Wat kost een onderhoudsbeurt ^C2 voor mijn auto? f mrM Carsom weet het! CARSOM.NL 26 Worsteling José Mourinho toont aan dat fundament bij United verrot is Zelden werd José Mourinho zo erg vernederd als nu bij Manchester United, vanavond spelend tegen stadgenoot City in de League Cup. Het was klassiek José Mourinho, in meer dan één opzicht. Pon tificaal aan de zijlijn fluisterde de coach van Manchester Uni ted in het oor van zijn Chel- sea-collega Antonio Conté, direct na het laatste fluitsignaal op Stamford Bridge (4-0). Hij fluisterde expres iets te hard en iets te opzichtig, recht in het zicht van de camera's. Italiaans sprekende liplezers do ken er prompt gretig bovenop, en achter haalden al snel wat Mourinho precies had gezegd: dat Conté bij een 4-0 tussenstand niet zo overdreven had moeten juichen. Dat het 'vernederend' was. Toneelstukje geslaagd, kortom. Want ui teraard was dit exact de bedoeling van Mou rinho: handig de aandacht afleiden van de vernederende 4-0 nederlaag tegen nota be ne Chelsea, zijn oude club. Even een act op voeren waar de media massaal opduiken, om zo geen antwoord te hoeven geven op inhoudelijke, veel pijnlijkere vragen. Bij voorbeeld de vraag hoe dat nou mogelijk is, honderden miljoenen ponden in nieuwe spelers investeren, je voorganger schoffe ren, roepen dat je 'een garantie voor succes' bent - en er vervolgens niets van bakken. Manchester United heeft nu vijf punten minder dan vorig seizoen in deze fase, toen onder de zo bekritiseerde Louis van Gaal. Het voetbal is bovendien in geen enkel op zicht verbeterd, ondanks enorme investerin gen in spelers zoals Paul Pogba, Zlatan Ibra- himovic en Henrikh Mkhitaryan. Hoongelach Dat zelfs Mourinho, een van de meest gelau werde coaches ooit, nu vastloopt in de mod der: het wekt in Engeland verbazing en leidt tot hoongelach. Een Portugees met een grote bek, die steeds vaker terugkruipt in zijn schulp; zoiets gaat erin als koek. 'The Humiliated One' kopten liefst vier kranten maandagochtend. 'De vernederde', nager alleen. Want als David Moyes het niet voor elkaar kreeg, en Van Gaal en Mou rinho ook niet: zou er dan misschien meer aan de hand zijn? Zou het kunnen dat het fundament van de club scheefis gegroeid? Je kunt wel een nieuwe keuken kopen (Angel di Maria), een luxe zithoek (Rada- mel Falcao), een slaapkamer met hemelbed (Zlatan Ibrahimovic), of een nieuw wagen park vol Bentleys en Maserati's (Pogba). Maar als de ondergrond is gebouwd op drijf zand, en een club is afgedreven van zijn es sentie, dan krijg je de boel onmogelijk weer recht. Zelfs niet met een toparchitect aan het hoofd van het project. Want dat is er aan de hand bij United. Een club die al de cennia heel goed is in geld verdienen, maar waar het wel altijd éérst om voetbal draai de, en pas daarna om shirtjes verkopen. zogezegd. Vrij naar zijn ooit door Mourin ho zelfbedachte bijnaam The Special One. Eindelijk begint het besef door te drin gen dat er bij Manchester United oneindig veel méér mis is dan de keuze voor een ma- Balans Alex Ferguson bewaakte juist die balans als geen ander. De Schot was bepaald niet blind voor de geldmachine, maar de oplei ding van jeugdspelers, de scouting en de prestaties van het eerste elftal vormden het hart van de club. Al het andere - commer cie, televisiedeals in Azië, marketing - was ondersteunend. Niet andersom. In het he den is dat idee volledig in het honderd gelo pen. Van Gaal liep er al continu tegenaan. Ironisch genoeg was de Nederlander juist aangesteld om er weer een echte 'voetbal club' van te maken, en minder een marke- tingmultinational. Maar toen dat proces niet snel genoeg ging, en het voetbal amper verbeterde, gooide Woodward dat plan net zo makkelijk weer rigoureus overboord. Onder Mourinho is het probleem alleen maar meer bloot komen te liggen. De Portu gees is nooit een bouwer of een vooruitstre vend voetbalvisionair geweest. Mourinho weet als geen ander het maximale uit een sterrenteam te halen, zeker als hij de ruim te krijgt om puur defensief te denken. Hij bespeelt vaak op voortreffelijke wijze zijn spelers, de fans en de media. Het punt is alleen dat United niet zozeer behoefte heeft aan meer geld of meer thea ter. Het moet juist weer een beetje op de voetbalclub gaan lijken die het altijd was. Met de klemtoon op 'voetbal'. Vind een overzicht van alle garages bij jou in de buurt op carsom.nl Onafhankelijk auto-onderhoud vergelijken woensdag 26 oktober 2016 Sjoerd Mossou Manchester 'De vernederde' bouwt op drijfzand José Mourinho fluistert in het oor van Chelsea-trainer Antonio Conté. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23