Folk, ook van eigen bodem 4 N8 van de N8 Het donker betovert, beangstigt en bezielt tijdens de Nacht van de Nacht. Meer acts dan ooit kleuren de twaalfde editie van dit evenement van de duisternis. The Mulligan Brothers kruipen onder je huid Jan Smit viert feest in Zeelandhallen Nada Naga geeft daar namelijk een 'droomtijdconcert'. Met klankscha len, trommels, fluiten en gongs spe len ze dicht op het publiek, zodat die de vibraties van het geluid kunnen voelen. Die beleving heeft volgens de muzikanten een ontspannende wer king. Daarom wordt aangeraden een kleedje mee te nemen om op te zit ten of te liggen. Minder dromerige muziek wordt gespeeld in de Manhuistuin: brass band Excelsior zorgt daar voor op wekkend vermaak. Vleermuisfanaten en avonturiers kunnen hun hart ophalen in Wes- tenschouwen. Een gids van Staats bosbeheer trekt daar met een groep een bosrijk gebied in om met een bat-detector vleermuizen te lokalise ren. Dit apparaat vangt de sonarge- luiden van de wezentjes op. Die to nen zijn onhoorbaar voor het mense lijk oor. Terwijl de boswachter een algemeen verhaal over de vleermui zen vertelt, worden de eerste gelui den misschien al opgepikt. Duisternisproefjes Het is goed mogelijk dat de beesten in het holst van de nacht eerder te hóren zijn dan te zien. „Iedere vleer muissoort heeft zijn eigen frequen tie. Daardoor weet de gids in ieder geval om welke variant het gaat", legt Piet van Loon van Staatsbosbeheer uit. In Renesse worden de bezoekers in beweging gehouden; eerst bewon deren ze in het planetarium het uni versum en vervolgens maken ze on der de sterrenhemel een ommetje. Tijdens die nachtwandeling worden diverse duisternisproefjes gehouden. In de Braakman bij Biervliet vindt door de mensen die verkleed naar de stad komen; zij voegen iets toe aan de beleving." Ondanks terugkerende elementen zoals de verhalen rondom een kampvuur, eten in het donker en taferelen in duistere winkeletalages, ziet het evenement er ieder jaar heel anders uit. Een aandachtstrekker dit jaar vormt het Geeregebied in Mid delburg; daar wordt de rosse buurt opnieuw tot leven gewekt. „Met een knipoog dan hè", voegt Vader eraan toe. Voor wie liever door wat minder verleidelijke straatjes tippelt, staat de Oostbeer in Vlissingen gratis open. Een spannende, mysterieuze wande ling door de donkere ondergrondse gangen van dit oude verdedigings werk bezorgen bezoekers in het holst van de nacht kippenvel. Bangeriken of mensen die hun hart liever niet al te veel op de proef stellen, kunnen te recht op de onverlichte terrassen aan de Nieuwendijk. Al nippend van een wijntje en smikkelend van een Nacht van de Nachtmenu kun je daar luisteren naar livemuziek. Oren spitsen Tegelijkertijd spitsen groepen kinde ren in Goes de oren. Zij spelen in het oude Manhuis aan de Zusterstraat het nachtgeluidenspel en proberen zoveel mogelijk tonen te herkennen. Aangekomen bij de Stadstuin stuiten zij waarschijnlijk op klanken die niet zo makkelijk te plaatsen zijn. Honderden bedrijven en gemeenten do ven zaterdag het licht om stil te staan bij lichtvervuiling. Intrigerende acts met vuur en fasci nerende voorstellingen verdrijven het duister en verheffen dit bewust wordingsevenement tot een steeds spectaculairder festijn. Landelijk ge zien trok de Nacht van de Nacht vo rig jaar 40.000 bezoekers. Zeeland spande met 10.000 bezoekers de kroon; lichtloze nachten liggen de Zeeuwen goed. Huibert-Jan Vader beaamt dat. Hij is verantwoordelijk voor de program mering van de Nacht van de Nacht in Middelburg. „Je kunt merken dat het hier echt leeft. Niet alleen vanwege de vele optredens en acts, maar ook De mensen die verkleed naar de stad komen voegen iets toe aan de beleving 5 REDENEN OM UIT TE GAAN Folk Nederlandstalig donderdag 27 oktober 2016 Donkerste nacht bruist Janneke Koster 44 Huibert-Jan Vader Duis tere obers tijdens de Nacht van de Nacht. NOUSDAVIDSE Volksmuziek in de Zeelandhallen. Jan Smit zingt tijdens zijn Elfste- dentour vooral klassiekers uit zijn 20-jarige carrière. De Ameri kaanse band The Mulligan Bro thers brengt folk uit eigen land. The Mulligan Brothers (VS, Alabama) zijn geen echte broers, zelfs geen verre fami lie en de violist is ook nog eens een lady. Maar de naam dekt het muziekgenre dat ze spelen. De mix van blues, folk en country met meerstemmige zang die zomaar spontaan in een huiskamer in Texas zou kunnen klinken. En The Mulli gans zijn jong en mengen dus ook genoeg pop tussen de rootsmuziek om leeftijdsgeno ten aan te spreken. Een soort Lumineers dus, maar dan zon der de popstatus en noodge dwongen intiemer omdat de clubs en festivals waar ze komen kleiner zijn. Dat past bij de muziek die vooral een pro duct is van zanger gitartist Ross Newell. Die beschikt te vens over een karakteristieke, stem waarin zijn emoties door klinken. Vooral het debuutal bum, The Mulligan Brothersuit 2013 heeft dat ruige, garage- bandachtige waarin die stem de boventoon voert. Maar de muziek bestaat ook uit meer stemmig gezongen melodieën. Album twee Via Portland, 2016) is iets gepolijster, maar wat je noemt een groeiplaat. Ie dere keer laat de muziek meer los, kruipt dieper onder de huid. Een aanbeveling dus. En na een eerste korte kennismaking met Nederland in het voorjaar groeit ook hier de aanhang. Vrijdag 28 oktober, Porgy en Bess, 20.30 uur. Jan Smit zit 20 jaar in het vak. Dat viert hij vanaf begin dit jaar met elf concerten door het hele land: de Elfstedentour. De fans kunnen tijdens dit jubileumconcert vooral de klassiekers uit zijn car rière verwachten. Zaterdag doet de jubilaris Zeeland aan. Hij zingt in de Zeelandhal len in Goes. In het voorprogramma staan de 3 JS. Zaterdag 29 ok tober, Zeelandhal len Goes, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54