Stroomsnelweg tussen Borssele en Tilburg El Kaddouri (19) oogst lof bij Groene Ster Uitwaaien Bosbouw goed voor milieu en economie Vijfduizend hectare bos krijgt Zeeland erbij, als het Actieplan Bos en Hout doorgaat. Morgen wordt het plan op de Klimaattop gepresenteerd. Hopen zand en stroomkabels zijn te zien vanaf de A58. De ster van de Vlissingse zaalvoetbal Ier is rijzende. Warme jas aan, de honden mee en even lekker met z'n allen uitwaaien aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Heel wat toeristen brengen zo de herfstvakantie door. Onder hen ook Lau en Maja Manders uit het Brabantse Riethoven. Samen met kleinkinderen Guusje (12) en Bibi (4) wandelen ze over het strand aan de Nieu- wesluisweg in Breskens. Het Actieplan Bos en Hout is een houtskooltekening voor een klei ne revolutie: Nederland moet aan de agroforestry. In totaal 100.000 hectare bosbouw moet er in Ne derland bijkomen, waarvan 5.000 in Zeeland. Staatssecretarissen Dijksma van Infrastructuur en Milieu en Mar- tijn van Dam van Economische Za ken ondertekenen morgen op de Nederlandse Klimaattop een in tentieovereenkomst om het plan uit te voeren. Met een beetje ge luk kunnen Zeeuwen over een jaar of zes in het eerste nieuwe bos rondlopen, zegt Gert-Jan Na- buurs (hoogleraar Europese bos sen van de Wageningen Universi teit en mede-opsteller van het ac tieplan). Maar dan moet er eerst nog heel wat gebeuren. Zoals over leg met de landbouwsector, die tot nog toe niet bij het plan betrok ken was. Aan het actieplan ging een uitgebreide studie vooraf. Veertien organisaties voor bosbe heer en houtbewerking en de Stichting Natuur en Milieu zijn er bij betrokken. Als het wordt uitge voerd kan Nederland in drie de cennia tijd de klimaatdoelstellin gen halen. Maar het plan gaat ver der dan milieudoelstellingen als C02-opslag en biodiversiteit: Ne derland moet minder afhankelijk worden van houtimport (nu 90 procent) en de binnenlandse hout productie opvoeren. Bovendien moet dat hout slimmer gebruikt worden, bijvoorbeeld in de che mie (biobased industry). Vooralsnog is in West- Zeeuws- Vlaanderen een gebied van zo'n 5.000 hectare ingetekend, maar dat is slechts 'indicatief, zegt Na- buurs: „Het kan overal waar land bouwgrond niet goed rendeert of om andere redenen niet veel toe komst heeft, op kleine stukjes van 20 hectare tot flinke van 1.000 hec tare." Het kan overal waar landbouwgrond niet goed rendeert Vijfduizend hectare is net zo veel als het totale bosareaal in Zee land nu. Jack van 't Westeinde, bo- menteler en ZLTO-vertegenwoor diger, moet nog maar zien of de plannen haalbaar zijn: „Onlangs publiceerde Nieuwe Oogst een overzicht van gronden in Bel gische handen. Dat zijn er nogal wat in Zeeland. Willen die eigena ren meewerken? Bovendien, in het verleden is hier ook wel hout productie geweest, maar als je het hout niet in de buurt kunt afzet ten of laten verwerken, heb je er weinig aan. En je bent je grond wel een paar jaar kwijt." Als goed doorgerekend is of er onder de streep wat over blijft, zijn er mis schien wel boeren die het willen, is zijn inschatting. Hoogleraar Nabuurs: „Daar heeft hij een punt. Volgens het plan wordt daarom de hele houtke ten verbeterd." Bosbouw zelf is ar- beidsextensief. Nabuurs verwacht dat vooral de verwerkende indus trie banen zal opleveren. m •ZEELAND10 dinsdag 25 oktober 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Twee keer zoveel Zeeuws bos Ondine van der Vleuten Vlissingen -Gert-Jan Nabuurs, hoogleraar Europese bossen ZEELAND 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26