CDA: niet tornen aan regels euthanasie NAVO waarschuwt Russen over Aleppo II NIEUWS 7 ZELFGEKOZEN DOOD A De recente 'duo-euthanasie' van een oud-Kamerlid en zijn echtgenote is zeldzaam. Maar steeds meer stellen informeren hiernaar. Voor zover bekend stapten de af gelopen drie jaar zeven stellen ge zamenlijk, op een zelfgekozen moment uit het leven. Het werke lijke aantal ligt vermoedelijk ho ger, denkt Suzanne van de Vat horst, universitair hoofddocent medische ethiek bij het Erasmus MC in Rotterdam. Ze verwacht dat het aantal verzoeken voor duo-euthanasie de komende ja ren gaat toenemen. „Mensen wor den steeds ouder en steeds mon diger. Ze hebben altijd de regie over hun leven gevoerd en willen dat tot het laatste moment blij ven doen." Dat gold ook voor het Rotter damse echtpaar Frans Jozef van der Heijden (78) en zijn vrouw Gonnie (76). Volgens een woord voerder van de familie ging aan hun zelfgekozen dood een maan denlange voorbereiding vooraf. Ook spraken ze uitgebreid met fa milieleden. Frans Jozef en Gon nie waren beide terminaal ziek. Ze wilden voorkomen dat een van hen alleen zou achterblijven. Stichting De Einder hielp de Rotterdammers bij hun wens voor een humane dood. Een con sulent onderzocht of zij de gevol gen van hun besluit konden over zien, of hun gezamenlijke doods wens consistent was en of ze wils- bekwaam waren. Voor stellen die samen euthanasie willen plegen, gelden dezelfde regels als voor in dividuen, zegt Van de Vathorst. „Voor ieder afzonderlijk geldt dat er sprake moet zijn van ondraag lijk en uitzichtloos lijden. Als er echt geen andere oplossing is en vaststaat dat het uitdrukkelijk op eigen verzoek gebeurt, kan eutha nasie worden toegepast." In Nederland wordt jaarlijks cir ca 5.400 keer euthanasie ge pleegd. Een terminale ziekte is geen voorwaarde. „Ondraaglijk lij den staat voorop", zegt Van de Vathorst. „Dat kan niet aange toond worden omdat het lastig meetbaar is. Het moet vooral in voelbaar zijn voor een arts. Hij, en een tweede arts, bepalen uit eindelijk op basis van gesprekken of aan het verzoek voldaan kan worden." Volgens Miriam de Bontridder van De Einder worden consulen ten van haar stichting steeds va ker door oudere echtparen bena derd die naar de mogelijkheden van een 'humane dood' informe ren. „Zij willen de pijn en het lij den voor zijn en hebben geen zin in een toneelstukje bij een arts. Die mensen willen als de accu leeg is rustig kunnen wegglijden. Ze hebben een mooi leven gehad en willen niet in een verpleeg huis eindigen. Mensen hebben het recht om niet te lijden." Alleen achterblijven voelt voor sommigen als ondraaglijk lijden. Zij hebben elkaar jarenlang verzorgd Van de Vathorst onderzocht een aantal zaken. Vaak is de man of de vrouw terminaal ziek en vraagt de 'achterblijver' ook om euthanasie om niet volledig af hankelijk te worden van anonie me zorgverleners. Dat vooruit zicht voelt voor sommigen als on draaglijk lijden. Die mensen heb ben elkaar tientallen jaren 'ge stut' en verzorgd en willen niet al leen achterblijven." Op sociale media is er overwe gend lof voor het besluit van de Rotterdammers. 'U beiden heeft het leven gekregen, en mag dat le ven terug geven wanneer het u belieft', schrijft iemand op Face- book. 'U bent de enige die dat be slist en niemand anders'. Een an dere lezer ziet ook de schaduwzij de van hun besluit. 'Ik ben abso luut voorstander van het vrijwil lig levenseinde. Maar wat moet dit moeilijk zijn voor de nabe staanden. In één keer beiden kwijt. Ik wens ze veel sterkte'. Een gewoon Kamerlid was Frans Jozef van der Heijden nooit. „Hij ging nooit een dis cussie in zonder standpunt en als hij iets vond, dan vond hij ook iets", herinnert oud-fractie- genoot Hans Hillen. Oud-fractie- voorlichter Jan Schinkelshoek: „Hij mocht graag prikkelen. Dat is hem in dit geval gelukt." De ziekte van Van der Heij den was in kleine kring bekend, toch zagen weinig CDA'ers aan komen dat hij en zijn vrouw zelf uit het leven zouden stap pen. De rouwadvertentie van het paar leest als een aanklacht tegen de euthanasieregelgeving. „Voor samen afscheid nemen is in de discussie helemaal geen plaats", stellen zij postuum. Juist vandaag spreekt de Ka mer over de verruiming van de euthanasiewet, maar voor het CDA is de dood van het oud-Ka merlid geen reden van stand punt te veranderen. CDA-leider Buma wil 'geen politiek ant woord geven op een rouwadver tentie'. Maar hij voegt toe: „De commissie-Schnabel zegt: bin nen de wet kan meer dan men denkt. Dat is een waardevol ad vies, maak daar gebruik van." Kan het pleidooi van Van der Heijden niet op begrip in eigen kring rekenen? „Dit onderwerp ligt gevoelig", stelt Schinkels- hoek. „Maar ik weet niet of dit protest voor beroering zorgt." „Rusland zou de vloot kunnen in zetten om zijn capaciteiten voor operaties in Syrië uit te breiden en meer luchtaanvallen op Aleppo te openen", aldus NAVO-topman Jens Stoltenberg aan de vooravond van een tweedaagse bijeenkomst van de NAVO-defensieministers. Van hen wordt verwacht dat zij vandaag hun bijdrage toezeggen aan de vier keer 1.000 militairen langs de Russische grens in Est land, Letland, Litouwen en Polen. Nederland stuurt een compag nie met ondersteuning naar Litou wen als onderdeel van een door Duitsland geleid bataljon. Ameri ka, Canada en Groot-Brittannië leiden de drie andere bataljons. Hun aanwezigheid moet Poetin duidelijk maken dat hij beter geen NAVO-grenzen overschrijdt, maar ook zijn ze in staat samen met de strijdkrachten van hun gastland een eerste aanval af te slaan. Voor snelle versterking heeft de NAVO haar flitsmacht van 5.000 man achter de hand, een onder deel van de al eerder sterk uitge breide NATO Response Force, die inmiddels 30.000 man telt. De tweedaagse bijeenkomst op het hoofdkwartier in Brussel staat gro tendeels in het teken van de ver houding met Rusland. Generaal Curtis Scaparrotti, opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, praat de ministers bij over de Russische activiteiten. De Russen hielden al een grote militaire oefening, verplaatsten ra ketten naar hun Kaliningradencla- ve tussen Polen en Litouwen, maakten zich met regelmaat schul dig aan schending van het lucht ruim van andere landen. Nu varen ze met acht schepen, waaronder het vliegdekschip Koeznetsov, richting de Middellandse Zee. De Russen hebben het recht zich in internationale wateren te begeven, aldus Stoltenberg. De Noorse oud-premier wilde zich niet uitlaten over de steun van Spanje, dat het Russische vlooton- De Russen vallen IS steeds niet aan. IS zit niet in Aleppo derdeel gelegenheid biedt bij te tanken en onderhoud te plegen. Hij riep de Russen wel op het gel dende staakt-het-vuren te respec teren. Rusland zegt dat zijn vliegtui gen noch die van de Syrische luchtmacht Aleppo de afgelopen zeven dagen hebben bestookt, maar de Amerikaanse NAVO-ge- zant Douglas Lute bestrijdt dat. Ook hij vreest nieuwe bombarde menten. Met de vloot zouden tien tallen jachtvliegtuigen en helikop ters richting het strijdgebied gaan. „De reden voor de Russische inter ventie in Syrië was om Islamiti sche Staat aan te vallen, maar die vallen ze steeds niet aan. IS zit niet in Aleppo." woensdag 26 oktober 2016 'Mensen willen niet achterblijven' Sander van der Werff Rotterdam Oud-CDA'er Van der Heijden (foto boven: rechts onder: links) nam als Kamerlid graag prikkelende standpunten in. Hij zat tussen 1982 en 1998 in het parlement, fotoanp —Suzanne van de Vathorst Het CDA is geschokt door de zelfverkozen dood van ex-Ka merlid Frans Jozef van der He ijden en zijn vrouw Gonnie. Maar de partij blijft tegen hulp bij zelfdoding. Laurens Kok Den Haag De NAVO heeft Rusland giste ren gewaarschuwd geen nieuwe bombardementen op de burger bevolking in Aleppo te openen. Zij is bang dat Rusland daar zijn vlootonderdeel voor inzet dat momenteel opstoomt naar de Middellandse Zee. Frans Boogaard Brussel Douglas Lute, Amerikaanse NAVO-gezant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5