Multinationals willen minister van Milieu u Abonneedagen in de Winter Efteling! E 17 en mensen die niet in staat zijn om te koken Ga naar pzc.nl/winterefteling De 39 bedrijven, die zichzelf de Transitiecoalitie noemen, komen met hun oproep aan de vooravond van de Klimaattop. Tijdens dit congres, vandaag in Rotterdam, moet duidelijk worden welke maatregelen Nederland neemt om de afspraken van het klimaatak koord van Parijs te halen. Het Nederlandse milieubeleid is nu te versnipperd en te veel ge richt op de korte termijn, vinden de bedrijven. Om de uitstoot van broeikasgassen in 2050 met 80 tot 95 procent terug te dringen, vra gen zij om een groot plan met een reeks maatregelen tot 2050. Omdat het moet, verklaart top man Allard Castelein van het Ha venbedrijf Rotterdam deze op roep: „Het Klimaatakkoord van Pa rijs is een gegeven. De C02-uit- stoot moet drastisch naar bene den." Zijn Rotterdamse haven is nu nog voor de helft van het werk afhankelijk van olie, maar volgens Castelein zijn de bedrijven in staat de overstap naar schone ener gie te maken. Met een zetje van de overheid, in de vorm van een langetermijnbeleid en goedkope leningen. „Zodat Rotterdam in 2050 nog steeds een concurre rend, sterk industrieel cluster heeft, maar dan nagenoeg C02-neutraal." Knoppen Een minister van Economische za ken én Milieu, een klimaatwet, een milieudeltaplan en een kli maatcommissaris die toeziet op de uitvoering van dit plan, zijn voorstellen die rechtstreeks lijken gekopieerd uit het verkiezingspro gramma van GroenLinks, consta teert die partij enthousiast. „We hebben nu een staatssecretaris van Milieu, maar die zit niet ach ter de knoppen", zegt Kamerlid Liesbeth van Tongeren. „Een mi nister van Economische Zaken wel." Hoogleraar transitiekunde Jan Rotmans: „Net als Duitsland moet Nederland het milieu onder deel maken van het economisch beleid." Hoewel Rotmans en Van Tonge ren de voorstellen van de Transi tiecoalitie toejuichen, beschou wen ze de club met argwaan. „De bedrijven moeten wel de daad bij het woord voegen", zegt Van Ton geren. „We hebben eerder KLM ge- Bedrijven als Shell en KLM moeten nu wél de daad bij het woord voegen had dat pleitte voor een C02-hef- fing en er vervolgens tegen ging lobbyen. Bij Shell is het product het probleem. Het bedrijf moet stoppen met 95 procent van wat ze doet." Shell investeert in windparken op zee, reageert het brandstofcon cern op de kritiek. „Wij willen de schouders zetten onder een ver snelling van de energietransitie in Nederland", wil de Nederlandse topvrouw Marjan van Loon erover kwijt. Daarin ziet zij nog wel een grote rol weggelegd voor gas. En dat is weer tegen het zere been van GroenLinks. Niet alleen het bedrijfsleven dringt vandaag aan op een duide lijk langetermijnmilieubeleid, de gemeenten doen tijdens de Kli maattop een vergelijkbare oproep aan de regering. Thuisafgehaald.nl. Dit platform bestaat al vier jaar, hierop kun nen mensen zich aanmelden om te koken of een maaltijd thuis af te halen bij een buurtgenoot. De maaltijden kosten daar zo rond de 5 euro en bij elke bestelling gaat 0,25 eurocent naar het plat form. Dat is meteen het verschil met Bijzonder Thuisafgehaald: hier hoeft geen geld worden afge dragen aan het platform omdat sommige gemeenten en fondsen bijdragen aan de kosten van het concept. Op het 'gewone' Thuisafge haald kregen de initiatiefnemers veel spontane reacties van men sen die het een geweldig idee vonden, maar geen internet had den, niet goed ter been waren of een speciaal dieet moesten vol gen. Dat inspireerde hen om iets bijzonders op te zetten voor deze kwetsbare groep. Ze polsten de thuiskoks of zij speciaal voor één persoon wilden koken, bereid wa ren om eventueel rekening te houden met (dieet)wensen en het gerecht langs te brengen. 80 procent bleek daar wel oren naar te hebben. Inmiddels zijn er 13.000 koks beschikbaar voor Bij zonder Thuisafgehaald. Blom: „Het is hartverwarmend hoeveel mensen hieraan mee willen doen." Het animo onder de aan bieders is zo groot dat veel 'buurt- kookkracht' onbenut blijft. „Veel mensen uit de doelgroep hebben geen internet of hebben nog nooit van het initiatief gehoord." Ook is haar ervaring dat mensen wat huiverig kunnen zijn om buurtgenoten thuis te laten ko men. „Ze denken: wat als de maaltijd niet smaakt of wat als ik de thuiskok geen leuk mens vind, hoe moet ik dat dan zeg gen?" Daar heeft Bijzonder Thuis afgehaald iets op bedacht: de ge bruiker en de kok maken eerst een kennismakingsafspraak of doen eerst een proefmaaltijd. „En als een deelnemer het vervelend vindt om aan de kok te vertellen dat het niet smaakt, dan kunnen wij dat doen." Wilma Rensen kan inmiddels niet meer zonder haar hobby koks. Ze heeft een vriendschappe lijke band met beide. „Ze komen ook weieens gezellig bij mij eten. En ik ga met Ineke binnenkort naar een Indiaas restaurant." PZC Club trakteert en betaalt de helft van uw ticketprijs CADEAU VAN UW KRANT woensdag 26 oktober 2016 Grote bedrijven willen een mi lieudeltaplan en een minister van Economie én Milieu. De op roep van multinationals als Shell en Siemens en ook de Rotter damse haven wekt enthousias me, maar ook argwaan. Leon van Heel Rotterdam Liesbeth van Tongeren, Kamerlid een zieke buur Wilma Rensen (rechts) ver heugt zich op een maaltijd van Ineke Lenssen. foto koen verheijden De Efteling verandert in een mooi winterdecor, met twinkelende lichtjes, ijspret en knisperende vreugdevuren. PZC Club biedt u de mogelijkheid om voor de helft van de prijs één van de twee exclusieve abonneedagen in de Winter Efteling te bezoeken. Wij verwelkomen u met een lach en bij vertrek ontvangt u een leuk presentje van ons. De abonneedagen worden speciaal voor u georganiseerd op 26 en 27 november a.s. EFTELING N DOEBOEKJE BIJ VERTREK GRATIS PARKEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80