11 Gemopper op zorgwet VERZEKERING niets, maar om me heen heeft hij voor goede dingen gezorgd." Hij stemde in 2008 op Obama - als hij het zich goed herinnert de eerste keer in zijn leven dat hij de moeite nam naar het stembureau te gaan. „Omdat hij zwart is. De eerste zwar te president! Natuurlijk stem je dan." Nu is er niemand die warme gevoe lens bij hem opwekt. En dus is Reid van plan thuis te blijven op 8 novem ber. Donald Trump is een gek, vindt hij, en Hillary Clinton ouwe koek - 'hetzelfde als alle andere presidenten die we hebben gehad'. „Oké, ze is een vrouw, dat zou een reden zijn om voor haar te kiezen. Want vrou wen hebben zo'n lange strijd ge voerd. Zelfs zwarten mochten eerder stemmen dan vrouwen, vroeger. Nou, dat zegt wat, in die tijd waren ze hartstikke racistisch." Als het aan hem lag, werd de verlie zer automatisch vicepresident. Lijkt hem een mooi systeem: het dwingt ruziënde kandidaten samen te wer ken. Maar als Reid echt moet kiezen, zou het toch Donald Trump worden. In de hoop dat hij eens flink de be zem haalt door het land, en vooral door de politie, die bij confrontaties met zwarte mannen zoals hij veel te vaak naar dodelijk geweld grijpt. Trump heeft zich vooral aan de kant van agenten geschaard, maar Reid meent: „Om dingen te veranderen, heb je misschien wel een keer een gek nodig." Ironisch genoeg zou Reid met een stem op Trump wel zijn gekoesterde zorgverzekering in gevaar brengen. Maar daar schrikt hij niet van. In het ergste geval springen zijn collega's van IHOP bij. Deden ze voor een vriend van hem onlangs ook. Die had zich nog steeds aan Obamacare weten te onttrekken - 'bang voor de dokter, volgens mij' - maar bleek een zwangere vriendin te hebben. „Toen hebben we een pot gemaakt en daar allemaal wat geld voor de me dische kosten in gedaan - ik vond dat best wel cool." Bovenal heeft Reid er vertrouwen in dat de zorgwet dankzij het Con gres en goede adviseurs gewoon blijft bestaan - hoe hard Trump nu ook het tegendeel roept. „Als presi dent kan hij heus niet zomaar alles doen wat hij nu zegt. Een muur bou wen bijvoorbeeld, dat lukt hem vast niet. Obamacare afschaffen is ook zo iets. Mensen laten zich hun verzeke ring niet afnemen." woensdag 26 oktober 2016 Steven Reid is dolgelukkig met Obamacare, een van de belang rijkste onderdelen van de nala tenschap van de huidige Ameri kaanse president. Maar in de rest van het land wordt hoe lan ger hoe meer gemord over de verplichte zorgverzekering. Wie niet via een werkgever is ver zekerd en te veel verdient om aan spraak te maken op de gesubsidi eerde, gratis polis, betaalt zich blauw. Sinds de invoer van het nieu we zorgstelsel in 2010 stijgen de premies elk jaar. In Oklahoma is de verzekering volgend jaar gemid deld zelfs 76 procent duurder. Wie zich niet verzekert, krijgt een boe te. En dwang vanuit Washington, daar hebben veel Amerikanen een hekel aan. Trump belooft Obama care uit de wetboeken te schrap pen en te vervangen voor een sys teem met meer marktwerking, zon der verplichtingen. Clinton erkent de problemen en belooft verbete ringen, maar wil het bestaande sys teem behouden, zodat 20 miljoen voorheen onverzekerden hun dek king niet verliezen. Ruim 28 miljoen Amerikanen zijn onverzekerd, om dat ze door de mazen van de zorg wet vallen of de kosten niet kun nen opbrengen. Steven Reid op het parkeerterrein van zijn werkgever. Hij is van plan thuis te blij ven op 8 november. FOTO CHANTAL HEIJNEN ZATERDAG Matt King (20), student en eigenaar van een start-up MORGEN Bruce Reynolds (66), ex-arbeider van een gesloten fabriek OVERMORGEN Nancy Munoz (28), bezorgde immigrantendochter PUMPKIN PANCAKES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9