pP m r'* 3 Nieuwe opzet past goed in het drukke schema van gezinnen Jonge ouders gaan massaal op EHBO-cursus, zodat ze hun kind in geval van nood kunnen redden. Van 9.000 in 2013 naar 65.000 vorig jaar, Meest voorkomende Stedentrips Voordeelweek! DRAMATISCHE WEEK De explosieve groei van het aantal deelne mers is volgens Rode Kruis Nederland, de grootste aanbieder van EHBO-cursussen, boven ver wachting groot en wordt vooral veroorzaakt door de grotere publi citeit die het Rode Kruis er de af gelopen jaren aan heeft geschon ken. Opvallend vaak zijn de cursis ten ouders van jonge kinderen. „We merken een groeiend be wustzijn bij jonge ouders", vertelt Annemarie Mars, administratief medewerker bij de Veiligheidsre gio IJsselland in Zwolle. „Kinde ren zijn hun kostbaarste bezit en ouders willen weten wat ze moe ten doen in geval van nood. Dat geeft ze enige rust en dat is pret tig." Nederland telt circa 300.000 mensen met een officieel EHBO- diploma. Dat diploma is twee jaar geldig alvorens er opnieuw exa men moet worden gedaan. Ook in het Overijsselse Raalte is de belangstelling voor de EHBO- cursussen groeiende. Vijftien veel al jonge ouders en een enkele grootmoeder komen bijeen in het Rode Kruisgebouw. Ze volgen de cursus 'EHBO aan baby's en kinde ren' die onder de vlag van de Vei ligheidsregio IJsselland wordt ge geven. Die cursus is een van de ve le die in het land worden gegeven. In drie uur tijd krijgt men de ba sisprincipes van de eerste hulp. Met twee vingers duwt Jordy Grip een babypop hard in het borstbeen. „Auw, niet zo hard", roept zijn partner Ina van Tonge ren geschrokken. „Niet schrikken, hij doet het precies goed", zegt in structeur Gerrit Stokvisch. „Als je wilt dat het kind de druif waarin hij zich verslikt heeft weer uit spuugt, moet je hard drukken." „We hebben een dochtertje van drie maanden", vertelt Van Tonge ren. „Als er iets met haar gebeurt, wil ik niet met de handen in het haar toekijken. Dan wil ik haar kunnen helpen." De jonge moe der is niet de enige. De belangstel ling is overweldigend. Alleen al in een regio als IJsselland in Overijs sel zijn de komende periode 34 workshops. In heel Nederland is het aan tal cursisten explosief gegroeid naar 65.000. Belinda van der Gaag van Rode Kruis Nederland weet wel waarom: „Dat komt doordat wij er meer publiciteit aan heb ben geschonken, maar ook door het diverse aanbod: niet alleen uit gebreide cursussen waar je dagen zoet mee bent en examen voor moet doen, maar ook korter duren de workshops van bijvoorbeeld één avond. Dat slaat aan, want het past beter in het drukke schema van jonge, werkende ouders. Bo vendien zijn deze korte cursussen vaak minder duur." Ook het Oranje Kruis ziet dat vooral de korte EHBO-cursussen populair zijn. Volgens deze organi satie, verantwoordelijk voor de cer tificering en examinering van eer- stehulpverleners, is het aantal Ne derlanders met een EHBO-diplo- ma de laatste jaren stabiel: circa 300.000. Jaarlijks doen zo'n 4.000 Nederlanders een EHBO-examen. „De groeiende belangstelling is er dus voornamelijk bij de kortere EHBO-cursussen waarvoor je geen examen hoeft te doen", al dus Oranje Kruis-woordvoerster Annet de Voogd. INCIDENTEN In Raalte gaat instructeur Gerrit Stokvisch ondertussen in snel treinvaart door het cursusaanbod. In korte tijd legt hij uit wat je moet doen als een kind bewuste loos raakt, zich verslikt in een druif of cherrytomaat of brand wonden oploopt. Zijn belangrijk ste tip? „Raak niet in paniek en weet wat je moet doen", zegt Stok visch, terwijl hij zijn assistent Henk in een stabiele zijligging legt. De 38-jarige Anna Radziejewska heeft drie zoons van 5 en 4 jaar en een baby van zes maanden. Ze volgde al eens een EHBO-cursus, maar daar weet ze niet alles meer van. „Het is goed om af en toe te herhalen. Vooral de praktische oe feningen vind ik interessant, want zo leer je exact wat je moet doen in bepaalde situaties. Ik hoop de vaardigheden nooit nodig te heb ben, maar het is een geruststellen de gedachte dat ik nu weet wat ik in noodgevallen moet doen." p- fim JSM cREm iS w Wi k -suf Tot 50 korting p.p. op alle stedentrips. Kras.nl/stedenactie of bel 0900-9697 70 cpg woensdag 26 oktober 2016 Migranten wachten in de Sici- liaanse hoofdstad Palermo om van boord van het voormalige Noorse bevoorradingsschip Siem Pilot te gaan. Het schip doet nu dienst voor Frontex, dat de buitengrenzen van de Europese Unie (EU) bewaakt. De Siem Pilot heeft samen met een ander schip de afgelopen dagen talloze migranten uit de Middellandse Zee gevist. Al leen al gisteren werden 2.200 migranten in 21 reddingsmis sies opgepikt, aldus de Italiaan se kunstwacht. Het dodental onder vluchtelin gen in de Middellandse Zee dreigt dat van vorig jaar te gaan overtreffen. Zeker 3.740 mensen zijn tot dusver dit jaar verdronken tijdens pogingen Europa te bereiken, tegenover 3.771 slachtoffers in heel 2015. Sinds het vluchtelingenak- koord tussen de EU en Turkije proberen migranten en vluchte lingen vaker via Libië naar Ita lië te varen. Volgens VN-vluch- telingenorganisatie UNHCR overleeft één op de 47 mensen die overtocht niet. Een woord voerder sprak over 'smokkelen op bijna industriële schaal'. FOTO AFP Run op EHBO-cursus ouders Jordy Grip met oefenpop, zijn partner kijkt toe. foto gerard vrakking Paolo Laconi Raalte botbreuk bewusteloosheid verslikking brandwond kneuzing/verstuiking vergiftiging m 13 3||! Zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3