Meer swing met de verlamde arm U 7 Revalideren Golf is zo'n sport die je tot op hoge leeftijd kunt doen en het is een goede manier om te herstellen. Revalidatiecentra werken graag samen met golfclubs. Nauwe samenwerking LOUISE BUIS Focussen op dat balletje, nergens anders aan denken OPLEIDING heilzaam effect, denk aan mensen met een burn-out of depressie. En de prikkelvrije omgeving is ideaal voor kinderen met ADHD of een andere niet zichtbare beperking. Daarvan zijn er 250.000 in Nederland, die met hun iPad achter de gordijnen zitten en de boot dreigen te missen. Kinde ren die in kleine groepjes naar de golfbaan gingen, kregen meer zelf vertrouwen, en deden het op school beter. Heel indrukwekkend." Nederlandse cijfers over de posi tieve gevolgen van golf zijn er nog niet, maar Zweeds onderzoek toont aan dat golfers vijfjaar langer leven. „Je algehele conditie verbetert, je ba lans, maar ook je fijne motoriek en concentratie", aldus Mater. Niet alleen revalidatiecentra zien de voordelen, ook steeds meer golf clubs staan open voor mensen met een beperking. „Daar profiteren de leden, zeker de oudere, ook van", vindt Van Wingerden. „Voor som mige verenigingen is het nog onbe kend terrein, die denken: wat halen we ons op de hals? Maar het is vooral een kwestie van drempels weghalen, letterlijk en figuurlijk." p een rustige ma nier bewegen, bui ten zijn, samen spelen; eigenlijk is het volkomen logisch dat golf steeds meer ont dekt wordt als revalidatiesport bij uitstek, vindt Ramón van Winger den, manager sportontwikkeling van de Nederlandse Golf Federatie. „Vanaf 2000 heeft de sport een enorme groei doorgemaakt, met in middels bijna 400.000 beoefenaars. Daar zaten al mensen met fysieke be perkingen tussen. Mensen blijven immers tot op hoge leeftijd golfen, en krijgen dan met gebreken te maken. Ook realiseerden we ons dat er al mensen met een zware beperking, zoals het missen van een arm of een been, golfden, en zagen we hoeveel baat zij bij het spelletje hebben. Daarom hebben we als federatie het initiatief genomen om te gaan sa menwerken met revalidatiecentra, zodat nog veel meer mensen iets aan de sport kunnen hebben." Een gouden idee, ziet Hans Mater, bewegingsagoog van revalidatiecen trum De Hoogstraat in Utrecht, da gelijks in de praktijk: „Golf is makke lijker te spelen dan bijvoorbeeld ten nis, waar je moet kunnen rennen en snel reageren. Bij golf hoef je tegen woordig niet eens meer zelfstandig rechtop te kunnen staan. Met behulp van de Paragolfer, een wagentje met sta-opsysteem, kun je toch rechtop komen om te slaan." Zo wordt bewegen en op een rus tige manier conditie opbouwen voor veel meer mensen met een lichame lijke beperking bereikbaar. Maar ook mentaal valt met golf heel wat te winnen, betoogt Van Wingerden: „De natuur heeft op iedereen een dinsdag 25 oktober 2016 GO 'Golf heeft mijn leven gered' Louise Buis is 15 jaar en door een hersen bloeding tijdens de ge boorte is de rechter kant van haar lichaam verlamd. Toch staat ze vol zelfvertrouwen op de drivingrange van golfclub Voorschoten. „Afgelopen zomer won ik een beker, de tweede prijs. Ik schrok er eerst een beetje van, ik had het niet ver wacht. Maar ik dacht ook: hee, dan ben ik best goed." Louise golft inmiddels drie jaar. „Ik begon in groep acht, met een set clubs voor linkshandigen. Maar na een jaar ploeteren kwam ik daar niet ver der mee. Tot een nieuwe leraar vond dat ik het eens met rechts moest proberen. Hij zag dat er ondanks de be perking met rechts toch meer swing mogelijk zou zijn. Dankzij zijn mo tivatie en volhardend heid lukte dat." „En wat heb je dit jaar nog meer bereikt, Lo?", helpt vader Peter herinneren. Louise: „O ja, ik heb ook mijn gvb (golfvaardig- heidsbewijs) gehaald. Daar ben ik trots op." Door haar aandoening is Louise niet alleen mo torisch beperkt, ook in formatie verwerken kost haar twee keer zoveel energie. Bij sommige vragen moet ze even nadenken. Maar de vraag wat golf nou zo leuk maakt, beant woordt ze direct. „Dat je beweegt, lekker buiten bent, met elkaar samen sport." Bovendien geeft golfen rust in haar hoofd: „Je moet je fo cussen op dat witte bal letje, nergens anders aan denken, anders lukt het niet." Vader Peter vult aan: „Door haar aandoening heeft Loui ses lichaam de neiging scheef te groeien. Gol fen heeft daar een mooie uitwerking op. Het dwingt haar haar lichaam op een bepaalde manier te ge bruiken, door het maken van de draai bij het slaan bijvoorbeeld." Als voordelen van de spel vorm noemt hij de rust punten bij iedere hole. „De anderen hoeven zich niet voor jou in te houden, leder richt zich op zijn eigen spel tot aan de hole, en daar kom je weer samen. Doordat minder goede spelers punten voor sprong krijgen, heeft ie dereen gelijke kansen." „En de golfkleding die je aan moet, vind ik mooi", zegt Louise. Ze zou nog wel harder en verder willen kunnen slaan. „Daarom blijf ik oefenen, dan gaat het steeds beter." Haar vriendinnen den ken dat golfen vooral een sport is voor oude mannen en kakkers. Dat vindt Louise maar raar: „Ik ben toch ook geen oude man? En ik ben ook geen kakker. In mijn lesgroepje ben ik het enige meisje. Dat vind ik wel een beetje jammer." Om het maximale uit golf als revalidatiesport te kunnen halen, is het belangrijk dat de 'golfpro' (leraar) creatief met zijn vakgebied omgaat en bekend is met aandoeningen én dat bewe gingsagogen in revalidatiecentra de mogelijkheden van golf ont dekken. Daarom werken NGF en revalidatiecentra nauw samen bij het ontwikkelen van opleidingen voor golfpro's en agogen. Daar naast worden pro, agoog en re- validant samengebracht om van elkaar te kunnen leren. Dominique Prins •4 Remón Visser heeft MS, maar kan weer stukjes lopen nu hij is gaan golfen, foto's desiréeschippers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48