Alcohol is een potentieel risico O O Fles zonder poespas wint de test Loi 2 ROLAND DUONG Afval Wat te doen als je wakker ligt van de plasticsoep? Als consument kun je niet veel, de echte oplossing ligt bij de industrie. Toch is werkloos toekijken geen optie. Column Een eeuwigheid geleden werden we er nog zwaar voor gewaarschuwd: drank maakt meer kapot dan je lief is. Die cam pagne maakte grote indruk. Drankverslaving werd benoemd. Sindsdien werd het stil aan het anti-al coholfront. Okay, Bob blijft fris natuurlijk maar dat de inzittenden naast Bob zich in een coma hebben gedronken, blijken we anno nu toch wel volstrekt normaal te vinden. Dat is natuurlijk niet terecht. Aan onze alcoholconsumptie hangt een stevig prijskaartje. In de weekenden geven we onze bin nensteden zonder slag of stoot prijs aan de alco- holterreur. Hufterigheid, knok-en steekpartijen maken van de stad een oorlogszone. Vreemd dat we dit alcoholgeweld accepteren als een voldongen feit, maar daar is het mij nu niet om te doen. Het gaat mij nu om de gezondheid. Want alcohol heeft nog steeds het aura van gezond. Een glaasje wijn per dag zou goed voor je zijn. Maar is dat ook zo? Laat ik maar met de deur in huis vallen: zo gezond is alcohol helemaal niet. Er is overtuigend bewijs dat het regelmatig innemen van alcoholhoudende drank de kans op kanker kan verhogen. Er zijn wetenschappers die zelfs verder gaan. Die stellen dat 6 procent van alle kankerge vallen wereldwijd toegeschreven kan worden aan alcohol. Daar staat tegenover dat matige drinkers minder last hebben van hartfalen. Maar de ver schillen in hartgezondheid tussen matige drinkers en niet-drinkers worden sterk overdreven. En dit kleine voordeeltje verdoezeld in hoge mate de risi co's van alcoholgebruik. Dat is de reden waarom de Nederlandse ge zondheidsraad het drinken van alcohol hele maal afraadt. De voordelen wegen niet op tegen de nadelen. Met name vrouwen zouden een ver hoogd risico lopen op borstkanker, zelfs bij matig alcoholgebruik. Goed, alcohol kan kanker veroor zaken, maar geldt hetzelfde niet voor zonlicht? Moeten ons dan maar meteen met een molensteen in de plomp werpen? Mogen we dan ook werkelijk nergens meer van genieten? De Nederlandse hou ding ten opzichte van het zongevaar is misschien wel een goed voorbeeld voor hoe we met alcohol zouden moeten omgaan. Ondanks de zonrisico's zoeken we nog steeds massaal de zon op. Maar er is geen ouder die zijn kind zonder zonnebrand of uv-shirtje de zee in laat gaan.En zelf smeren we ons goed in of schui len onder de parasol. We zijn bewust van de ri sico's, maar we laten ons de zonnepret niet ontne men. Zo zouden we ook naar alcohol moeten kij ken. Niet als een normaal, gezellig drankje waar mee we in de goede dosering honderd jaar oud kunnen worden. Het moet een stuk rationeler. Al cohol is een potentieel gezondheidsrisico. Ja, alcohol kan kanker veroorzaken, dat geldt ook voor de zon heb je dat echt nodig? Het is niet zonder risico. En als je je standaard elke week een paar dagen in een stevige roes drinkt, mag je je echt wel afVragen of het ook niet wat minder kan. Deze mentaliteits verandering kan ons veel leed, ziekte, aggressie en geld besparen. En dan genieten we waarschijnlijk nog meer van dat biertje dat we nog wel drinken. PRIJSPEIL TEST 1,2,3 1 jaren spaar ik mijn plasticafval op, zo'n twee aan gestampte bood schappentassen per week op een i huishouden van vier personen. Als het eenmaal hoog opgetast in huis ligt, fiets ik naar de plastic-container. Zo droeg ik mijn steentje bij, hoe minimaal ook, aan recycling en hielp de plasticsoep ver minderen. Maar als onze wereldwijde plastic productie in nog geen dertig jaar verdrievoudigt naar de verwachte t miljard ton - wat heeft het dan voor zin? Als er in 2050 meer plastic dan vis in de oceanen zit, waarom breng ik dan die paar zakjes weg? Terwijl ik het plastic doorkijkvenster uit m'n kartonnen mueslipak scheur, flikke ren ze drie landen verderop hun oude koelkasten in de berm. Recycling Netwerk maakte onlangs bekend dat maar 19 procent van het ingezamelde plastic in ons land daad werkelijk wordt hergebruikt in vol waardige producten. De verscheiden heid aan kunststof is zo groot, dat er niks anders op zit dan alle soorten, kleuren en kwaliteiten te mengen tot een goedkoop zwart plastic dat alleen dient voor bloempotten en berm paaltjes. En de rest wordt gewoon op geslagen. Hoe luid kun je de druppel op de gloeiende plaat horen sissen? Op slechte dagen denk ik uitsluitend in doemscenario's. De oceanen vol mi croplastics, de voedselketen verziekt, mijn kinderen verdrinkend in de kunststofsoep. Elke positieve ontwikkeling lijkt ook een schaduwkant te hebben. Boyan Slat die met Ocean CleanUp de plasticsoep wil opruimen: een prachtig plan waarvoor hij twee mil joen euro bij elkaar wist te crowd- funden, maar dat uitsluitend werkt voor de bovenste laag van grote stuk ken plastic. Het plastic dat onder in vloed van zout en zon al tot micro deeltjes is gefragmenteerd krijg je er niet mee weg. De verwerking van oceaanplastic in kleding? Klinkt goed, maar in de praktijk blijken plastic vezels poreu zer, waardoor ze sneller afbreken in de wasmachine en dus gewoon weer in zee terechtkomen, in nóg kleinere stukjes. Bioplastic? Je kunt plastic zakjes maken uit zetmeel en suiker, maar de eigenschappen zijn che misch gezien identiek, waardoor ze net zo slecht verteren. Biologisch af breekbaar plastic dan? Dat heeft zulke uitzonderlijke omstandighe den nodig om te kunnen composte- ren, dat het totaal niet opschiet. Afvalvrij Op haar blog Leven Zonder Afval be schrijft Emily-Jane Lowe hoe het haar lukt al drie jaar nauwelijks afval te produceren. Ze koopt geen pro ducten in plastic, neemt glazen pot ten mee naar de winkel om olijven, nootjes, kruiden en thee in te doen, doet zo veel mogelijk boodschappen op de markt en laat haar kaas daar verpakken in een bijenwasdoek. Ze maakt zelf afwasmiddel, tandpasta, deodorant en vloeibare zeep die ze dm Je kunt plastic maken uit zetmeel en suiker, maar dat verteert ook slecht woensdag 26 oktober 2016 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Elke dag gedachteloos dat biertje wegtikken, Reageren? roland.duong@persgroep.nl De klok gaat terug, tijd voor een goede winterslaap. Pullman Silver- line Premier Matrassen.nl 599,00 Truste.nl 599,00 Beddenzaak.nl 599,00 Quies nacht masker Sanio.be 14,45 24pharma.nl 15,30 Pharmapro- ducts.be 17,69 Philips Wake Up Light HF3505 Wehkamp 58,99 Blokker 71,99 Superwinkel.nl 84,99 (PRIJZEN EXCLUSIEF EVENTUELEVERZEND KOSTEN) ■u Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van hervulbare waterflessen. Hervulbare waterfles sen zijn er in alle vor men en maten. Ideaal tijdens het sporten of gewoon op het werk en in de trein. Twee liter per dag zou je moeten drinken, maar dat is nooit wetenschappelijk bewezen. Wel blijkt uit onderzoek dat zo'n her- vulbaar flesje water maar liefst 900.000 bacteriën kan bevatten, dat zijn er meer dan op de gemiddelde wc-bril. Die bacteriën blijven bij Meer plastic dan vis Pam van der Veen elke slok uit het speek sel achter. Elke dag schoonmaken met zeep en water is de oplos sing. Maar niet elke her vulbare fles laat zich goed schoonmaken. Ook het drinkcomfort is nogal verschillend. Test 1,2,3 heeft de Dopper, de JustWater en de fles van Join the Pipe nader onderzocht. De Dopper bestaat uit drie onder delen en is daardoor het moeilijkst schoon te houden. Ook smaakt Twee boodschap pentassen vol plastic spaart Pam van der Veen per week op. FOTO SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43