12 NI De Partij voor de Dieren trekt de vrouwenkaart. Marianne Thieme hoopt als enige vrouwelijke lijsttrekker in Den Haag op extra stemmen. f an Man Man', H HA AH het (mannelij ke) Kamerlid dat de tekst op de hoge hoed van Marianne Thieme afgelopen Prinsjesdag hardop voorlas, vatte het op als een pleidooi tégen man nen. „Mag ik nog wel naast je zit ten?", vroeg hij, quasi-grappend, herinnert de leider van de Partij voor de Dieren zich. „Maar mijn punt was dat de traditionele par tijen kennelijk niet aan een vrouw kunnen komen om de partij te lei den. Er moet meer balans komen tussen de mannelijke neiging om- risico's te nemen en het meer lan- getermijndenken van vrouwen." Vier jaar lang heeft Thieme het aangezien: zij als enige vrouwelij ke fractievoorzitter tussen die vijf tien mannen. Op Prinsjesdag was de maat vol. Met haar outfit en in breng tijdens de Beschouwingen was haar boodschap duidelijk: het parlement kent een weinig evenre dige vertegenwoordiging. „Ik heb het niet heel vaak ge zegd, maar toen deze Algemene Beschouwingen - de laatste Mil joenennota van dit kabinet - het eerste verkiezingsdebat zou wor den, wilde ik iets duidelijk ma ken: in het jaar dat het exact too jaar geleden is dat vrouwen kies recht kregen, zal er maar één vrou welijke lijsttrekker van de zitten de partijen zijn. Ook omdat alle partijen bezig waren met het op stellen van hun kandidatenlijst." Na afloop regende het reacties: kijkers die nu pas beseften dat er echt maar één vrouw aan het be langrijkste politieke debat van het jaar meedeed. Vrouwelijke collega- Kamerleden die Thieme een pluim gaven voor haar woorden. „Je sprak ook namens mij", ver trouwden die haar toe. Onbegrijpelijk De gevestigde partijen kozen er desondanks voor om allemaal een man op nummer één te zetten. Onbegrijpelijk, vindt Thieme. „De PvdA heeft nog nooit een vrouwe lijke lijsttrekker gehad, nog nooit! D66 pas één keer, in 50 jaar tijd. En zij noemen zichzelf een pro gressieve partij." Els Borst - lijst trekker in 1998 - werd destijds door Hans van Mierlo aangekon digd met de beroemde woorden 'Het is een meisje geworden en we noemen haar Els.' Dat bleek echter geen garantie voor succes: het zeteltal van D66 kelderde van 24 naar 14 zetels. Toch ziet Thieme 'genoeg' ta lentvolle vrouwen in de Kamer. „Carola Schouten van de Christen- Unie is iemand met veel ervaring. Bij de SP zie ik Sadet Karabulut als een stevige vrouw." Deson danks blijft Thieme de enige vrouw als lijsttrekker van een par tij die nu in de Kamer is vertegen woordigd, een unique selling point dat ze zal inzetten tijdens de ko mende verkiezingscampagne. „We zien onze partij als een eman cipatiebeweging. Daar gaan we stemmen mee winnen." Verstandig, oordeelt hoogleraar politieke instituties en kiezersge drag Kees Aarts. „Ze heeft geen di- Levenslang asielzoeker Oud-vorst gedaagd Motorclubs niet crimineel Sylvana: Derksen moet op cursus Meer onderzoek bij kinderen mag recte concurrentie, dus het is heel slim dat ze dit onderwerp aan pakt. Het kan haar partij ook ver breden." Volgens Aarts valt er voor politieke partijen 'zeker wat te winnen' als ze een vrouw op nummer één zetten. Dat geldt vooral voor de lijsttrekkersverkie- zing bij de PvdA. „Er staan nu alle maal mannen die toch een beetje beschadigd zijn door de regerings coalitie met de VVD. Zet daar een goede vrouw van buiten Den Haag tegenover - een burgemees ter, iemand uit het bedrijfsleven - dat maakt meteen indruk." Uit kiezersonderzoek blijkt dat veruit de meeste kiezers stem men op de nummer één van de lijst - ongeacht wie dat is. Maar als het gaat om voor keursstemmen, blijkt dat vrouwelijke kiezers vaker een vrouwelijke kandidaat steunen. „Het vrouw-zijn is voor sommige vrou wen reden om op een vrouw te stemmen", weet hoogleraar Moni que Leyenaar, aan de Radboud Universiteit in Nijmegen gespeciali seerd in vrouwen in de politiek. Peilingen Thieme maakt zich op om deze campagne 'op te val len'. „Bij de verkiezingsdebat ten zal ik de enige vrouw zijn." Als de PvdDvoorvrouw tenminste wordt uitgenodigd. Bij de grote tv-debatten krijgen doorgaans alleen de grootste par tijen in de peilingen een invitatie, beseft Thieme. „Dan zijn er geluk kig altijd nog onze eigen kana len." De partij en Thieme berei ken samen meer dan 75.000 men sen via Facebook. Dat legt haar partij geen windeieren: in de pei lingen schommelt die rond de vier zetels. Dat zou een verdubbe ling zijn van de huidige twee. woensdag 26 oktober 2016 hieme hoopt op extra stemmen van vrouwen Hanneke Keultjes Den Haag BONN Voor een Duitse recht bank is gisteren le venslang geëist tegen een 35-jarige asielzoe ker uit Syrië omdat hij zijn drie kinderen uit het raam van zijn vluchtelingenonderko- men op de eerste ver dieping had gegooid. De kinderen overleef den dat, maar raakten levensgevaarlijk ge wond. De man slinger de zijn kroost in de plaats Lohmar naar buiten omdat hij zijn vrouw wilde straffen. BRUSSEL De vorige Belgische koning Albert II wordt in februari verwacht in de Brusselse recht bank. Dan staat een hoorzitting gepland met Delphine Boël, de vrouw die zegt te we ten dat ze zijn biologi sche dochter is. BAARN Motorclubs Black Sheep en de Vete rans zijn toch geen cri minele organisaties, ook wel Outlaw Motor cycle Gangs (OMG's) genoemd. Dat staat in een brief van het mi nisterie Justitie aan advocaat Michael Ru- perti. De jurist strijdt namens de twee clubs al jaren tegen wat de motorclubs noemen 'ongefun deerd plakken van cri minele etiketten op hun organisatie'. DEN HAAG Voetbalexpert Johan Derksen ver dient een discriminatiecursus zodat hij wordt geconfronteerd met zijn ei gen gedrag. Dat schrijft Sylvana Simons van DENK in een open brief. Ze reageert op uitspraken die Derksen over haar deed in Voetbal Inside. Derksen sprak over 'dat hys terische juffrouwtje Simons dat nu zo trots als een aapje door het land rent'. Toen presentator Genee hem corrigeerde door te zeggen dat Der ksen 'zo trots als een pauw' bedoel de, zei Derksen 'ze lijkt helemaal niet op een pauw'. Derksen liet gis teren weten 'op ongelukkige wijze spreekwoorden door elkaar te heb ben gehaald'. Vanaf 1 maart gaat een advies college bekijken of iemand die tot levenslang is veroordeeld zich na 25 jaar kan voorbereiden op mogelijke terugkeer in de sa menleving. De rechters vinden dat iemand altijd uitzicht moet houden op mogelijke vrijlating. DEN HAAG De mogelijkheden om medisch wetenschappelijk onderzoek te doen met kinderen worden rui mer. De Eerste Kamer ging giste ren akkoord. Er zijn strenge voor waarden aan verbonden. „Het gaat bijvoorbeeld om onderzoek naar nieuwe behandelingen voor ernstig zieke kinderen. Dit kan perspectief bieden voor toekom stige patiënten en het geeft we tenschappers meer ruimte in hun zoektocht naar innovatieve thera pieën", aldus minister Schippers (Volksgezondheid). Een medisch- ethische commissie gaat de on derzoeksvoorstellen vooraf toet sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10