Jetten over Sluis: mensen doen het hier samen Sluis over Jetten: aimabel, sociaal en rechtlijnig Curatoren: geen fout Thermphos II ZEELAND 5 BURGEMEESTER JETTEN WEG UIT SLUIS A Burgemeester Annemiek Jetten verhuist begin volgend jaar van Sluis naar Vlaardingen. Jetten kijkt terug op drie jaar Sluis, en mensen in Sluis op drie jaar Jetten. doorsoPhiestockmanenManundeKoning Lintjes gaan hier best vaak naar mensen 'van buiten' Verbinden, mensen en groe pen bij elkaar brengen, een 'wij-gevoel' creëren. Dat wa ren de doelen van Anne miek Jetten toen ze ruim drie jaar geleden begon als burgemees ter in de gemeente Sluis. Ze begon des tijds zonder noemenswaardige politieke ervaring aan de klus. „Juist daarom ben ik er open in gegaan", blikt ze nu terug. „Dat kon ook, juist omdat ik niet uit de streek kwam. Dat zie ik nog steeds als een voordeel." Mede daardoor hoef je haar ook niet te vragen naar haar favoriete dorp, of naar opvallende verschillen per kern. „Die zijn er misschien wel, maar dat is vooral afhankelijk van de aard van het werk dat er veel gedaan wordt: detail handel, horeca, of meer industrieel." Ze is echter voorzichtig met het toekennen van eigenschappen aan de inwoners van de gemeente Sluis. „Natuurlijk heeft el ke streek zijn volksaard. En Zeeuws-Vlaanderen misschien nog wel meer dan andere delen van het land. Maar mij viel het juist op dat mensen die geboren zijn in de streek en mensen die van bui ten komen, samen veel voor el kaar krijgen. Ik merkte dat ook als ik lintjes mocht opspelden: die gaan best vaak naar mensen die hier vanuit elders zijn komen wonen. Er wordt geza menlijk iets opgebouwd. Dat is kenmer kend voor deze streek." Het samenbrengen van mensen: ze slaagde aardig in die opzet, vindt ze zelf. „Bij de brandweer bijvoorbeeld. Er was daar best wat commotie toen ik aantrad. Ik heb met die mensen een goede rela tie opgebouwd, en de rust is groten deels teruggekeerd." Ze noemt ook haar rol bij de KNRM en andere vrijwilligers organisaties. „Werken mét mensen en tüssen de mensen vind ik het mooiste van deze baan." Weinig speelruimte Maar een deel van die mensen vindt dat ze soms maar weinig rekening hield met de mening van een ander. „Die ver halen ken ik", erkent Jetten. „Die horen bij mijn functie. Als burgemeester heb je nu eenmaal veel taken waar regels en procedures belangrijk zijn. Er is weinig speelruimte. Bovendien kan een burge meester nauwelijks politiek bedrijven. Dan krijg je gemakkelijk dit soort gelui den." Toch trekt ze het zichzelf deels wel aan. „In die zin dat ik mezelf altijd afvraag: kan het ook anders?" De burgemeester is een vriendelijk, spon taan mens. Ze was oprecht geïnteres seerd." Jo Sallet uit Oostburg kijkt met een goed ge voel terug op haar ontmoeting met burgemeester Annemiek Jet ten, afgelopen voorjaar. Jetten spelde haar toen een koninklijke onderscheiding op, als dank voor haar jarenlange inzet bij de AN- BO. Sallet staat bepaald niet alleen. Sterker nog: werkelijk iedereen die het gevraagd wordt, is lovend over 'de mens achter de burge meester'. „Ze is aimabel en be trokken", vindt Jenny Rosendaal, die met Jetten te maken had als bestuurslid van de Vrouwen van Nu én van museum De Karrekas- se. Ook Bram Nortier, schipper bij de KNRM Cadzand, kreeg een goede indruk. „Ze is altijd vrien delijk en ze onthoudt je naam. Als je haar een keer hebt ont moet en je komt haar nog eens te gen, weet ze meteen wie je bent." Excuses Piet Klaaijssen voorzitter van de voetbalvereniging Groede, maakte de burgemeester op een aparte wijze mee. „Tijdens de ope ning van onze nieuwe kleedka mers, afgelopen zomer, was er nie mand van B en W aanwezig. Dat vonden we raar. Korte tijd erna kregen we een handgeschreven brief van de burgemeester met ex cuses, en de mededeling dat ze als nog wilde langskomen. Dat heeft ze vorige week gedaan. Dat siert haar." Mensen die Jetten meer als bur gemeester dan als mens meemaak ten, zien ook een andere kant. „Ze heeft haar op de tanden", conclu deert Suzan Boersma, voorzitter van de dorpsraad in Breskens. „Ze wijkt niet af van haar koers, gaat recht op haar doel af. Soms is dat goed en moet dat ook wel in die functie. Andere keren zou wat meer flexibiliteit misschien op z'n plaats zijn." Volgens de regels Dat vindt ook Sjaak Quaak, fractie voorzitter van het CDA, de groot ste partij in de Sluise gemeente raad. „Ze gaat soms wel erg op haar strepen staan, alles moet pre cies volgens de regels." Quaak wijt dat aan politieke onervarenheid. „Vóórdat ze hier kwam, had ze geen politieke ervaring. Daardoor mist ze gevoel voor politieke ver houdingen." Die zijn juist in een kleine plattelandsgemeente van belang, vindt Quaak. „Daarom denk ik dat een grotere gemeente, zoals Vlaardingen, beter bij haar past." 112 NIEUWS Man verdacht van mensensmokkel Voortvluchtige oplichter gepakt De curatoren van Thermphos zeg gen de trage en daardoor finan cieel problematische sanering van de failliete fosforfabriek niet te hebben veroorzaakt. Vrijdag suggereerden verschil lende leden van de provinciale commissie Bestuur dat de curato ren mogelijk onzorgvuldig of on doordacht hebben gehandeld door de fabriek destijds niet leeg te draaien. Volgens curator Folkert Hiem- stra is dat bezijden de waarheid. „Het leegdraaien van de fabriek heeft niets te maken met de fos- forslik die nu nog moet worden verwerkt. In de fabriek brand je fosforerts op. We hebben kort na het faillissement wel zoveel mo gelijk fosfor geproduceerd om dochterbedrijven in de benen te houden, omdat die anders onver koopbaar zouden worden." Het fosforslik dat zich vooral in tanks en leidingen bevindt, is vol gens Hiemstra een ander verhaal. „Het fosforslik zat al in tanks toen wij als curatoren aan de slag gingen. Dat slik kun je niet zo maar terugleiden naar de fabriek. Het is een misvatting dat de cura toren het probleem van het fos forslik hebben veroorzaakt." Bij Thermphos ligt nog zo'n 2000 ton fosforslik. De curatoren sloten na het nodige juridische wapengekletter in 2014 een over eenkomst met Zeeland Seaports en de provincie. Het overgrote deel uit de boedelopbrengst (37,5 miljoen) ging naar een beheers- maatschappij van Zeeland Seaports: Van Citters Beheer BV, die verantwoordelijk werd voor de sanering. De provincie stelde zich garant voor de beheerkosten a 700.000 euro per maand. De schoonmaak gaat echter zo langzaam dat de provincie nu op die garantstelling wordt aange sproken. Om tot medio januari de beheerskosten (onder andere brandweer) te dekken, is Provin ciale Staten om 1,1 miljoen euro gevraagd. Omdat niemand weet wanneer de sanering klaar is en de provincie geen zeven ton per maand kan ophoesten, heeft ze het Rijk om hulp gevraagd. donderdag 27 oktober 2016 —Annemiek Jetten WOENSDRECHT Een 48-jarige man uit Bergen op Zoom is dinsdagavond bij het knooppunt Markiezaat aange houden op verdenking van men sensmokkel. De man kwam uit België toen hij aan de kant van de weg werd gezet tijdens een grote grenscontrole. De Koninklij ke Marechaussee hield de perso nenauto aan op het knooppunt van de A4 en de A58. De bijrijder kon geen papieren laten zien en werd uit de auto gehaald. De Ber- genaar is direct aangehouden. De grenscontrole duurde van 15.30 tot 20.00 uurHet leverde automobilisten vertraging op. DEN HAAG Een Zeeuws politieteam heeft gisteren in Den Haag de 52-jari- ge J. den H. opgepakt. De man, die bekendstaat als een notoire oplichter, werd gezocht omdat hij begin deze maand na een zie kenhuisopname niet terugkeer de naar de gevangenis in Dord recht. Den H. zit nu vast in Mid delburg. Hij lichtte mensen op door het aanbieden van betonpla ten. Den H., die geen vaste woon plaats heeft, maakte gebruik van bankrekeningnummers van zoge noemde katvangers. Hij zou mini maal 61 mensen hebben opge licht voor 218.000 euro. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35