Stichting Connect gaat de boer op SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Stadhuismuseum koopt portret invloedrijke regent IpIP bd Store.com Specialist vJll Marinus Stavenisse is weer thuis. Het portret van de invloedrijke 17e eeuwse Zierikzeese regent werd door het Stadhuismuseum op de kop getikt via een Zwitsers veilinghuis. „Naturalis heeft z'n T-rex, het Van Goghmuseum het pistool, het Rijks Marten en Oopjen. En wij, wij hebben Rinus." Voorzitter Luitzen Bijlsma van de Vrienden van het Stadhuismuseum zegt het met gepaste trots. Mede dankzij een donatie van zijn stichting kon de aankoop van het portret van Stavenisse (1601-1663) worden af getikt. Op de achterbank van de auto hebben Bijlsma en museumdirec teur Albert Scheffers Rinus terug gebracht naar Nederland. „Via de Jura, de Ardennen, een lange rit. Toen we door de Noordhaven poort eindelijk de stad binnenre den, dacht ik even een zucht van verlichting te horen vanaf de ach terbank. Rinus was weer thuis." Met de aankoop heeft het mu seum een belangrijke ontbreken de schakel in de collectie regenten in bezit gekregen. En ook nog eens een interessante troef, glim lacht Scheffers. Stavenisse verte genwoordigde in zijn latere jaren Zeeland in de Staten-Generaal. „Maar minstens zo interessant is dat hij in 1661 door Lodewijk XIV benoemd werd tot ridder in de Or de van Saint Michel. Een vertegen woordiger van de Nederlandse re publiek die door een Franse ko ning in de ridderstand werd verhe ven! Nou is het leuke dat de prach tig ketting die daar bij hoort, in het Musee Légion d'honneur in Parijs ligt. En wij hebben zijn por tret.... Daar moet over te praten zijn! Het is niet helemaal te verge- Het museum in Parijs heeft zijn ketting en wij het portret. Daar moet over te praten zijn lijken met Rembrandts portret ten van Marten en Oopjen die worden gedeeld door het Rijks museum en het Louvre, maar met een dergelijke constructie zijn we natuurlijk wel bezig." Stavenisse was niet de enige in vloedrijke Nederlander die in die periode door koning Lode wijk gepaaid werd met een hoge onderscheiding. Hij was in goed gezelschap van onder andere Michiel de Ruijter en Witte de With, aldus George Sanders van het Museum van de Kanselarij der Nederlandse Orden Paleis het Loo. De ketting van Stavenis se is één van de drie exemplaren die bewaard zijn gebleven. Het veelvoud aan Franse varianten is tijdens de Revolutie van 1789 om gesmolten. Paleis het Loo en het Rijksmuseum hebben er ieder één. „En als het een beetje mee zit, kan je de derde over niet al te lange tijd ook in Zierikzee gaan bekijken", hoopt Scheffers. Het portret is van de hand van de Delftse kunstenaar Anthony Palamedesz (1601-1673). Onder andere raadspensionaris Johan de Witt werd door hem vereeu wigd, evenals vele andere voor aanstaande personen uit die tijd. Zijn werk hangt in diverse toon aangevende musea in binnen- en buitenland. Van het schilderij bestaat nog een tweede versie, verklapte Sanders gisteravond bij de onthulling. Die nagenoeg exacte kopie is in particulier be zit. Daarop is in een later sta dium de ordeketting rond het af gebeelde familiewapen geschil derd. Dat ontbreekt nog op de Zierikzeese versie. VRIJBLIJVENDE OFFERTEAANVRAAG a Zierikzeeënaar Vugar Abbasov wil zijn herkomstland Azerbeidzjan en Nederland, waar hij sinds een aantal jaar met veel plezier woont, dichter bij elkaar brengen. Beide landen hebben elkaar ontzettend veel te bieden, denkt hij. Zowel za kelijk als cultureel. Eén van de doelen van de stichting Connect is het leggen van culturele en com merciële contacten tussen Neder land en Azerbeidzjan. Wat die culturele kennismaking betreft: dat staat op 4 november op verschillende manieren te ge beuren. Met livemuziek met on der meer Azerbeidzjaanse instru menten als de saz en de tar. En met twee korte films over Azer beidzjan. Ook wordt Azerbeidz- jaans gebak gepresenteerd. De Stichting Connect is opge richt door Abbasov en Wim van Embden. Aangestoken door Abbas- ov's positieve verhalen bezocht ook Van Embden Azerbeidzjan. „Het land heeft al mijn verwach tingen overtroffen", vertelde hij eerder. Samen besloten de heren voor Connect te gaan. De samen komst in fiZi is een eerste stap naar buiten. Abbasov weet niet precies hoeveel belangstellenden hij kan verwachten, maar er heb ben al een aantal Schouwen-Dui- velandse bedrijven toegezegd te komen. De bijeenkomst begint om 15.30 uur en duurt tot 17.30 uur. Vragen of meer info: vugarabbasov@hotmail.com of stichtingconnect@gmail.com. Als niemand iets ziet mag het van ons juist gezien worden! GRATIS handige rugzak wandelsokken QFtspori MEINDl donderdag 27 oktober 2016 Stavenisse houdt weer een oogje op Zierikzee Marcel Modde Zierikzee Het schilderij werd gistera vond officieel onthuld door wet houder Jacqueline van Burg, Al- bert Scheffers (I) en Luitzen Bijlsma. foto ernesta verburg —Albert Scheffers, directeur PREFAB TUINHUIZEN, GARAGES, BERGINGEN, AANBOUWEN PAARDENSTALLEN VRAAG GRATIS BROCHURE: (040) 283 91 06 Dubbelzijdig houtskeletbouw, houtskelet/ metselwerk en prefab beton elementen F/ISt) 9001 De Huufkes 42 (Industrieterrein Eeneind II) 5674 TM Nuenen fax (040) 283 92 73 www.boha.nl outdoor adventure sinds 1966 anrlolcnnr+ Achter de Houttuinen 34 - Middelburg W O IIQ G1 S p I Achter de schermen is de stich ting Connect al langer actief, maar vrijdag 4 november geldt als officiële start. In het fiZi-thea- ter in Zierikzee kunnen inwo ners van Schouwen-Duiveland -en organisaties en bedrijven- kennis maken met de stichting én met Azerbeidzjan. Esme Soesman Zierikzee Onze pruiken en haarwerken zijn te leveren in elke door u gewenste combinatie van kleur en model. Binnenhof 1 4421 BS Kapelle Tel: 0113-343237 www.haarsalongerrie.nl Erkend zorgverlener Bij aankoop van wandelschoenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67