Verzorgenden zijn bang dat ze door de bodem zakken als er niets verandert 10 NI ZORGMANIFEST Indachtig de Inspectie voor de Ge zondheidszorg en al die manage- mentslagen bij verpleeghuizen en zorginstellingen, en dan ook nog al die verplichte registratie voor zorg- ste uit de kan proberen te halen voor hun bewoners. Bestuurders die exact weten wat er leeft onder hun bewo ners en zorgmedewerkers en die be seffen dat ze beide, ondanks een lage overhead, vaak tekort moeten doen. Bij een verpleeghuis in Brabant zien we dat bijvoorbeeld. Een goede sfeer, tevreden bewoners. Zorgmedewer kers en behandelaars die vanuit hun hart werken maar daar vanwege te weinig personeel niet genoeg aan toekomen. Ergens in Overijssel hetzelfde ver haal. Kalme levendigheid, zo willen we de sfeer omschrijven. Op elke wil lekeurige woongroep zijn de demen te ouderen zelf bezig of krijgen aan dacht, maar als je verzorgenden spreekt hoor je hoe zwaar het is om met deze bezetting voldoende tijd te besteden aan iedereen. Ze zijn bang dat ze door de bodem zakken als er niets verandert. Beide huizen ston den onder toezicht van de IGZ. In middels niet meer trouwens. Tja, de Inspectie voor de Gezond heid. Er wordt flink op gemopperd. Door zorgbestuurders maar ook door zorgmedewerkers. Dat ze op overdreven veel slakken zout leggen. Dat de temperatuur van de koelkast niets zegt over de kwaliteit van de zorg. En dan al die idiote afvinklijst- jes als er geïnspecteerd wordt. Maar de IGZ is een uitvoeringsorganisatie die alleen toetst op wat de overheid hen opdraagt. Verzorgenden blijken als de dood voor de inspecteurs. Dat moeten ze beslist niet zijn, zegt directeur IGZ Ronnie van Diemen tegen ons. 'We ontslaan ze toch niet. We leggen de vinger op de zere plek en eisen van bestuurders dat ze daar wat aan doen. Maar misschien moeten we dat nog beter uitleggen.' gen. Dat plan is lauw ontvangen. Cri tici vinden Waardigheid en trots na de ingrijpende overheidsmaatrege len in 2013 en 2015 een doekje voor het bloeden. De bedoeling is goed, maar de uitvoering overlaten aan de zorgsector zelf lijkt onverstandig. Zo bereikt het de verpleeghuisbewoner (nog) niet of te weinig. De tweede ontmoeting is op het ministerie. De directeur-generaal en de secretaris-generaal langdurige zorg zitten ook aan. Wat zien wij hier in Den Haag nou over het hoofd? vraagt de staatssecretaris. Carin en ik zijn uitgenodigd om even vakkundig te worden ge masseerd, maar dat gebeurt op zo'n openlijke en bijna terughoudende manier dat het aandoenlijk is. De he ren zijn uitstekende denkers, zien de bittere ernst van het probleem in, ze weten wat er verbeterd moet wor den en hoe, ze zijn verder dan me nig bestuurder uit de zorgsector, maar ze worstelen met het gegeven dat er te weinig geld vrijgemaakt kan worden. Ze delen hun ergernis over zorgbestuurders en toezicht houders die de bobo uithangen en constateren dat de branchevereni ging niet erg medewerkend is als er naar oplossingen wordt gezocht. Hoe nu verder? Wij hebben ver trouwen in de politiek. Neem die wat stijve staatssecretaris Martin van Rijn. Dat hij uit het goede hout is gesneden bleek toen hij in 2015 met zijn portefeuille zwaaide toen de bezuinigingen op de oude renzorg niet geschrapt leken te wor den. Alle politici die we spreken zijn net als hij echt begaan met kwetsba re ouderen. Carin Gaemers en ik hebben natuurlijk ook 'House of Cards' gekeken. We weten dat er gif tig slib door de gangetjes rond de Tweede kamer stroomt. Het kan zijn dat we steeds met een kluitje in het riet worden gestuurd, maar daar heb ben de politici dan toch echt zich zelf mee. Een week na de behande ling van de begroting van het minis terie van VWS is er een debat over de verpleeghuiszorg. Dan moet het gebeuren. Een slap compromis is on aanvaardbaar. Kamerbreed weet men dat er nu echt wat moet veran deren. Geen partij durft voor de verkie zingen natuurlijk de vingers te bran den aan zorgkwesties. De kiezer vindt zorg het belangrijkste thema. Laat ik het populistisch zeggen. De menterende ouderen in de steek la ten, na alle shit van de afgelopen ja ren, dat is politieke zelfmoord. Maar met zo'n verkapt dreigement bedrijf ik zelf ook politiek, zegt mijn strijd genoot Carin. Dat siert een lobbyist niet, zelfs een pseudo-lobbyist niet. Ze heeft gelijk: goede zorg voor af hankelijke ouderen, dat moet uit ons hart komen. Wat er moet verande ren - en heel gauw - staat in ons ma nifest. We hopen dat heel veel men sen dat zullen ondertekenen. STEUN medewerkers: Carin en ik - en wij niet alleen - zien dat het allemaal te complex is geworden. Dat vindt de staatssecretaris ook. Carin Gaemers en ik spreken Mar tin van Rijn twee keer. Een maand na de open brief in onder meer deze krant zitten we in een Haags etablis sement tegenover elkaar. Als iemand weet hoe een verpleeghuis er vanbin nen uitziet, dan hij wel. Zijn moeder verblijft er. Van Rijn is eerst mantel- zorger, dan staatssecretaris. Maar in de hoedanigheid van zijn ambt zegt hij niet in één maand en ook niet in één jaar te kunnen veranderen wat in 30, 40 jaar is ontstaan. Gelukkig zegt hij in één adem te gruwen van lijstjes, regeltjes en protocollen. Hij wil er korte metten mee maken, waarbij aangetekend: medicatieveilig heid is voor hem heilig. Al duurt het leven van afhankelij ke ouderen niet zo heel lang meer, de kwaliteit van hun levens in ver pleeghuizen móet omhoog, vindt de staatssecretaris en we zien dat hij het meent. Vandaar Waardigheid en trots, een breed plan van Martin van Rijn om in alle Nederlandse ver pleeghuizen liefdevolle zorg door trotse medewerkers te bewerkstelli- dinsdag 25 oktober 2016 Ben je het eens met Hugo Borst en Carin Gaemers? Ga dan naar scherpopouderenzorg.nl en onderteken het manifest. scherpopouderenzorg.nl FOTO HOLLANDSE HOOGTE T Liefdevolle zorg door trotse medewerkers, daar is staatsse cretaris Van Rijn op uit. FOTO HOLLANDSE HOOGTE Eenzaamheid is een van de groot ste verschrikkin gen voor oude ren. Het perso neel heeft geen of nauwelijks tijd voor persoonlijke aandacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9