Stuur niet aan op visserijoorlog 'Is paraatheid van brandweer op orde' Eerst uitslapen en dan van de hoge glijbaan af 'Voorlopig' pact kustbebouwing 2 ZEELAND Nachtzoen HERFSTVAKANTIE TIENERS Commentaar Over visrechten zijn oorlogen uitgevochten. Berucht zijn de kabeljauwoorlogen tussen Engeland en IJsland. In een van die conflicten viel zelfs een dode. Nu dreigt een visserijcon flict tussen Engeland en het Europese continent. Nederlandse vis sers kijken met argusogen naar de komende onderhandelingen over de Brexit, de Britse uittreding uit de Europese Unie. Dat ver trek vergt nieuwe afspraken over de benutting van de visgronden. Dit ligt zeer gevoelig. Niet alleen omdat Nederlandse vissers effi ciënter werken met moderner materieel, maar ook omdat een Brit aan de wieg stond van de fel omstreden aanlandingsplicht. De Engelsen hebben het recht nieuwe regels op te stellen in hun eigen visgebied. In de nauwe zuidelijke Noordzee wordt dat water ook intensief gebruikt door Nederlanders en Belgen. Dus hier wor den de messen al geslepen. Die houding is dom. In dit stadium is het veel nuttiger om op het gemeenschappelijk belang te wijzen. Europa kan de Britse visgronden moeilijk missen, de Britten heb ben zonder een Europees afzetgebied niets aan al die vis. Wie nu aanstuurt op keiharde onderhandelingen begrijpt de aard van de Brexit niet. Met de uittreding komt de Engelse rege ring vooral tegemoet aan angst voor verlies aan zeggenschap. Veel meer dan aan oprechte praktische bezwaren tegen de EU. Het is de kunst om met respect voor het sentiment van de Britse kiezer zo veel mogelijk overeind te houden van de huidige afspraken. Dat geldt voor alle economische verdragen. De Brexit heeft de politieke verhoudingen ernstig verstoord. Dat is echter geen reden om het elkaar ook moeilijk te maken in de praktijk van alledag. Integendeel. De Brexit is een uitdaging om het zo mogelijk nog beter te doen dan Europa. Ook in de visserij. Brexit is een uitdaging om het zo mogelijk nog beter te regelen dan Europa Die vraag stelt de PSR-fractie aan het Vlissingse college. En D66 Middelburg wil ook van het eigen college weten hoe het gesteld is met de paraatheid van de brand weer. De aanleiding is het artikel in de PZC van dinsdag waarin ge meld wordt dat de paraatheid te kortschiet. Dat staat in een nog steeds geheim rapport over de pro blemen bij de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). Uit vragen van de PSR blijkt dat die paraatheid mogelijk nog steeds niet op orde is, hoewel het bewuste rapport al sinds maart in bezit is van het bestuur van de VRZ. De PSR wil ook weten of vragen die die fractie eerder stelde aan het Vlissingse college eerlijk zijn beantwoord. Want in het be- Artikel in de PZC is aanleiding voor bezorgde vragen over de brandweer wuste rapport staat dat een direc teur antwoorden op raadsvragen heeft laten veranderen 'zodat er pertinente onjuistheden zijn ge meld'. Raadslid Sjaak Vermeulen heeft tot twee keer toe vragen ge steld over de brandweerzorg. Almanak Ze appen wat af, die medewer kers van het Vlissingse bedrijf. De boodschappen vliegen over en weer en dan gaat er nog wel eens wat mis. 'Oh, verkeerde chat' staat er dan als er weer eens een mededeling over het avondeten voorbij komt. „Dat zijn nog onschuldige dingen", bekende een van de collega's onlangs. „Ik gaf laatst tijdens een late avondklus mijn lief virtueel een nachtzoen. Hij heeft 'm nooit ontvangen. De directeur van een museum wel." Stil wandelen en schrijven Jubileum The Blue Clay Leuke Dingen Doen-middag MIDDELBURG Middelburgse promoveert Goes Heen en weer zwemmen, chillen in het bubbelbad en de stoomca bines, van de (hoge) glijbaan af, heel veel kletsen en tussendoor lekker tosti's en frikadellen eten. Carmen Muriel, Zoë Quinten en Marian Valdes, alle drie 13, brengen de dinsdag van hun herfstvakantie door in het zwem bad in Goes. Carmen komt niet vaak in het Omnium; vanuit Co- lijnsplaat is het voor haar best een stukje fietsen. Zoë en Marian hoeven niet zo ver te fietsen; zij wonen gewoon in Goes. Uitslapen is volgens de meiden het belangrijkste deze vakantie. „Eindelijk", verzuchten ze. Dus hebben ze begin van de middag met zijn drieën afgesproken. Al leen Zoë kan niet uitslapen, die wordt om negen uur al gewekt door de geluiden van mensen die aan het klussen zijn verderop in haar straat. „Best wel jammer", vindt ze, maar zo heeft ze wel veel aan haar dag. Carmen en Ma rian slapen gerust uit tot een uur of elf - twaalf: „Héérlijk!" Ze wa ren eraan toe. Bij Carmen staat ook oprui men voor haar verjaardagsfeest op de planning; zaterdag wordt ze veertien. De rest van de week is behoorlijk volgepland. Met shoppen in Goes, maar ook dan sen en 'Netflix chillen'. Dat doen ze ook met andere vriendin nen. Wat mag nog waar langs de kust gebouwd worden? Hierover heb ben alle betrokken partijen - van de overheden tot milieuorganisa ties en de recreatiesector - een 'voorlopig Kustpact' gesloten, on der leiding van minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur en Milieu). De kern van de afspraak is het indelen van het kustgebied, van de Wadden tot aan Cadzand, in zo nes. Op land bestaat het gebied uit het strand, alle duingebieden en een strook landinwaarts waar het ruimtegebruik, de economie en ecologie rechtstreeks onder in vloed staan van de zee. Minister Schultz van Haegen: „Niemand wil de kust volbouwen. Om te zor gen dat dat ook niet gebeurt, is er een zonering afgesproken. Die zo nering, waarover betrokken par tijen afspraken gaan maken, geeft duidelijkheid waar geen nieuwe recreatieve bebouwing is toege staan en in welke delen wel en on der welke voorwaarden." Het is nu aan de provincies om aan het Kustpact invulling te ge ven. De provincie Zeeland werkt ove rigens al aan een kustvisie. woensdag 26 oktober 2016 li Klopt het dat de dagbezetting op de brandweerpost aan de Stro- menweg Middelburg soms be staat uit brandweermensen die nog nooit met elkaar geoefend hebben en soms zelfs voor de eerste keer met elkaar op een brandweervoertuig uitrukken? Emile Calon Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Tijdens de landelijke Dag van de Stilte zondag is er in Middelburg een korte stilte wandeling gevolgd door een schrijfoefening 'Schrij vend naar de stilte van je hart' van Tanja Harpe. leder een kan meedoen. De wan deling start om 13.00 uur bij het Simpelhuys aan Simpel- huisstraat. Aansluitend is er in de kapel van het Stads- klooster het stilteschrijfmo- ment, vanaf 14.00 uur. Info: tanjah7@gmail.com. VLISSINGEN De Zeeuwse band The Blue Clay viert zaterdag zijn tien jarig bestaan met een jubi leumconcert in De Piek in Vlissingen. Het optreden be gint om 21.00 uur. The Blue Clay werd opgericht door Wouter Verhelst en Johny Roscoe. Inmiddels maken Geert de Block en Repete van Merode ook deel uit van The Blue Clay. Dit jaar is de derde cd uitgebracht, 'Down Here Below' met der tien eigen nummers. WESTKAPELLE Het Polderhuis in Westka- pelle is vandaag weer het toneel van de jaarlijkse Leu ke Dingen Doen-middag. De activiteiten zijn zowel in het Museumcafé als in de tuin, 13.00 tot 16.30 uur. Op het programma staan onder meer workshops stof beschilderen en Fimoklei, knutselen met kastanjes en eikels, sjoelen, een vogel huisje timmeren en vissen vangen vanaf de landings boot in de tuin. Marianne Klerk promoveert morgen aan de Erasmus Uni versiteit Rotterdam op haar proefschrift Reason of Sta te and Predatory Monarchy in the Dutch Republic, 1638-1675. De Middelburgse studeerde geschiedenis aan de Erasmus en werkt nu als postdoctoraal onderzoeker aan Oxford University. Chillen en i (Cip:: Carmen Muriel (I), Zoë Quinten (m) en Marian Valdes (r) genieten in het zwembad in Goes, foto marcelle davidse Marjoleine Kramer Theo Giele Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27