Offshore-bedrijven prijzen haven aan Bank herinnert aan vuurgevecht in 1944 Samen bouwen aan de kust 2 ZEELAND PLUIMVEE FIJNSTOF A De scharrelkip is gezonder dan die in een legbatterij, maar de huidige pluimveehouder moet wel oppassen voor zijn luchtwegen. Verloskunde Bevrijders herdacht Zeeland Seaports en vijftien be drijven venten op de beurs Offsho re Energy in Amsterdam (25 en 26 oktober) twee dagen Vlissingen uit als dé haven voor de bouw en het onderhoud van windparken op zee. Met gelikte presentaties en een oesterparty. Vlissingen is marktleider in de offshore windindustrie. Inmid dels is bijna vijftien procent van de scheepvaartbewegingen in de haven bestemd voor activiteiten rond windenergie op zee. Bedrij ven zijn niet alleen actief voor de Nederlandse, maar ook voor de En gelse, Duitse en Deense kust. Nu het kabinet drie grote wind molenlocaties heeft aangewezen voor de Nederlandse kust, waaron der windpark Borssele, en ook buurlanden nog een slag willen maken, liggen er volop groeikan sen. Zeeland Seaports spreekt al een tijd met producenten van wind molenfundaties. Ook biedt de bouw van windpark Borssele kan sen voor de ontwikkeling van een onderhoudsindustrie voor wind molens op zee. Vlissingen ligt gun stig. Het havenbedrijf laat dat zien in een video waarin een drone vanuit Vlissingen naar de wind molenlocatie Borssele vliegt. De Liberation Route Europe volgt het pad dat de geallieerden bewandelden tijdens de bevrij ding van West-Europa in 1944 en 1945. Alle Points of Interest, zoals de herdenkingspunten langs de route heten, markeren plekken die in die periode belangrijk zijn geweest. Op de meeste Zeeuwse eilan den zijn herdenkingspunten te vinden, maar in Noord-Beveland was dat nog niet het geval. Daar gaat snel verandering in komen. De gemeente Noord-Beveland hoopt de bank nog dit jaar te plaat- Almanak De jonge Zeeuwse had in Ant werpen de opleiding tot vroed vrouw gevolgd. Grenzen spelen bij deze studie geen rol. Een Vlaamse bevalling verloopt vol gens dezelfde natuurwetten als een Nederlandse. Nadat alle examens met succes waren afge- sen, maar is daarvoor afhankelijk van het waterschap, die de vergun ning moet verlenen. Het Colijnsplaatse Point of Inte rest vertelt het verhaal van Ian Ja cob Havelaar, de Rotterdamse lui tenant die op 25 november 1944 om het leven kwam bij een vuur- De gemeente Noord-Beveland hoopt de zitbank nog dit jaar te plaatsen gevecht tussen de Duitsers en de troepen van de Prinses Irene Briga de. De Duitse eenheid was van plan met springstof een afwate- ringssluis op te blazen en zo grote delen van het eiland onder water te zetten. Dankzij de Prinses Irene Brigade mislukte dat. rond, ging ze voor de laatste keer naar de Antwerpse hoge school. In het programmaboek je van de diplomauitreiking stond een passend zinnetje: 'Onderstaande studenten heb ben de opleiding Vroedkunde met vrucht beëindigd'. Korting voor medisch afval WhatsAppbord bij ingang dorp Feest voor alle vrijwilligers Commentaar De belangenorganisaties Recron, Horeca Nederland en de Hiswa zijn bang voor het Kustpact. Minister Melanie Schultz-van Haegen heeft het op een akkoordje gegooid met een brede coalitie van onder meer overheden, natuur- en mi lieuclubs, waterschappen en het bureau voor toerisme. Ze zijn het eens over een aantal maatregelen ter de bescherming van de kust. Er komt een stevige rem op nieuwe bebouwing op het strand en in de duinen. Dit pact volgt op groot alarm over het snel volbouwen van de kust. Een actieplatform riep zelfs vrijwilligers op als baywatchers de open ruimte te beschermen. In Zeeland blijkt het allemaal nog al mee te vallen. Als er al zorgen zijn over bouwplannen, dan heeft de provincie goede instrumenten om bij te sturen. Daarom vragen Zeeuwse ondernemers zich af of het pact wel nodig is. Ze vrezen overdreven beperkingen. Nederland heeft een sterke traditie om vooraf draagvlak te kwe ken voor het beleid. Het is dus goed dat minister Schultz zich eerst laat corrigeren op haar voornemen om aan de kust veel meer te la ten bouwen en dat zij daarna optrekt met een breed front van maatschappelijke partijen. Samen komen ze tot een evenwichtige aanpak. Maar onderweg verliezen ze de steun van de onderne mers. Dit landelijke schisma hoeft de Zeeuwse verhoudingen niet te verstoren. Hier beseffen de meeste betrokken partijen dat de schoorsteen moet roken, maar ze weten ook dat het niet verstan dig is om de kip met de gouden eieren te slachten. Het Kustpact stuurt aan op een redelijke bescherming van het strand en de dui nen. Dus bij de Zeeuwse uitwerking ervan moet het mogelijk zijn om de ondernemers binnenboord te houden. U Kustpact hoeft de Zeeuwse verhoudingen niet te verstoren donderdag 27 oktober 2016 BAARLAND op de dijk bij Baarland zijn de bevrijders van Zuid-beve land herdacht. Nu 72 jaar geleden zetten de Schotten voet aan wal bij Baarland om vervolgens de Duitse bezetters te verja gen. Tijdens de herdenking zijn di verse kransen gelegd bij het monument. Stof kap op Frank Balkenende Amsterdam Bij het strandje van Colijnsplaat komt een herinneringsbank te staan. De bank wordt het eerste en waarschijnlijk ook het enige Noord-Bevelandse herdenkings- punt van de Liberation Route. Ellen Jobse Colijnsplaat Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE Hoe minder afval Kapellen- aren aanbieden, hoe minder zij aan afvalstoffenheffing betalen. Die vlieger gaat vaak niet op voor mensen die door een langdurige me dische beperking of chroni sche ziekte veel medisch af val hebben. Voor deze groep heeft de gemeente een kortingsregeling in het leven geroepen. De voor waarden en een aanvraag formulier zijn te vinden op de gemeentewebsite. SCHORE ledereen die Schore binnen rijdt, weet straks dat bewo ners alert zijn op verdachte situaties. De gemeente Ka- pelle plaatst vandaag bor den bij alle invalswegen van het dorp waarop staat dat er een WhatsApp-groep ac tief is. Het plaatsen van de preventieborden sluit aan bij initiatief 1 Dag Niet op 28 oktober. Op deze dag wordt geprobeerd om in Ne derland een dag lang geen woninginbraken te hebben. GOES Met een feestavond wil de gemeente Goes al haar vrij willigers bedanken voor hun inzet. Op dinsdag 6 decem ber kunnen vrijwilligers van af 19.30 uur in De Mythe ge nieten van een theaterpro gramma met Lulu Swing, de Nachtzusters en Y'Abba Do! Mensen kunnen zich tot uiterlijk 10 november aan melden bij de organisatie waarvoor zij vrijwilligers werk doen. Individueel aan melden is niet mogelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74