(A Daten als een kerel in mijnenveld Amsterdam 6 Als acteur is Benedict Cumberbatch gewend om contactarme genieën te spelen - denk aan Sherlock Holmes en computerpionier Alan Turing The Imitation Game). De rol van stripheld Doctor Strange stelde heel andere eisen aan zijn acteervermogen. FILMNIEUWS INTERVIEW Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Genius Prooi Tonio Ook Disney wil Don Quixote verfilmen Horror en thrillers op Rotterdam- ned 2016 igenlijk had Bene dict Cumberbatch helemaal geen tijd om de rol van Doc tor Strange te spe- I len. Toen de aan- I bieding kwam stond hij net op het podium in Londen om Hamlet te spelen. On der die verplichting wilde hij on danks het verleidelijke aanbod uit Hollywood niet uit. „Ik wilde mijn tegenspelers, mijn regisseur, het theater en de mensen die een kaartje hadden gekocht niet in de steek laten. Dus ik bedankte voor de eer", vat de acteur zijn beslis sing samen. Regisseur Scott Derrickson gaf echter niet op. Hij kreeg het voor elkaar om de dure productie, ge schat budget ruim 160 miljoen euro, maanden uit te stellen, zo dat Cumberbatch, zijn absolute eerste keuze, de theaterklus kon afronden. „Dat getuigde van veel vertrouwen, want dat was bij een Marvel-verfilming nooit eerder gebeurd", zegt Cumberbatch in Londen. „Tegelijkertijd voelde ik wel de druk om zo'n rol te accep teren. Ik heb vaker geniale en enigszins gestoorde eenlingen ge speeld, maar in deze rol moet ik ook zien te overtuigen als actie held. Dat had ik nooit eerder zo intensief gedaan." Wedergeboorte In de gedaante van Doctor Strange, een van de minder be kende personages uit de Marvel Comics, maakt Cumberbatch een behoorlijke ommezwaai. Van een zelfingenomen neurochirurg ver andert hij na een auto-ongeluk in een menselijk wrak dat na een ontmoeting met een mystieke sekte in een supermens verandert die een fysieke wedergeboorte meemaakt. Dergelijke levensveranderende ervaringen heeft de vertolker 'godzijdank' nog niet aan den lijve ondervonden, maar hij heeft genoeg penibele situaties mee gemaakt. „In Zuid-Afrika ben ik ooit uit mijn auto gesleurd, die daarna werd gestolen. Toen ik als 19-jarige met vrienden in de Hi- lk heb als kind vijf judolessen gehad, daarna was ik er helemaal klaar mee malaya verdwaalde, ging ik door de hoogte zo enorm hallucineren dat ik dacht gek te worden. Ik ge loof dat iedere 40-jarige, als hij een beetje avontuurlijk is inge steld, genoeg spannende dingen heeft meegemaakt." Noodlot Wel begon Cumberbatch na te denken over het noodlot van Doc tor Strange, die zijn beroep niet meer kan uitoefenen. „Ik moest toch denken aan collega's als Christopher Reeve en Michael J. Fox die door ziekte of een ongeluk niet meer konden acteren. Ik zou niet meteen weten wat ik met Hartenstrijd Daten als dertiger in Amsterdam is als het doorkruisen van een mijnen veld. De vrijblijvendheid is weg, foute types zijn alomtegenwoordig en tijd is kostbaar. Tenzij je een man bent, natuurlijk. Kroegbaas Sven (Tibor Lukacs) rol lebolt er lustig op los. Motoragente Tina (Jennifer Hoffman), die vol voor elke potentiële relatie gaat, is weer gedumpt. Ze besluit te gaan daten als een kerel. Recht op de man af dus en zonder emotionele bagage. Stuit ze natuurlijk op die ene flierefluiter die net een weddenschap is aangegaan om eindelijk eens volwassen met een vrouw te daten, zonder gelijk met haar het bed in te duiken. Het uitgangspunt van zo'n wed denschap voor deze leeftijdsgroep klinkt onvolwassen en ongeloof waardig. Maar de film pakt toch heel aardig uit. Vooral de scènes met vroegwijze kleuters en grove motor agenten vallen in de smaak. mijn leven zou doen. Voor een andere kunstuiting heb ik geen talent." Voorlopig zit Cumberbatch goed in Hollywood, waar hij in middels een van de meest ge vraagde Britse acteurs is. Ook als actieheld overtuigt de acteur die afgetraind oogt, maar tot nu toe vooral werd benaderd voor het spelen van scherpe en schrandere personages, zoals Julian Assange van Wikileaks. „En dan te beden ken dat ik als kind totaal niet was geïnteresseerd in vechtsporten. Ik heb vijf judolessen gehad, daarna was ik er helemaal klaar mee. Ik ben voor deze rol behoorlijk stevig onder handen genomen om de gevechtsscènes te kunnen draaien." James Bond Onmiddellijk wordt Cumber batch genoemd als een mogelijke kandidaat voor James Bond. Hij reageert met een wegwerpgebaar. „Hou op. Ik ben die speculaties helemaal zat. Iedere Britse acteur is inmiddels genoemd. Laat Daniel Craig het gewoon nog één keer doen. Daarna zien we wel verder." Zijn fans, die Cumberbitches worden genoemd ('een denigre rende benaming die ik niet erg op prijs stel'), werden onlangs opge schrikt door het nieuws dat hun idool nog maar één keer te zien is als Sherlock Holmes bij de BBC. Cumberbatch kan hen gerust stellen: „Ik ben destijds verkeerd geciteerd in een Engelse krant. In januari wordt een nieuwe reeks uitgezonden. Dan is het wat mij betreft nog steeds niet afgelopen. Maar ik ga daar niet alleen over." donderdag 27 oktober 2016 GO U»L Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (1) Inferno €919.273 2 (3) Trolls €862.538 3 (2) Bridget Jones €661.692 4 (-) Jack Reacher €474.840 5 (13) Storks €245.545 DRAMA Colin Firth speelt de geniale Ameri kaanse uitgever Max Perkins die een bijzondere band had met schrijvers als F. Scott Fitzgerald en Ernest Hemingway. De film, een must voor liefhebbers van Amerikaanse litera tuur, zoomt vooral in op zijn relatie met zijn tegenpool Thomas Wolfe. THRILLER Dick Maas maakt Amsterdam onveilig door een mensenetende leeuw in de hoofdstad los te laten. Het dier gaat overal tekeer: in de tram en in het Vondelpark. Prooi is een combi natie van horror en humor: Maas op zijn best. DRAMA De verfilming van de gelijknamige roman van A.F.Th, van der Heijden is een geslaagde bewerking zonder vals sentiment. Vooral Pierre Bokma als de vader die zijn zoon verliest, is magnifiek. Hij maakt verdriet tast baar voor de kijker. Terwijl regisseur Terry Gilliam worstelt met zijn poging om een film over Don Quixote te maken - de fi nanciën zijn niet op orde - laat Disney weten het boek van Cervantes uit 1605 ook te willen verfilmen. Scenarist Billy Ray Hunger Games, Captain Phillips) moet er een eigentijdse ver sie van zien te fabriceren. Op 4 en 5 no vember vindt in het nieuwe Rot terdamse film theater KINO 'Rotterdamned 2016' plaats: een tweedaags griezelfestival. Zes hoogtepun ten van Amster- damned 2016' zijn er te zien: Under the Shadow, Don't Look Now. The Corpse of Anna Fritz, The Man Who Fell to Earth, The Love Witch en Baskin. E Ab Zagt KOMEDIE Regie: Janice Pierre. Hoofdrollen: Jennifer Hoffman, Tibor Lukacs, Eva van de Wijdeven. - Marieke Nieuwdorp Tina (Jennifer Hoffman) en Sven (Tibor Lukacs) gaan op date.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56