BUITEN Bewoners van de linde ZEELAND 11 Geschiedenis, kunst en natuur: tijdens een korte wandeling langs het Polderhuis, de zeedijk en de Westkapelse Kreek komen de verschillende onderwerpen voorbij. Westkapelle heeft het allemaal. Westkapelle, 10.00 uur: het Polderhuis gaat open. Het is nu nog rustig bij het museum. Dat zal ongetwij feld in de loop van de dag anders worden. Ook deze herfstvakantie zullen er weer genoeg toeristen zijn die het Polderhuis weten te vinden. En terecht, want het is zo'n léuk museum. Al is 'leuk' misschien niet het juiste woord voor een museum over dijkwerk en oorlog. In deze tijd van het jaar, 72 jaar geleden, was het ver re van rustig in het dorp. De geal lieerden bombardeerden op 3 ok tober 1944 de zeedijk bij Westka pelle waardoor het dorp en een groot deel van de rest van Wal cheren onder water liepen. Zo moesten de Duitsers worden ver dreven. Meer dan 150 Westkappel- aars kwamen om bij het bombar dement, velen door verdrinking. Een ramp voor het dorp. Aan de achterkant van het mu seum is een trap de zeedijk op. Vanaf hier zie je goed hoe laag In de loop der jaren leer je de vogels kennen. Dan maakte ik foto's en ging ik thuis opzoeken hoe ze heten De wandeling Westkapelle eigenlijk ligt; je kijkt vanaf de dijk over het dorp met de rode pannendaken heen. Op de dijk staat het kunstwerk ter ere van Charley Toorop te glan zen in de zon. De schilderes bracht in de periode 1924-1955 vaak de zomers door in het dorp en heeft in die tijd veel Westkap- pelaars geschilderd. Kunstenaar Gijs Assmann maakte deze 'Ode aan Charley Toorop'. Na een klein stukje over de dijk is er een trap naar beneden, linksaf richting de Westkapelse Kreek. Dit is, net als andere kre ken op Walcheren, een overblijf sel van de inundatie in 1944. Vlak langs het water loopt een pad. Aan de oever van de kreek zijn veel plekjes waar honden makkelijk het water in kunnen. Dit is waarschijnlijk een ideaal rondje met een hondje. Op het water dobberen eenden en meer koeten. Ook meeuwen komen hier kennelijk uitrusten van de harde wind op zee. Aan de oever staat Tineke Wet selaar uit Westkapelle door haar camera te turen. Haar ruwhaar teckeltje Ginger zit braaf achter haar te wachten. Wetselaar ver telt dat ze het rondje rond de Westkapelse Kreek bijna dage lijks loopt. „De natuur is hier ge weldig! Er zitten allerlei soorten vogels: futen, dodaars... In de loop der jaren leer je die kennen. Dan maakte ik foto's van vogels en ging ik thuis opzoeken hoe ze he ten. Ik heb net een ijsvogeltje op de foto gezet. Er zitten hier al het hele jaar verschillende ijsvogels." Het rondje rond de kreek ein digt via Zuiderhoofdweg, Jacob Brasserstraat, D'Arke en Achter straat weer bij het Polderhuis. In middels is het al flink drukker bij het museum. Op het terras aan de achterkant zitten de eerste gas ten van vandaag aan de koffie in de herfstzon. Op de tank op de zeedijk staan stoer drie jongetjes, te kijken naar de zee. NATUURJOURNAAL Op de dijk waar wij wonen staat een eeuwenoude lin deboom. Een grenslinde zo zeggen historisch geïnteresseer de mensen. In de Zak van Zuid- Beveland vind je veel van die grenslinden. Eeuwen geleden zijn ze geplant op de grenzen van de oude ambachtsheerlijkheden of op andere markante punten in het landschap. Vaak fungeerden ze ook als gedenkteken. Als na een dijkdoorbraak het gat weer was ge dicht plantte men als gedachtenis een lindeboom en op boerenerven werd soms een linde geplant bij de geboorte van een stamhouder. Naarmate hij ouder wordt, wordt zo'n lindeboom steeds inte ressanter. En dat geldt niet alleen in historisch opzicht; ook de na tuurwaarde wordt steeds groter. Bij het ouder worden ontstaan ga ten en holten in de boom, vooral daar waar takken afgezaagd of afge broken zijn. Die holten vormen een prima broedplaats voor aller lei vogels. In ons keurig onderhou den landje met zijn vaak plant soenachtige natuur heerst onder vogels die in boomholten broeden (zogenoemde holenbroeders) een bijna permanente woningnood. Onze grenslinde is een eldorado voor holenbroeders. In de kleine holten broeden ringmussen en pimpelmezen. Ook spreeuwen zijn met meerdere paren aanwe zig, maar die kijken niet al te nauw hoe groot de opening van een holte is. Soms bewonen ze holten met een nogal ruim beme ten 'voordeur'. De grote holten worden vooral ingenomen door kauwen. Die zijn zo talrijk aanwe zig dat je zou denken dat er voor andere vogels helemaal geen ruim te overblijft. Niets is minder waar. Tot onze grote verrassing merkten we al ja ren geleden dat een kerkuil zijn in trek in een holte ergens halverwe ge de stam had genomen. Maar die is na een paar jaar verkast naar een boerenschuur in de buurt. Een paar jaar werd de holte van de kerkuilen bewoond door holendui- ven, maar voortdurend rekenden we erop dat ook deze plek door kauwtjes veroverd zou worden. Dat is gelukkig nog niet gebeurd. itkapelle Polderhuis woensdag 26 oktober 2016 Geweldig, al die vogels Carla van de Merbel —Tineke Wetselaar Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: een rondje Westkapelse Kreek. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland. Chiel Jacobusse Linde. Tineke Wetselaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 94