Aardbevingen in Centraal-ltalië i 10 NI De supermarkteigenaren gaven tussen 2006 en 2010 stelselmatig te weinig omzet op. Het gaat om een totaalbedrag van circa 20 mil joen euro, blijkt uit navraag bij de Belastingdienst. De omzetbelas ting die de filiaalhouders daarmee ontdoken - naar schatting meer dan 1,5 miljoen euro - hebben zij inmiddels moeten terugbetalen. De frauderende ondernemers misbruikten de 'retourknop' op de kassa om hun omzet te verla gen. Ze deden net of klanten arti kelen terugbrachten, terwijl ze die in werkelijkheid verkochten. De teruggeboekte bedragen haal den ze contant uit de kassalade. Sommigen gingen wel heel ver met die praktijken: ze begonnen direct na openingstijd al op de re tourknop te drukken, terwijl er nog geen klant in de winkel was. Vier supermarkteigenaren ko men er niet vanaf met een fiscale regeling. Zij hebben het te bont ge maakt, vindt het Openbaar Minis terie, dat de zaak hoog opneemt. „Het afromen van omzet en daar mee belasting ontduiken zien wij als fraude. Het benadeelt mensen en bedrijven die wel netjes belas ting betalen, het werkt concurren tievervalsend en ondermijnt ons systeem", aldus Marieke van der Molen van het Functioneel Parket. Een van de vier eigenaren die vandaag in Arnhem terechtstaan, is Tom van Kippersluis. De FIOD viel vier jaar geleden binnen in zijn woning en zijn twee super markten in Utrecht en Amers foort. De invallen maakten deel uit van een megaoperatie van de FIOD en het Openbaar Ministerie, die meerdere Super de Boer-vesti- gingen op de korrel hadden. De belastingfraude bleek vooral gemeengoed te zijn onder Super de Boer-filiaalhouders. Volgens het OM drukte de helft van alle 240 ondernemers te vaak op de re tourknop. Daarna zijn ook andere ketens doorgelicht. De Belasting dienst heeft uiteindelijk meer dan 200 supermarkteigenaren op de vingers getikt. „Het betreft onder nemers van alle grote winkelke tens", aldus Van Kollenburg. Jumbo, dat in 2009 winkelketen Super de Boer overnam, bena drukt via woordvoerster Claire Trügg dat 'malversaties in welke vorm dan ook' niet worden getole reerd. De supermarktketen onder tekende in 2014 als eerste een be lastingconvenant waarmee fran chisers controle houden op de kas satransacties van hun filialen. In middels hebben alle grote franchi- seketens dit convenant onderte kend, meldt de Belastingdienst. Met zijn grote stroom aan con tant geld is de supermarktbranche gevoelig voor fraude, zeiden inge wijden al eerder in deze krant. Vol gens hen bestaat er al tientallen ja ren een zwartgeldcircuit. „Franchi- se-ondernemers betalen overuren van hun personeel vaak zwart uit. Waar halen ze dat geld vandaan? Uit de kas. Het is net zo normaal als het zwart uitbetalen van de schoonmaakster of de schilder. Maar om personeel zwart te kun nen betalen, moet je trucjes be denken." OM-woordvoerster Ma rieke van der Molen stelt dat maat regelen zijn genomen om belas tingontduiking tegen te gaan. Tom van Kippersluis heeft in middels zijn supermarkten moe ten sluiten. Na de overname van Super de Boer door Jumbo ston den zijn vestigingen op de nomi natie om als C1000 (ook van Jum bo) door het leven te gaan. Zijn weigering leidde tot meerdere rechtszaken. Nu volgt de strafzaak in Arnhem. Zijn advocaat Kees Kan geeft aan: „Omdat de zaak on der de rechter is, zal Van Kipper sluis niet reageren." ROME Centraal-ltalië is gistera vond door twee aardbevingen ge troffen, waarvan de tweede flink krachtiger was dan de eerste. De eerste beving had een kracht van 5,4 de tweede 6,0, aldus de Ameri kaanse geologische dienst USGS. De aardbevingen vonden plaats op zo'n 70 kilometer van de stad Perugia, maar allebei werden ze gevoeld in Rome, ruim 150 kilome ter verderop. Beide bevingen vonden plaats op ongeveer 10 kilometer diepte, betrekkelijk dicht bij het opper vlak voor een aardbeving. Het epi centrum lag in beide gevallen vlak bij het stadje Castelsantangelo, in de regio Marche. In het plaatsje met zo'n driehonderd inwoners is de stroom uitgevallen, aldus de burgemeester. Volgens het dagblad Corriere della Sera vluchtten veel mensen in Rome de straat op toen de aar de begon te schudden. Zeker twee mensen raakten gewond, maar vooralsnog zijn er geen meldin gen van dodelijke slachtoffers. In Pescara, aan de oostkust, werd een voetbalwedstrijd tussen de thuis ploeg en Atalanta Bergamo stilge legd. Hetzelfde gebied werd in augus tus ook getroffen. Toen kwamen in de plaats Amatrice bijna drie honderd mensen om het leven. Die beving had een kracht van 6,2 en vond plaats op ongeveer 5 kilo meter diepte. Jaar cel voor 'treurende nabestaande' Massaprotest tegen Maduro Nominaties NS Publieksprijs donderdag 27 oktober 2016 Supers pakten miljoenen uit kas met retourknop Na een groot belastingschan daal in de supermarktbranche hebben meer dan 200 filiaalhou ders een naheffing betaald aan de fiscus. Vier supermarktbazen die het volgens het OM al te bont maakten, staan vandaag en morgen voor de rechter. Koen Voskuil Utrecht Een aantal supermarktbazen verlaagde de omzet door op de retourknop te drukken, zonder dat artikelen waren terugge bracht. FOTO LEX VAN LIESHOUT/ANP De omzetbelasting die de filiaalhouders ontdoken - naar schatting meer dan 1,5 miljoen euro - door niet bestaande arti kelen te retourneren, hebben zij inmiddels moeten terugbetalen Een man bekijkt de schade in Villa Sant'Antonio foto matteo crocohioni KEULEN Ze vloog twee keer gratis naar Zuid-Frankrijk en ver bleef daar in een uitste kend hotel. Voor de 16.000 euro aan kosten draaide de Duitse vliegmaatschap pij Germanwings op, die haar zag als treurende na bestaande van een slacht offer van de vliegramp in maart 2015. De vrouw (35) had zich echter ten onrech te uitgegeven als nicht van een slachtoffer van de ramp. De copiloot liet het toestel destijds opzettelijk neerstorten. De rechter in Keulen veroordeelde de vrouw gisteren tot een jaar voorwaardelijke celstraf. CARACAS Honderdduizenden men sen door heel Venezuela zijn gisteren de straat op gegaan om te protesteren tegen president Nicolas Maduro. De demonstran ten vinden dat Maduro zich als een dictator gedraagt. De kiescommissie, op de hand van de president, zet te vorige week een streep door plannen voor een refe rendum, omdat er zou zijn gefraudeerd met de ingeza melde handtekeningen. Vol gens de oppositie heeft de president druk uitgeoefend op de kiescommissie om een stokje te steken voor het referendum. AMSTERDAM As in tas van Jelle Brandt Corstius (foto), De Ameri kaanse prinses van Anne- jet van der Zijl, De verwar de cavia van Paulien Corne- lisse, Gij nu van Griet Op de Beeck, Neem een geit van Claudia de Breij en Po gingen iets van het leven te maken van Hendrik Groen zijn genomineerd voor de NS Publieksprijs 2016. Dat heeft de Stichting Collectie ve Propaganda van het Ne derlandse Boek (CPNB) la ten weten. Tot en met 23 november kan het publiek stemmen op één van deze boeken of zelf nog een an dere, oorspronkelijk Neder landse favoriet aandragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10