Gemeente wil niet meer kwijt zijn aan uitvoeringsdienst Samen bouwen aan de kust Offshore-bedrijven prijzen haven aan 2 ZEELAND PLUIMVEE FIJNSTOF A Verloskunde De scharrelkip is gezonder dan die in een legbatterij, maar de huidige pluimveehouder moet wel oppassen voor zijn luchtwegen. Stadhuismuseum koopt schilderij De overheid heeft besloten dat het 'gezag' bij zware ongevallen in de industrie bij de gemeenten wordt weggehaald en neergelegd bij de provincies. Daardoor krij gen de gemeenten minder geld en de provincies wat meer. Zware industrie Voor Schouwen-Duiveland bete kent dat een korting van 31.000 eu ro per jaar op de algemene uitke ring van het rijk. De gemeente Almanak De jonge Zeeuwse had in Ant werpen de opleiding tot vroed vrouw gevolgd. Grenzen spelen bij deze studie geen rol. Een Vlaamse bevalling verloopt vol gens dezelfde natuurwetten als een Nederlandse. Nadat alle examens met succes waren afge- had erop gerekend dat zij dan ook 31.000 euro minder contributie aan de RUD hoefde te betalen. Maar dat blijkt niet het geval. De regeling betreft de zware indus trie. „En die bedrijven hebben wij op Schouwen niet", verduidelijkt een gemeentewoordvoerder. „Al leen Vlissingen, Goes en Terneu- zen worden gecompenseerd." Onredelijk Schouwen vindt dit onredelijk. In 2014 gebeurde namelijk precies het omgekeerde. Toen ging het ge zag over van de provincies naar de gemeenten. Gemeenten waren toen meer kwijt aan de RUD en kregen daarom ook meer geld uit de algemene uitkering. Schouwen gaat ervan uit dat het algemeen be stuur van de RUD de zaak recht- breit. rond, ging ze voor de laatste keer naar de Antwerpse hoge school. In het programmaboek je van de diplomauitreiking stond een passend zinnetje: 'Onderstaande studenten heb ben de opleiding Vroedkunde met vrucht beëindigd'. Commentaar De belangenorganisaties Recron, Horeca Nederland en de Hiswa zijn bang voor het Kustpact. Minister Melanie Schultz-van Haegen heeft het op een akkoordje gegooid met een brede coalitie van onder meer overheden, natuur- en mi lieuclubs, waterschappen en het bureau voor toerisme. Ze zijn het eens over een aantal maatregelen ter de bescherming van de kust. Er komt een stevige rem op nieuwe bebouwing op het strand en in de duinen. Dit pact volgt op groot alarm over het snel volbouwen van de kust. Een actieplatform riep zelfs vrijwilligers op als baywatchers de open ruimte te beschermen. In Zeeland blijkt het allemaal nog al mee te vallen. Als er al zorgen zijn over bouwplannen, dan heeft de provincie goede instrumenten om bij te sturen. Daarom vragen Zeeuwse ondernemers zich af of het pact wel nodig is. Ze vrezen overdreven beperkingen. Nederland heeft een sterke traditie om vooraf draagvlak te kwe ken voor het beleid. Het is dus goed dat minister Schultz zich eerst laat corrigeren op haar voornemen om aan de kust veel meer te la ten bouwen en dat zij daarna optrekt met een breed front van maatschappelijke partijen. Samen komen ze tot een evenwichtige aanpak. Maar onderweg verliezen ze de steun van de onderne mers. Dit landelijke schisma hoeft de Zeeuwse verhoudingen niet te verstoren. Hier beseffen de meeste betrokken partijen dat de schoorsteen moet roken, maar ze weten ook dat het niet verstan dig is om de kip met de gouden eieren te slachten. Het Kustpact stuurt aan op een redelijke bescherming van het strand en de dui nen. Dus bij de Zeeuwse uitwerking ervan moet het mogelijk zijn om de ondernemers binnenboord te houden. U Kustpact hoeft de Zeeuwse verhoudingen niet te verstoren Zeeland Seaports en vijftien be drijven venten op de beurs Offsho re Energy in Amsterdam (25 en 26 oktober) twee dagen Vlissingen uit als dé haven voor de bouw en het onderhoud van windparken op zee. Met gelikte presentaties en een oesterparty. Vlissingen is marktleider in de offshore windindustrie. Inmid dels is bijna vijftien procent van de scheepvaartbewegingen in de haven bestemd voor activiteiten rond windenergie op zee. Bedrij ven zijn niet alleen actief voor de Nederlandse, maar ook voor de En gelse, Duitse en Deense kust. Nu het kabinet drie grote wind molenlocaties heeft aangewezen voor de Nederlandse kust, waaron der windpark Borssele, en ook buurlanden nog een slag willen maken, liggen er volop groeikan sen. Zeeland Seaports spreekt al een tijd met producenten van wind molenfundaties. Ook biedt de bouw van windpark Borssele kan sen voor de ontwikkeling van een onderhoudsindustrie voor wind molens op zee. Vlissingen ligt gun stig. Het havenbedrijf laat dat zien in een video waarin een drone vanuit Vlissingen naar de wind molenlocatie Borssele vliegt. Fietsen langs afval bedrijven Halloween in griezelig Pinky Bank herinnert aan de oorlog donderdag 27 oktober 2016 ZIERIKZEE Marinus Stavenisse is weer thuis. Het portret van de in vloedrijke zeventiende eeuw- se Zierikzeese regent kon mede dankzij een donatie van de Vrienden van het Stadhuismuseum voor enke le duizenden euro's worden aangekocht. De belangrijke aanwinst werd gisteravond gepresenteerd. Schouwen-Duiveland tekent be zwaar aan tegen de in verhou ding hogere contributie die zij aan de Regionale Uitvoerings dienst (RUD) is verschuldigd. Ton van den Nouweland Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl Stof kap op Frank Balkenende Amsterdam ZIERIKZEE Wie het engst verkleed komt, kan een prijs winnen. Maar ook zonder dat is het zaterdag bij Pinky Renesse feest. Vanaf 22.00 uur be gint daar de jaarlijkse Hallo- ween Party. De discotheek wordt omgebouwd tot een grote griezelgrot. Ook het personeel loopt rond 'in stijl'. Wie verkleed komt krijgt een gratis drankje, ook de entree is vrij. Het feest in Pinky gaat door tot 3.00 uur. Ongeveer 140 leerlingen van de tweede klassen ma vo en havo van Pontes Pie- ter Zeeman fietsen donder dag 3 november langs be drijven en instellingen in Zie rikzee om meer te weten te komen over het afval dat zij produceren en hoe bedrij ven met hun afval om gaan. Wethouder Jacqueline van Burg trapt de afvalfiets- tocht om 9 uur af. Zo'n twin tig bedrijven doen. Het NME coördineert. COLIJNSPLAAT Bij het strandje van Colijns- plaat komt een herinnerings- bank te staan. De bank het enige Noord-Bevelandse herdenkingspunt van de Li beration Route. De Libera tion Route Europe volgt het pad dat de geallieerden be wandelden tijdens de bevrij ding van Europa in 1944 en 1945. Alle Points of Interest, zoals de herdenkingspun- ten langs de route heten, markeren plekken die in die tijd belangrijk zijn geweest. RENESSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65