Bos is welkom in Zeeland Kritiek verstomt op komst automatenhal Brouwerseiland ligt opnieuw onder vuur 'Ik heb altijd al gedacht dat ik mijn hele leven zou werken' 2 ZEELAND Doris AOW DOORWERKEN Commentaar I oseigenaren, houtproducenten, milieuclubs en de overheid Iwillen flink meer bos in Nederland. Ook in Zeeland. Hier 'zou het gaan om vijfduizend hectare: ruwweg te vergelij ken met de helft van Noord-Beveland. Nu heeft Zeeland alleen de Kop van Schouwen, de Manteling en een stukje van een grensover schrijdend bos bij Kapellebrug. De rest mag geen naam hebben. Dus uitbreiding is welkom. Alleen al de verbetering van de land schappelijke kwaliteit zou de doorslag kunnen geven. Maar daar gaat het niet om in het Actieplan Bos en Hout. De plannenmakers willen het areaal vergroten omdat bomen de ideale verwerker zijn van het broeikasgas CO2. Ze zetten het om in zuurstof en ze staan die af, en in koolstof die ze behouden. Ideaal. Bovendien is het goed als Nederland minder afhankelijk wordt van houtimport. Voor al die extra bomen in Zeeland staan, moet er nog heel wat gebeuren. De financiering is bijvoorbeeld nog niet rond. Het kost veel geld om ruimte vrij te maken en daarna kan het decennia du ren voor je aan een bos verdient. Daarom hopen de plannenma kers op goedkope oplossingen: ruimte op bestaande natuurterrei nen, op braakliggende bouwgrond en op industrieterreinen. Ook slechte landbouwgrond zou in aanmerking komen. Verder suggere ren ze om de bestemming 'bos' te combineren met verblijfsrecrea- tie. Dat zou het toeristische aanbod van Zeeland kunnen verrijken. Het is even afwachten hoe dit landt bij de eigenaren van grond. Want je kunt Zeeuws-Vlaanderen wel van afstand aanwijzen als mogelijke locatie voor nieuwe aanplant, maar of er daar behoefte aan is? Het is een grote stap om je grond af te waarderen - daar zal het vaak op neerkomen - en er flink in te investeren zonder je geld snel terug te zien. Desondanks verdient dit plan een kans. Het is een grote stap om je grond af te waarderen ten behoeve van bosbouw Teuni ten Hoor uit Sas van Gent sprak in over de nieuwe vestigings eisen die het college van B en W heeft opgesteld voor een automa tenhal in Terneuzen. De belang rijkste eis is dat zo'n hal er niet mag komen in een straal van hon derd meter rondom plekken waar veel jongeren kunnen uitgaan. De Sasse inspreekster liet blijken het daar niet mee eens te zijn. Ze vindt dat de gemeente helemaal geen gelegenheid moet bieden om te gokken. „U weet niet hoe veel ellende gokverslaving veroor zaakt in gezinnen." Veel steun kreeg zij daarop niet. Michel Barbé (CDA) vroeg haar hoeveel cafés er in Terneuzen zijn en of ze weet hoe verslavend alco hol kan zijn. „We kunnen dan ook alle cafés wel sluiten." Hans Vlot- tes, fractievolger voor Provinciaal Belang Zeeland, viel Barbé daarin bij. Alleen PvdA-fractievolger Laszlo van de Voorde nam het voor Ten Hoor op. „Wij hebben de alcoholwetgeving niet in de hand als gemeente, wel kunnen we beslissen over het al dan niet verlenen van een vergunning voor een automatenhal." Loontjens uit Middelburg pro beert al jaren een automatenhal in Terneuzen van de grond te tillen. De lege Kop van de Noordstraat is op basis van de nieuwe vestigings criteria een mogelijkheid, wat de gemeente niet slecht uit zal ko men. Ten Hoor had er geen goed woord voor over. „De aanhouder wint kennelijk toch." Almanak Het gebeurt niet vaak dat die verslaggeefster naamgenoten van haar dochter in haar blokje noteert en ook die Brouwse da me vond het leuk om eens over een andere Doris te horen. Heb je nog broers of zussen, vroeg de verslaggeefster. „Een zus", zei de Brouwse, „Sabine." Toevallig kwam net haar va der erbij. „Pap, wie heeft mijn naam bedacht? Mam of jij?" „Ik", zei hij lachend. „Doris was mijn eerste vriendinnetje." Goh, klonk het, nooit geweten. „En Sabine mijn tweede!" Escalda heeft nieuwe website Jazzmuziek bij De Vriendschap Hrieps wordt breder in 2017 HULST De Melkkan heeft ANBI-status Louis de Vos uit Middelburg vierde zondag zijn tachtig ste verjaardag, maandag ging hij gewoon weer naar zijn werk. „Als ik elke dag thuis moest zitten, zou ik me alleen maar ver velen. Ik word heel chagrijnig als ik niet kan werken. Want ik hou echt van mijn werk." De Vos is schoonmaker en klus jesman op vakantiepark Hof Dom burg. Hij werkt vijf dagen per week. „Niemand snapt dat ik niet met pensioen ga. Maar zelf heb ik altijd al gedacht dat ik mijn hele leven zou blijven werken, dat is vanzelfsprekend voor mij. Dit houdt me bezig. En thuis ben ik ook maar alleen." In het weekend gaat De Vos kustvissen, maar hij moet er niet aan denken om een hele week vrij te zijn. „Ik werk al vanaf mijn veertiende. Toen reed ik op een bakfiets door Amsterdam, om springveren te bezorgen voor een bedrijf dat bedden maakte. Ik vind het belangrijk om te werken, het houdt me gezond. Het leukste aan mijn werk vind ik het contact met andere mensen. Dat is het Als ik thuis moet zitten en niet kan werken, word ik heel chagrijnig mooiste wat er is. Je krijgt er ook echt mensenkennis van." De Vos denkt er nog niet aan om van zijn pensioen te gaan genieten. „Dat doe ik pas als ze hier zeggen dat ik moet stoppen. Zolang ze me nog kunnen pruimen, blijf ik hier werken." Recreatieproject Brouwerseiland is wel degelijk schadelijk voor de omliggende natuur. Bovendien is niet aangetoond wat het nut van de plannen is en gaat Zeeland er door 'op slot'. Dat vindt GroenLinks in Provin ciale Staten. Eerder heeft de frac tie bij het dagelijks provinciebe stuur aan de bel getrokken over Brouwerseiland. GroenLinks be twist dat de procedure volgens de wet is verlopen. Gedeputeerde Sta ten veegden daarmee de vloer aan en antwoordden dat er niets mis is met de procedure. Maar Groen Links is daar niet van overtuigd en heeft opnieuw kritische vragen gesteld over het project. Ze gaan wederom over de gevolgde proce dure. GroenLinks zoomt onder meer in op het neerslaan van scha delijk stikstof op de 'reeds overbe laste' natuur in de omgeving. Hoe klein de neerslag ook is, het is er en dat moet volgens GroenLinks meewegen in het besluit om het project toe te staan. Omdat de hoe veelheid stikstof die in een provin cie mag neerslaan wettelijk be perkt is, vreest GroenLinks dat Zeeland na aanleg van Brouwersei land 'op slot' gaat. dinsdag 25 oktober 2016 li De komst van een automatenhal naar Terneuzen lijkt nauwelijks nog omstreden. In de raadscom missie bestuur en middelen was onlangs slechts één kritische noot te horen, van de PvdA. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURG Scholenkoepel Escalda heeft een nieuwe website. Op escaldascholen.nl staan de opvattingen en doelen van de school te lezen, maar ook allerlei nuttige en leuke informatie per school en klas. Het uitgangspunt is dat alle informatie op een toegankelijke manier te vin den is. De nieuwe website wordt steeds verder aange vuld en is een idee van een werkgroep van ouders en leerkrachten. TERNEUZEN Het Rony Verbiest Kwartet treedt zondag op in café De Vriendschap in Terneu zen. Het concert wordt ge houden in het kader van de serie Jazz Behind the Di kes. Het viertal, bestaande uit multi-instrumentalist Ro ny Verbiest, Hans van Oost (gitaar), Mario Vermandei (bas) en Aad Versteeg (drums, foto), laat van 15.00 tot 18.00 uur 'easy listening jazz' horen. Toegang is gratis. GRIJPSKERKE De line-up van de 23ste edi tie van festival Hrieps in Grijpskerke wordt vrijdag gepresenteerd tijdens een preparty in Schuttershof in Middelburg. „We houden die preparty voor de derde keer", vertelt festivalorgani sator Hugo Kramer. „Het motto is dit jaar 'Hewoon as oaltied'. We hebben vol gend jaar een zesde tent en een buitenpodium. We worden niet groter, maar wel breder." De Hulster stichting De Melk kan heeft een ANBI-status (algemeen nut beogende in stelling) gekregen. Een stich ting krijgt die status als de inzet voor 90 procent voor het 'algemeen nut' bedoeld is. Giften zijn nu belastingaf trekbaar. De Melkkan helpt mensen die onder de armoe degrens leven. Louis de Vos denkt er nog niet aan om van zijn pensioen te gaan genieten, foto dirk-jan gjeltema Joanne Karkdijk Domburg —Louis de Vos Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72