Je lichaam stelt zich in op zoet Stapje voor stapje weer beter op de golfbaan 6 AY LIN KHO Mijn ouders het begin viel dit bel- koekje kwijlen, terwijl er hele Vraag het de deskundige Iln Italië krijg je na het eten altijd een zoet toe tje: il dolce. Dit betekent letterlijk 'het zoete'. Daar is het een gewoonte om iets zoets na de hoofdmaaltijd te eten. Je lijf stelt zich daarop in en heeft daarom telkens weer trek in iets zoets. Als je dan een keer geen toetje eet, dan blijft die zin er. Je ziet dit ook bij het wereldberoemde experiment van de honden van Pa vlov, die telkens begon nen te kwijlen als er een belletje werd geluid. In hphhpn knffip let je samen met het eten, maar later klonk de gel in kt aan het bel zonder dat er eten p+pn \/c, n ppn kwam'De honden be" clc 1 vcu 1 gonnen nog steeds te maal geen eten was. Als jij denkt dat er bij jou ook zoiets gebeurt, moet je iets anders doen na je maaltijd. Zo zorg je ervoor dat er niet automatisch iets zoets voorhanden is. Je moet je patroon doorbreken, en dus mindful eten. Mijn ouders willen bijvoorbeeld altijd een koekje bij de koffie, maar als ze geen koffie drinken hoeven ze ook geen koekje. Dus het drinken van koffie hebben ze gelinkt aan een koekje eten. De behoefte aan zoet heeft ook te maken met onze hormoonhuishouding. Er is een gelukshormoon, serotonine, dat vrijkomt als je lacht of een spor tieve prestatie levert. In mijn boek Gezond Blij zonder diëten kun je meer lezen over dit hormoon en hoe je het kunt aanmaken. Suiker is een van de oorzaken dat het niveau van dit gelukshormoon stijgt. Je voelt je daarna voldaan en rustig. Is de hoeveelheid laag, dan kun je je juist verdrietig voe len. Zorg dat je veel van dit hormoon aanmaakt door gezonde dingen te doen: bewegen, sporten, lachen en knuffelen. Als je bloedsuikerspiegel te veel schommelt heb je bij een dal altijd zin in iets zoets. Dit ge beurt wanneer je veel pasta, rijst, aardappelpro ducten of witte boterhammen eet. Eet daarom al tijd de volkoren of bruine variant. Oja, wat zeker ook helpt: poets je tanden direct na het eten en spreek met jezelf af omeen stukje te wandelen of fietsen. Dan eet je niet uit gewoonte of verveling. Op mijn website Aylinkho.nl post ik de reacties op de krantenstukjes en mijn antwoorden hierop. HET PANEL REMON VISSER Ik dacht „Eerst kon ik al leen op de fiets alleen naar de fysiothe- aan wat rapeut, nu kan ik dat weer lopend, ik nooit Golfen heeft me meer ZOU zelfstandigheid kunnen Rémon is inmid dels zelfs 'mars hall' (iemand die erop toeziet dat alles prettig verloopt op de golfbaan) van golfclub Leeuwenbergh in Den Haag: „Mijn sociale leven is enorm verbe terd. Ik help andere mensen, in plaats van alleen hulp te vragen. De ziekte gaat door, maar ik ben een beter mens geworden. Ik begrijp nu dat ik nog steeds kan lachen, nog steeds vrienden kan maken, kan genieten van het leven en een rondje kan golfen." Veel meer mensen kunnen baat heb ben bij golfen, stelt Rémon. „Of je nu MS hebt, ALS, de ziekte van Alzhei mer of een hersenbloeding hebt gehad; het spelletje is voor iedereen leuk." Hij voelt zich nu zo goed, dat hij overweegt weer biologieles te geven. „Al is het maar een uurtje in de week, ik mis het lesgeven." dinsdag 25 oktober 2016 GO Voedingsdeskunige Ay Lin Kho beantwoordt lezersvragen. Waarom heb ik na het eten altijd behoefte aan iets zoets? Is dat iets lichamelijks of een aangeleerde gewoonte, doordat ik thuis ben opgegroeid met het steevast eten van een toetje? En wat kan ik het beste doen als ik die behoefte voel? Reageren? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff r> PSYCHO LOOG Steven Pont RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Golfen heeft zijn leven gered, daarvan is Rémon Visser (42) overtuigd. Toen de biologie- docent vier jaar geleden de diagnose progressieve MS kreeg, stortte zijn wereld in. „Ik dacht alleen maar aan wat ik nooit meer zou kunnen. Nooit meer rennen, nooit meer een strandwandeling maken, nooit meer sporten. Ik zag mezelf alleen nog in een rolstoel, de kentje over mijn benen, hopend dat iemand me zou willen duwen." Tot hem tijdens de revalidatie de mo gelijkheid werd geboden om te golfen. „Vroeger had ik golf gespeeld, maar dat was verwaterd. Het leek me leuk het weer eens te proberen, al merkte ik meteen dat ik veel slechter was ge worden." Door te oefenen werd hij stapje voor stapje weer beter in de sport. „Alleen al daarop focussen gaf een goed ge voel." Maar dat het resultaat zo 'on verwacht fantastisch positief zou zijn, had Rémon nooit kunnen vermoeden. „Natuurlijk wist ik dat het goed is om buiten te zijn, te bewegen. Ik voelde me er al snel fijn bij. Maar toen een MRI-scan vervolgens liet zien dat ik ook geen nieuwe aanvallen van de ziekte meer had, terwijl ik dat alle voorgaande jaren wel had, was dat echt heel gaaf." Die strandwandeling vindt nu soms weer plaats, in verkorte vorm. Stukjes lopen behoort weer tot de mo gelijkheden. teruggegeven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47