Satan: Poetins krachtigste wapen ooit Toeristen vast op Fuerteventura Kogels treffen winkel 5 Nederland onder Burundi en Rwanda op gelijkheidsindex RS-28 Sarmat Rectificatie De RS-28 Sarmat is krachtiger dan welk atoomwapen ook. Kern wapenexperts hebben berekend dat als Rusland het projectiel op Londen zou afvuren, Noord-Frankrijk, België en Ne derland ook compleet van de kaart worden geveegd. Het Russische leger zegt dat de atoombom puur dient ter vervanging van het be staande arsenaal kernwapens, dat stamt uit de jaren 70 en 80. Voor de RS-28 zijn straks 16 kern koppen beschikbaar, schrijft Ma- kajev, het bureau dat het nieuwe wapen ontwikkelde en er nu fo to's van heeft verspreid. „Met dit wapen verlegt Rusland de grens in de wapenwedloop tussen de militaire grootmachten", zegt Si- co van der Meer, kernwapen-des kundige bij het Instituut Clin- gendael. De RS-28 is een stap in wat ve len als een nieuwe Koude Oor log beschouwen. Eerder deze maand hield Rusland een lande lijke oefening om voorbereid te zijn op een nucleaire aanval uit het Westen. Nieuwszender Zvez- da waarschuwde voor 'schizofre ne Amerikanen die hun atoom bommen op Rusland richten'. De Russische president Vladi mir Poetin heeft er persoonlijk belang bij dat Rusland zijn nucle aire militaire kracht versterkt, stelt Van der Meer. „Lange tijd heeft Poetin de bevolking tevre den kunnen houden met econo mische groei. Nu daar de klad in zit, profileert de president zich nadrukkelijk als de sterke leider die de Russen zal beschermen te gen gevaren uit het Westen." Het Kremlin pompt grote bedragen in nieuwe wapens. Eerder dit jaar paradeerden militairen met fonkelnieuwe intercontinentale ballistische RS-24 raketten over het Rode Plein. Het land werkt aan ge- vechtstoestellen die vijf keer de geluidssnelheid vliegen en aanvallen kunnen uitvoeren van uit de ruimte. Rusland neemt de RS-28 Sar mat in 2018 in gebruik. Aan de ontwikkeling van de bom is zes jaar gewerkt. Het projectiel is git zwart, suist met een gang van ze ven kilometer per seconde op zijn doel af en omzeilt daarbij vij andelijke radarsystemen. Van der Meer verwacht niet dat het ooit tot een aanval komt. „Kernwapens zijn vooral be doeld om spierballen te tonen en meer politieke macht te krijgen. Maar ze veroorzaken ook voort durend spanningen. In 1983, tij dens de Koude Oorlog, veront rustte een grootschalige NA- VO-oefening de Russen zo zeer dat in Moskou letterlijk een hand boven de rode knop hing." Wereldwijd zijn landen gehou den aan het zogeheten non-proli feratieverdrag uit 1968. Onder dat verdrag mogen alleen de Ver enigde Staten, Rusland, China, Groot-Brittannië en Frankrijk over een atoombom beschikken. Pakistan en India en Israël heb ben ook kernwapens maar die landen hebben het verdrag nooit getekend. Noord-Korea heeft zich er uit teruggetrokken en werkt aan een nucleaire bom. Binnen de Verenigde Naties groeit de kritiek op de kernwa penwedloop. Rusland is niet het enige land dat een nieuw atoom wapen ontwikkelt. De VS, Frank rijk en Groot-Brittannië doen het ook. Lange tijd beschikten die landen over krachtigere bom men dan de Russen. Terwijl Rus land de R-28, die vanwege zijn explosieve kracht de bijnaam Satan II heeft gekregen, pre senteert, komt Groot-Brittan nië met een verbeterde versie van de Tridentraket. Vandaag praten VN-afgevaardigden over eerste stappen tot een verbod op kernwapens. Nederland is drie plaatsen ge zakt op de jaarlijkse Global Gen- der Gap Index 2016, ofwel gelijk- heidslijst. Deze wordt opgesteld door het World Economie Fo rum (WEF). De index geeft in zicht in de ongelijkheid tussen mannen en vrouwen in 144 lan den. Nederland staat nu zestien de, onder landen als Rwanda, Burundi en Nicaragua. Bij het samenstellen van de lijst wordt gekeken naar economische par ticipatie, toegang tot onderwijs, politieke invloed, gezondheids zorg en levensverwachting. „Ne derland heeft geen progressie geboekt op het gebied van ar beidsparticipatie en inkomens gelijkheid. Ook wereldwijd be zien valt de vooruitgang tegen", staat in de index. „Nederland scoort beter dan het wereldwijd gemiddelde, maar loopt steeds meer achter op zeer competitie ve economieën als Finland, Noorwegen, Zweden en Zwit serland." Vrouwen in Neder land nemen minder deel aan het arbeidsproces en verdienen nog steeds aanzienlijk minder, ook bij gelijkwaardige functies. Hun aandeel in leidinggevende functies blijft sterk achter. Aangifte na ontgroenen Zoon voor Hazes jr. Kind stikt in broodpap Volgens TUI gaat het om 173 passa giers. Hun toestel vertrok dinsdag vanaf Schiphol met bestemming Lanzarote, maar door het slechte weer daar moesten ze de nacht in een hotel op het naburige eiland doorbrengen. Ook afgelopen nacht hebben ze daar moeten ver blijven. Voor de Utrechtse Vera Vanden- berghe (23), haar moeder (52) en haar oma (79) had het een welver diende vakantie moeten worden. „De reis naar Lanzarote ging goed, totdat we boven het eiland rond jes moesten cirkelen door het slechte weer. We konden niet lan den. Toen de brandstof bijna op raakte, zijn we uitgeweken naar Fuerteventura." Eenmaal geland, werd de kist uren aan de grond gehouden. „Daar zaten we dan, zonder dat we te horen kregen wat er ging ge beuren. Enkele reizigers kregen ru zie omdat het naar poep begon te ruiken. Er was een stel met een ba by, die nodig verschoond moest worden. Dat mocht niet op het toi let, dus dat moest maar op een vliegtuigstoel, met alle reizigers er omheen." Toen bleek dat het weer op Lan zarote niet zou verbeteren, moes ten de reizigers na uren wachten het vliegtuig uit. „We werden per bus naar een hotel gebracht", zegt Vandenberghe. „Mijn oma had het zwaar; ze is 79, heeft hoge bloeddruk en kon niet bij haar me dicijnen." 's nachts kwamen ze bij het hotel aan. „We hebben twee uur geslapen, het was vreselijk." TUI-woordvoerster Petra Tuine- breije: „Het is heel uitzonderlijk dat dit zo lang duurt. Het gaat om storm, onweer en slecht zicht. Het is vervelend voor de reizigers, maar veiligheid gaat boven alles." Volgens Tuinebreije is het niet zo dat de passagiers aan hun lot worden overgelaten. Ze krijgen gratis maaltijden en worden naar hotels gebracht, zodat ze niet op de luchthaven hoeven te overnach ten. Vanochtend wordt een nieu we poging ondernomen naar Lan zarote te vliegen. UTRECHT Een schietpartij op de Amsterdamsestraatweg in Utrecht leverde gisternacht veel commotie op. Er vielen geen gewonden maar agenten troffen meerdere kogels aan in de voorgevel van een sigaren zaak op de hoek van de Gera niumstraat. Rond één uur 's nachts werd de buurt opgeschrikt door har de knallen. De door omwonen den gealarmeerde politie zette de buurt af en deed onderzoek, maar vond geen aanwijzingen voor een schietincident. De ko gelgaten in de gevel van de siga renzaak bleven aanvankelijk on opgemerkt. Marco Dix van sigarenzaak Vi- vant zag de kogels toen hij 's morgens zijn zaak wilde ope nen. „Ik dacht: shit, er is een ruit kapot. Toen ik het glas wil de opruimen, zag ik een kogel tussen de scherven liggen." De politie verrichtte nog geen aanhoudingen. Er is ook nog geen aangifte gedaan. On dernemers zijn bezorgd; „Nu was het midden in de nacht, maar wie zegt me dat het ook niet een keer overdag gebeurt. Het is levensgevaarlijk." donderdag 27 oktober 2016 Met Ruslands nieuwste atoom bom RS-28, bijgenaamd Satan, bouwt president Vladimir Poe- tin zijn macht verder uit. Gerben van 't Hof Rotterdam/Moskou Deze Russische kernraket is de krachtigste ter wereld en is in 2018 operationeel. Het westen van de VS ligt binnen bereik van de raket, namelijk 10.000 km. De RS-28 raket, alias Satan II, vliegt 7 meter per secon de en omzeilt vijan delijke radarsyste men. Met de kernkop van 40 megaton zou een gebied ter grootte van Frankrijk kunnen worden weggevaagd. ROTTERDAM GRONINGEN De jongen die bij een ontgroening door de Groningse studenten vereniging Vindicat zwaargewond raakte omdat een andere jongen op zijn hoofd ging staan, heeft als nog aangifte gedaan. Dat heeft het OM la ten weten. Het onder zoek loopt nog. Het slachtoffer liep in au gustus hersenoe deem op, een gevaar lijke zwelling in de hersenen, maar zag in eerste instantie af van aangifte. ROTTERDAM André Hazes Jr. (22) en zijn vriendin Moni que Westenberg (38) zijn voor de eer ste keer vader en moeder geworden. Het stel verwelkom de gisteravond een jongetje die net als zijn vader en opa de naam André heeft. LONDEN Een 32-jarige man is door een Londense rechtbank schuldig bevonden aan het 'verdrinken' van zijn 3-jarige zoontje in zijn eten. De man dwong het kind, dat op zijn knieën lag, dermate hardhandig een pap van brood en cornflakes te eten dat het uiteindelijk in het voedsel stikte. Hij is schuldig bevon den aan doodslag en wreedheid jegens een kind en hoort vandaag zijn straf. Gewapende groepen in Zuid- Soedan hebben gisteren 145 kindsoldaten vrijgelaten. Ze heb ben hun wapens ingeleverd en kregen er kleren voor terug. UNI CEF toonde zich bijzonder ver heugd over de vrijlating. Door een fout ter redac tie is in een deel van de oplage een aantal cor recties niet doorgeko men in het artikel over de nieuwe biografie Juliana. Vorstin in een mannenwereld. Het is onjuist dat de koninklij ke familie niet zou heb ben gereageerd op de uitnodiging voor de pre sentatie; Juliana's vrien din Ina heet geen Stoch maar Schoch en de leef tijd van schrijfster Jolan- de Withuis is geen 57 maar 67 jaar. Een vlucht van TUI met enkele honderden toeristen is door aan houdend noodweer op Lanzaro- te al twee dagen niet verder ge komen dan Fuerteventura. Jules van der Leeuw Raymond Boere Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5