Langlaufreizen 3 83-jarige lag vier dagen buiten in de kou, maar maakt het goed Zoon, die anoniem wil blijven, vond zijn moeder voor de deur van haar huis. „Ze moet nog even in het ziekenhuis blijven, maar is goed bij!" 'Lichaam wapent zich' 429 459 459 479 Hij wil wat rechtzet ten: het is niet zo dat hij en zijn broer hun moeder nooit bezoe ken. „We gaan bijna wekelijks", zegt de zoon van de 83-jarige vrouw die na een valpar tij vier dagen moederziel alleen op het pad naar haar huis heeft ge legen. De familie kreeg het zwaar te verduren in reacties onder een Facebookbericht van de politie. Die stelde dat ze door familie was gebeld, waarop mensen de zoons verweten zelf niet te komen, maar het aan de politie over te laten om poolshoogte te nemen. Maar zo is het niet gegaan, vertelt de zoon. Hij wil uit veiligheidsoverwegin gen anoniem blijven. Het huis van zijn moeder is immers onbeheerd. De zoon was vrijdag nog op be zoek bij zijn moeder in het Gelder se Klarenbeek, zoals hij veelvuldig deed. „Ze had griep, dus ik maak te me wel zorgen." Vlak na zijn vertrek struikelt de bewoonster, waarschijnlijk over de wortel van een boom. Ze kan niet meer over eind komen. Dat ze niet is opge merkt is te verklaren: de 'valplek' is vanaf de straat niet te zien door de dichte bossen en buren wonen honderden meters verderop, dus schreeuwen heeft geen zin. Enige geluk bij een ongeluk; ze is door haar griepje warm aangekleed. Haar zoon belt zaterdagochtend voor het eerst om te checken hoe het met haar gaat, maar ze neemt uiteraard niet op. De volgende dag ook niet. „Dan maak je je niet met een zorgen. Mijn moeder wil juist niet dat we continu bellen, ze houdt van de vrijheid. Als ik te vaak belde, kreeg ik de wind van voren. En dat begrijp ik", lacht hij. Toch hij zich zorgen maken. Een onderhuids gevoel. Als er maandag nog geen con tact is, rijdt de in Drenthe woon achtige zoon naar Klarenbeek. Daar vindt hij eerst niemand. De hulpdiensten en buren worden in geschakeld. De zoon besluit de route naar de postbus op het land goed te onderzoeken en hoort een geluidje. Het is zijn moeder. „Ze was aan het einde van haar Latijn, maar erg blij om ons te zien!" De vrouw wordt meteen naar het zie kenhuis gebracht. Haar lichaams temperatuur is gezakt naar 34 gra den. Maar al snel gaat het beter. „Ze maakte na een halfuur al weer een grapje." Het verhaal over de reeën die haar bezocht zouden hebben, ver wijst hij naar het rijk der fabelen. De redactie van De Stentor teken de uit de mond van een woord voerder van de politie op dat ree ën zijn moeder tot op twee meter afstand waren genaderd. „Ze grap te kort nadat ze gevonden was dat ze altijd al eens tussen de reeën had willen slapen. Maar ze waren er niet echt." Voor de zoon staat wel vast dat hij geen etmaal later had kunnen komen, want dat had ze waarschijnlijk niet overleefd. „Ik ben blij dat ik naar mijn ge voel heb geluisterd." Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie i 8 dagen al v.a. I donderdag 27 oktober 2016 'Mijn moeder had er geen dag langer moeten liggen' De zoon op de plaats waar hij zijn 83-jarige moeder aantrof.' foto rob voss Arjen ten Cate Klarenbeek Inclusief Comfort Class busreis, verblijf in goede hotels, dagelijks ontbijt en diner en langlaufprogramma met Nederlandse reisleiding. Het Beierse Woud - Bischofsmais Langlauf- óf wandelreis door een van de meest sneeuwzekere gebieden van Duitsland. Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/41082 en Kras.nl/41098 Salzkammergut - Abersee Langlaufen langs en zelfs óver meren! Met o.a. de Wolfgangsee, Hallstatt en de Postalm. Familiehotel met uitgebreide wellness Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/41096 Tirol-Oberperfuss In de voetsporen van de Olympische sporters! Met o.a. Seefeld en het Mieminger Plateau. Knus 3-sterrenhotel met wellness Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/41100 Vorarlberg - Feldkirch 3-landenreis: op de lange latten door Oostenrijk, Duitsland en Liechtenstein. Sfeervol 4-sterrenhotel met thema-avonden Klantbeoordeling 8,9 Zie: Kras.nl/41072 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. Ze lag vier dagen en drie ijzig koude nachten in de tuin bij haar woning. En tóch kan een 83-jarige vrouw uit Klarenbeek haar 'avontuur' navertellen. Hoe kan dat? Hein Daanen van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, expert op het gebied van thermofysio- logie, noemt het ongeval in Kla renbeek 'bijzonder, maar geen wonder'. „Het lichaam wapent zich vrij goed tegen kou." Volgens de zoon van de 83-ja- rige was haar lichaamstempe ratuur gedaald tot 34 graden. Daanen: „Normaal gesproken ligt je temperatuur rond de 37 graden. Vanaf 29 graden en kouder stopt het hart. Wel speelt de leeftijd van het slachtoffer een rol. „Ons lichaam wapent zich tegen kou door de bloedvaten dicht te doen. We gaan rillen. Maar die functies worden wel min der naarmate je ouder wordt." Daanen denkt dat de warme kleding van het slachtoffer haar redding is geworden. „Die vertraagt het verlies van warm- ■peiTonerrexctusiei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4