's Lands eerste grote popidool Circus Louis Knie li 21 Het imago van Penoza-actrice Monic Hendrickx is er één van een koele gangstermoeder. Maar door de tv-schrijfwedstrijd 'De pennen zijn geslepen' gaat dat beeld volledig aan gort, verwacht ze. Ik dacht steeds: oh god, wat gaan we doen? e schreef gedichtjes. Hield dagboeken bij als meisje. Bedacht, met an deren, een paar scenario's die vervolgens op de plank bleven liggen. En Monic Hen drickx (49) droomde weieens over het schrijven van een langer verhaal, of zelfs een boek. Maar ja, zie dat maar eens te combineren met een drukke acteercarrière. „En toen kwam De pennen zijn geslepen op mijn pad. Ik dacht: ik doe mee en zie wel waar het schip strandt." In De pennen zijn geslepen, vanaf morgenavond op tv, strijden zeven min of meer bekende Nederlanders met schrijversambitie tegen elkaar. Monic Hendrickx dus, maar ook on der anderen oorlogsverslaggever Ar nold Karskens, actrice Gerda Haver tong en voormalig modekoning Hans Ubbink. Opdracht: schrijf een thriller. Verhoortechnieken Ze krijgen masterclasses. Kijken bij voorbeeld mee met rechercheurs op een plaats delict of krijgen een lesje verhoortechnieken. Alles om als mis daadschrijver goed beslagen ten ijs te komen. Monic: „Als schrijver 'ben' je de camera. Jij bepaalt wat er in beeld komt, terwijl je die vrijheid als acteur niet hebt. Het is voor mij een totaal nieuw perspectief. Ik ben de baas over het verhaal. Alles waarvan ik dacht: dat zou ik leuk vinden om te spelen, kon ik nu opschrijven." „Ik vond het moeilijk om een ver haal te maken. Met spelen ben ik als een vis in het water. Ik heb inmiddels zoveel ervaring. Nu dacht ik steeds: oh god, wat gaan we doen? Mijn ima go als de koele gangstermoeder gaat volledig aan gort. Door die deadlines vertoon ik stresskippengedrag. Dat herken ik wel van mezelf van vroeger, maar het is er kennelijk nog steeds niet uit." Verwacht niet dat er binnenkort een kant-en-klare pageturner in de boekhandel ligt. „Ik heb niet de pre tentie dat ik nu echt een boek kan schrijven hoor, al lijkt het me stoer om een boek op mijn naam te heb ben." Slagroom Bovendien vraagt Penoza seizoen 5 al weer aandacht. Veel wil ze, en mag ze, er niet over kwijt. „Er gaan natuurlijk weer doden vallen en er komen nieu we personages bij waarvan je denkt: is dat allemaal wel zo fris?" Wellicht dat het vijfde seizoen, dat vanaf volgend najaar op de buis is, wel in de prijzen valt bij de Gouden Televizier-Ring. Hendrickx zag twee weken de Ring en de Zilveren Ster voor beste actrice aan haar neus voor bij gaan. „Floortje heeft het dubbel en dwars verdiend. Zo'n prijs is de slagroom op de taart, maar eerlijk: je wordt toch ook een beetje dik van slagroom. Ik kan het goed relativeren, maar natuur lijk wil je als je genomineerd bent de prijs heel graag winnen", verklaart Monic. „Ik ben in ieder geval heel trots op Penoza en dat de serie in alle hoeken en gaten van de samenleving zo ge liefd is. Van de taxichauffeur en de jongen bij de snackbar tot aan de huis arts. Dat laat zo'n nominatie ook zien." De zanger werd in de jaren 30 en 40 bekend dankzij zijn levenslie deren en zijn gitaarsound. In T939 was hij de eerste Nederlander die een gitaarsolo opnam, met het nummer The Windmill. Na de Tweede Wereldoorlog, waarin hij moest onderduiken vanwege problemen met de door de Duitsers ingestelde Kultuurka mer, steeg zijn populariteit snel en ontwikkelde Christiani zich tot een popidool. Klassieke hits van Eddy Christia ni uit die tijd waren Zonnig Madei ra, Ouwe Taaie, Kleine Greetje uit de Polder, Spring maar achterop en Hoe je heette, dat ben ik vergeten. Veel liedjes zijn ook nog bij de la tere generaties bekend. In 1952 was hij de eerste Nederlander die een gouden plaat kreeg voor zijn lied Zeemanshart. De lezers van het muziekblad Tuneij Tunes verko zen Eddy Christiani in 1953 tot de populairste zanger van Nederland. Hij bleef bovenaan staan in de poll tot en met 1956. Na de opkomst van de rock-'n-roll stopte Christiani met het opnemen van platen en ging Eddy Christiani 1918-2016 hij zich als gitarist toeleggen op begeleidings- en studiowerk. Zijn solo Wild Geese uit 1963 was een groot succes en werd in de jaren daarna regelmatig ge coverd. Met het combo van Tonny Eyk was hij vanaf 1966 jarenlang te zien bij Willem Duys in het tv-programma Voor de vuist weg en van 1975 tot 2985 presenteerde hij bij de TROS het radioprogram ma Gitariteiten. In 2965 ontving Christiani de Gouden Harp voor zijn gehele werk. In 1977 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau en in 2005 kreeg hij de Edison Oeuvreprijs lichte muziek, wegens zijn 'enorme verdiensten in de Nederlandse muziekgeschie denis'. In 2007, op 89-jarige leeftijd, nam Christiani afscheid van zijn publiek met de theatertournee De engel op mijn schouder. Eddy Christiani werd geboren in Den Haag, maar woonde het grootste deel van zijn leven in Am stelveen. Bestel uw tickets op pzc.nl/clk KORTING woensdag 26 oktober 2016 over het verhaal' Marlies van Leeuwen 44 Eddy Christiani: gitarist, liedjesschrij ver en zanger. FOTO PAUL BERGEN Zanger en gitarist Eddy Christia ni was de eerste artiest in Euro pa die een elektrische gitaar had. Maandagavond overleed hij op 98-jarige leeftijd. Het Oostenrijkse Circus Louis Knie maakt in 2016 een tournee door Nederland. Van 26 oktober t/m 30 oktober is de show te zien op het Bekkerveld in Heerlen. Onder meer vliegende motoren, acrobatiek op een rad des doods en messenwerpers zorgen voor sensatie. „Het programma is speciaal voor Nederland samengesteld", zegt circusdirecteur Louis Knie. „Spektakel staat centraal." De show vindt plaats in een immense circustent die plaats biedt aan 1.200 mensen per voorstelling en optimaal bezoekerscomfort garandeert. Tickets vanaf 9,- I Kinderen vanaf 6,-* *Prijzen zijn excl. servicekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82