdfun- dingsactie gestart voor de vrouw die in Australië wordt aange klaagd voor een auto-ongeluk met twee dodelijke slachtoffers. Belt, afkomstig uit Nieuwerkerk aan den IJssel, ligt nog in het zie kenhuis na het zware auto-onge luk in Noord-West Australië. Zij zat achter het stuur ten tijde van het ongeval, waarbij de wagen over de kop sloeg. Twee reisgeno ten, een 20-jarige Nederlandse vrouw en een 24-jarige Duitse man, overleefden het ongeluk niet. Een vriendin raakte zwaarge wond. Hoe het ongeluk kon gebeu ren, is nog niet duidelijk. De ter reinwagen was door het viertal ge kocht om samen door het land te reizen. Justitie in Australië klaagt haar nu aan voor roekeloos rijden. De De kosten van de rechtszaak worden geschat op ongeveer 150.000 euro maximale gevangenisstraf daar voor bedraagt 20 jaar. Beits vrienden en ouders zijn een crowdfundingsactie begon nen om de kosten van de rechts zaak bijeen te brengen. „Die wor den geschat op ongeveer 250.000 euro", zegt Bobbie de Jong, een vriend van de familie. „Dat is voor de advocaten, maar ook voor on derdak. Jade mag een jaar lang het land niet uit." De Jong meldt dat het fysiek re delijk gaat met de Nieuwerkerkse. „Maar ze is er emotioneel natuur lijk kapot van." Beits vader is in middels naar Australië afgereisd om zijn dochter te steunen. donderdag 27 oktober 2016 Voltooid leven vergt lange adem Kees van der Staaij (SGP) dient een motie van afkeuring in. FOTO ANP/BART MAAT Edwin van der Aa Laurens Kok Den Haag Kees van der Staaij, leider SGP NIEUWERKERK A/D IJSSEL Bobbie de Jong, vriend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7