Bos is welkom in Zeeland Hrieps blijft in 2017 'Hewoon as oaltied' Brouwerseiland ligt opnieuw onder vuur 'Ik heb altijd al gedacht dat ik mijn hele leven zou werken' 2 ZEELAND Doris AOW DOORWERKEN Commentaar I oseigenaren, houtproducenten, milieuclubs en de overheid Iwillen flink meer bos in Nederland. Ook in Zeeland. Hier 'zou het gaan om vijfduizend hectare: ruwweg te vergelij ken met de helft van Noord-Beveland. Nu heeft Zeeland alleen de Kop van Schouwen, de Manteling en een stukje van een grensover schrijdend bos bij Kapellebrug. De rest mag geen naam hebben. Dus uitbreiding is welkom. Alleen al de verbetering van de land schappelijke kwaliteit zou de doorslag kunnen geven. Maar daar gaat het niet om in het Actieplan Bos en Hout. De plannenmakers willen het areaal vergroten omdat bomen de ideale verwerker zijn van het broeikasgas CO2. Ze zetten het om in zuurstof en ze staan die af, en in koolstof die ze behouden. Ideaal. Bovendien is het goed als Nederland minder afhankelijk wordt van houtimport. Voor al die extra bomen in Zeeland staan, moet er nog heel wat gebeuren. De financiering is bijvoorbeeld nog niet rond. Het kost veel geld om ruimte vrij te maken en daarna kan het decennia du ren voor je aan een bos verdient. Daarom hopen de plannenma kers op goedkope oplossingen: ruimte op bestaande natuurterrei nen, op braakliggende bouwgrond en op industrieterreinen. Ook slechte landbouwgrond zou in aanmerking komen. Verder suggere ren ze om de bestemming 'bos' te combineren met verblijfsrecrea- tie. Dat zou het toeristische aanbod van Zeeland kunnen verrijken. Het is even afwachten hoe dit landt bij de eigenaren van grond. Want je kunt Zeeuws-Vlaanderen wel van afstand aanwijzen als mogelijke locatie voor nieuwe aanplant, maar of er daar behoefte aan is? Het is een grote stap om je grond af te waarderen - daar zal het vaak op neerkomen - en er flink in te investeren zonder je geld snel terug te zien. Desondanks verdient dit plan een kans. Het is een grote stap om je grond af te waarderen ten behoeve van bosbouw April 2017 staat de 23ste editie op het programma. Vrijdag wordt de line-up voor het festival gepresen teerd tijdens een preparty in Schuttershof in Middelburg. „We houden die preparty voor de derde keer. Het bevalt goed," vertelt festivalorganisator Hugo Kramer. „Het is een leuke manier om alvast de aandacht naar het fes tival te trekken." Grinnikend: „En de kaarten gaan dan ook in de voorverkoop. Maar het is vooral een leuk feestje, met muziek door High Voltage, Sweet Lord Animals en Surrender." „Het motto is dit jaar weer 'He- woon as oaltied'. Dat hoor ik de vaste festivalbezoekers ook vaak zeggen. We hebben volgend jaar een zesde tent en een buitenpo dium. We worden niet groter, maar wel breder. Het buitenpo dium is voor jong talent van Po dium Z. Stichting Welzijn Veere zocht een jaar of twee jaar gele den contact met ons. Wij vinden het leuk om zo jongere muzikan ten te laten optreden. Ze letterlijk een podium te bieden." Hugo wil nog weinig loslaten over de bands die 29 april acte de presence geven op Hrieps. „Er ko men 50, misschien 51 bands. Met Nederlandstalige muziek, rockabil ly, boerenrock, bluesrock en dj's. Van alles wat. Hewoon as oaltied", grijnst Kramer. Almanak Het gebeurt niet vaak dat die verslaggeefster naamgenoten van haar dochter in haar blokje noteert en ook die Brouwse da me vond het leuk om eens over een andere Doris te horen. Heb je nog broers of zussen, vroeg de verslaggeefster. „Een zus", zei de Brouwse, „Sabine." Toevallig kwam net haar va der erbij. „Pap, wie heeft mijn naam bedacht? Mam of jij?" „Ik", zei hij lachend. „Doris was mijn eerste vriendinnetje." Goh, klonk het, nooit geweten. „En Sabine mijn tweede!" Oosterschelde in het zonnetje Social media als visitekaartje Herdenking in Baarland Meer mensen aan werk geholpen Louis de Vos uit Middelburg vierde zondag zijn tachtig ste verjaardag, maandag ging hij gewoon weer naar zijn werk. „Als ik elke dag thuis moest zitten, zou ik me alleen maar ver velen. Ik word heel chagrijnig als ik niet kan werken. Want ik hou echt van mijn werk." De Vos is schoonmaker en klus jesman op vakantiepark Hof Dom burg. Hij werkt vijf dagen per week. „Niemand snapt dat ik niet met pensioen ga. Maar zelf heb ik altijd al gedacht dat ik mijn hele leven zou blijven werken, dat is vanzelfsprekend voor mij. Dit houdt me bezig. En thuis ben ik ook maar alleen." In het weekend gaat De Vos kustvissen, maar hij moet er niet aan denken om een hele week vrij te zijn. „Ik werk al vanaf mijn veertiende. Toen reed ik op een bakfiets door Amsterdam, om springveren te bezorgen voor een bedrijf dat bedden maakte. Ik vind het belangrijk om te werken, het houdt me gezond. Het leukste aan mijn werk vind ik het contact met andere mensen. Dat is het Als ik thuis moet zitten en niet kan werken, word ik heel chagrijnig mooiste wat er is. Je krijgt er ook echt mensenkennis van." De Vos denkt er nog niet aan om van zijn pensioen te gaan genieten. „Dat doe ik pas als ze hier zeggen dat ik moet stoppen. Zolang ze me nog kunnen pruimen, blijf ik hier werken." Recreatieproject Brouwerseiland is wel degelijk schadelijk voor de omliggende natuur. Bovendien is niet aangetoond wat het nut van de plannen is en gaat Zeeland er door 'op slot'. Dat vindt GroenLinks in Provin ciale Staten. Eerder heeft de frac tie bij het dagelijks provinciebe stuur aan de bel getrokken over Brouwerseiland. GroenLinks be twist dat de procedure volgens de wet is verlopen. Gedeputeerde Sta ten veegden daarmee de vloer aan en antwoordden dat er niets mis is met de procedure. Maar Groen Links is daar niet van overtuigd en heeft opnieuw kritische vragen gesteld over het project. Ze gaan wederom over de gevolgde proce dure. GroenLinks zoomt onder meer in op het neerslaan van scha delijk stikstof op de 'reeds overbe laste' natuur in de omgeving. Hoe klein de neerslag ook is, het is er en dat moet volgens GroenLinks meewegen in het besluit om het project toe te staan. Omdat de hoe veelheid stikstof die in een provin cie mag neerslaan wettelijk be perkt is, vreest GroenLinks dat Zeeland na aanleg van Brouwersei land 'op slot' gaat. dinsdag 25 oktober 2016 li Het festival Hrieps in Grijpsker- ke heeft inmiddels een vaste plek op de landelijke festivalka lender veroverd, leder voorjaar is het raak op het terrein even buiten het dorp. Annemarie Zevenbergen Grijpskerke Preparty Schutttershof Middel burg: vrijdag 20.00 uur, hrieps.nl Tip? redactie@pzc.nl WISSENKERKE Noord-Beveland is volgend jaar gastgemeente van de Oosterscheldeweek. Het achtdaagse feest op en rond Nationaal Park Ooster schelde viert dan zijn negen de 'verjaardag'. De Ooster scheldeweek is meestal in september, maar precieze data zijn nog niet bekend. Noord-Beveland neemt de organisatie voor de tweede keer op zich, nu alle zeven deelnemende gemeenten al eens gastheer zijn geweest. 'S-H KINDEREN Hoe kun je als vrijwilligersor ganisatie communicatie en social media inzetten als vi sitekaartje? Het is een van de vragen die aan bod komt tijdens de bijeenkomst 'com municatie en social media' op woensdagavond 9 no vember in het Heer Hendrik huis in 's-Heer Hendrikskin deren. Deelname kost 7,50 euro en inschrijven kan tot 1 november via www.reimers- waalvoorelkaar.nl, onder het kopje 'cursusaanbod'. BAARLAND Bij het monument op de dijk in Baarland wordt morgen herdacht dat het 72 jaar ge leden is dat de bevrijders daar voet aan wal zetten. De korte plechtigheid ter hoogte van brasserie De Landing begint om 15.00 uur met een kranslegging door het gemeentebestuur van Borsele. Daarna is er gelegenheid voor anderen om bloemen te leggen. Na afloop staat koffie klaar in De Landing. THOLEN Het aantal mensen dat na be middeling door de gemeen te Tholen naar een baan wordt begeleid, stijgt. Vorig jaar waren het er 60, dit jaar al 117. En er zijn nog twee maanden te gaan. Werkma- kelaars vormen de schakel tussen mensen met een uit kering en werkgevers. Louis de Vos denkt er nog niet aan om van zijn pensioen te gaan genieten, foto dirk-jan gjeltema Joanne Karkdijk Domburg —Louis de Vos Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61