r 30 'De Spelen worden nogal opgeblazen' 'Soms dacht ik zoiets als: tsja, wat moet ik nu?' 'Probeer aandacht van media beetje vast te houden' „Ik zit nog steeds met een dubbel gevoel. Het ging heel de week goed, tot de val in de finale. Dat zal altijd teleurstellend blijven. Bij terugkomst had ik motivatiepro blemen, geen zin om te fietsen. Door middel van leuke trainingen kreeg ik het plezier terug en in Amerika heb ik het seizoen goed afgesloten met wereldbekerwinst. Ik merkte ditmaal hetzelfde als vier jaar geleden. De Olympische Spelen worden nogal opgeblazen. Heel de wereld kijkt mee, de me dia duiken erop. Dat heeft mooie en minder mooie kanten. Ik vind die aandacht gaaf en het is goed voor de groei van de BMX. Maar ik denk ook: jullie vinden ons op de Spelen zo interessant en spectacu lair, waarom komen jullie dan niet de komende vier jaar kijken? Na Londen, waar ik brons won, ontstond er een hype rond mijn sport, maar dat nam daarna toch weer ietsje af. Ik hoop dat we het nu wél kunnen vasthouden. Ons grote probleem is dat we niet veel op televisie zijn te zien. Dat dit doorslaggevend is, merk ik ook bij het zoeken naar sponsoren. Het is gewoon interessanter als je elke zondag met je pakje in beeld ver schijnt. Gelukkig weet de jeugd ons te vinden via livestreams op internet. En uiteindelijk doe ik het natuurlijk niet voor de aan dacht, maar sport ik voor mezelf. Aan mijn plezier in het BMX doet het niets af. Tokio is nog ver weg. Ergens zitten die Spelen al in mijn gedachten, maar ik denk vooral aan de WK volgend jaar." „Na de Olympische Spelen heb ik heel veel niets gedaan. Het was wel even afkicken. Je hebt fysiek en zeker ook mentaal lang naar dat piekmoment toegeleefd. Elke dag heb je een doel gehad. Er wa ren trainingen, afspraken met de media, de sponsors of mijn mana ger. En dan is het ineens helemaal klaar, op een paar interviews na. Dat was op sommige momenten heel vreemd. Soms dacht ik zoiets als: tsja, wat moet ik nu? Ik heb van het verleden geleerd dat je na zo'n toernooi een break moet ne men. Inmiddels doe ik weer stie kem elke dag iets. Een beetje hard lopen, roeien, of kort schermen. Maar ik denk ook alweer aan To kio. De wereldkampioen is 42 jaar, dus ik heb nog even. Op sportief gebied weten we precies wat er no dig is. Nu gaat het vooral om het financiële plaatje. Vanuit de schermbond ontvang ik al twee jaar geen enkele ondersteuning. Ik betaal elke maand netjes mijn con tributie, zit aan het einde van mijn spaargeld. Ik ben op zoek naar sponsoren, maar schermen is in Nederland niet zo bekend. Toch was de belangstelling in aan loop naar de Spelen groot. Dat is mooi, maar op een gegeven mo ment zei ik tegen mijn manager dat het tijd werd voor de focus. Omdat ik drievoudig olympiër ben, weten bedrijven mij wel te vinden voor praatjes en clinics. Als ik blijf presteren, pak je altijd aandacht. En weet je? Ik heb al be wezen dat ik via een moeilijke weg de Spelen kan halen." „Ik stond in Rio met een bloed doorlopen rechteroog op de baan. Ineens wilden journalisten van over heel de wereld weten waar door dat precies kwam. Ergens maakte mij dat trots, zoveel aan dacht voor een handboogschutter. Dat mijn sport het zo ver heeft ge schopt, vind ik mooi. We zijn er wel mee bezig zoveel mogelijk te voorkomen dat het nu ruim drie jaar wachten is op aandacht. We moeten iets verzinnen. Ik denk mee over een interessant wed- strijdformat en kijk daarbij naar de dartcompetitie. Dat wil niet zeggen dat we met z'n allen aan het bier moeten en dan onze pij len schieten, maar iets meer show zou wel mogen. Bepaalde aanpas singen ook, zodat het eenvoudiger te volgen wordt voor het publiek. In 2019 krijgen we de WK in Den Bosch. Ik wil niets forceren, maar het zou leuk zijn als die tribunes daadwerkelijk vol zijn. Ik probeer de media-aandacht een beetje vast te houden. Al vond ik het ook heerlijk om even geen verplichtin gen meer te hebben. Zo'n 'wel kom thuis-dingetje' is achteraf goed dat ik daar bij was, maar dat zijn wel de momenten dat je het gevoel hebt dat je een pion bent in iemand zijn spelletje. Na Rio ben ik ingestort, zo vermoeid was ik. Het woordje 'moeten' probeer ik nu te vermijden, maar soms jeu ken mijn vingers alweer om een pijltje te schieten. In Tokio ben ik er weer bij, en door mijn vierde plaats weet ik dat ik thuishoor in de wereldtop." donderdag 27 oktober 2016 Terug naar een plekje in de schaduw Laura Smulders (22), BMX Bas Verwijlen (33), schermen Rond de Olympische Spelen worden alle sporten groot ge maakt. Na Rio is er voor veel sporters weer een plaats in de luwte. Handboogschutter Van de Berg, schermer Verwij len en BMX'ster Smulders over de belangstelling op én na de Spelen. Pim Bijl Sjef van den Berg (21), handboog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28