'We staan allemaal achter Sven' T 27 KNZB kiest Marcel Wouda als coach van topzwemmers De keuze voor Marcel Wouda als hoofdcoach topzwemmen klinkt logisch, maar is hij wel de juiste man op de juiste plek? Koeznetsova start sterk tijdens finals 'Mooi extraatje' voor Bertens IOC steunt Stepanova Het is de vraag of in Wouda een peoplemanager schuilt die ook lastige kwesties kan aansturen Op de kop af drie jaar na de veel besproken breuk van Ranomi Kro- mowidjojo met haar toenmalige coach Marcel Wouda maakte de zwembond gisteren de promotie voor Wouda bekend. De 44-jarige Eindhovenaar wordt eindverant woordelijk voor het Nederlandse topzwemmen. De keuze voor Wouda klinkt lo gisch. Hij heeft de afgelopen jaren bewezen een toptrainer te zijn. Zijn palmares is indrukwekkend met drie olympische gouden me dailles in het open water. In 2008 flikte hij dat met Maarten van der Weijden en afgelopen zomer met Ferry Weertman en Sharon van Rouwendaal. Ook in het binnenbad heeft Wouda als trainer zijn sporen ver diend. Zo leidde hij Ranomi Kro- mowidjojo naar de wereldtitel in 2013 op de 50 meter vrije slag en zwom Femke Heemskerk onder hem wereldtijden in het voorjaar van 2015. Z wemprogramma De nieuwe functie van Wouda als hoofdcoach van het topzwemmen vraagt om veel meer capaciteiten. Als eindverantwoordelijke voor het zwemprogramma valt Wouda direct onder technisch directeur André Cats. De Brabander moet straks niet alleen veelvuldig over leggen met Cats, maar ook met de andere coaches en leden van de be geleidingsstaf die eigen belangen hebben. Het is de vraag of in Wouda een peoplemanager schuilt die ook las tige kwesties kan aansturen. In het verleden is gebleken dat de we reldkampioen wisselslag van 1998 als coach niet goed communiceer de. Dat was ook de voornaamste reden dat Kromowidjojo in 2013 brak met Wouda, zoals eerder ook Inge Dekker en Hinkelien Schreu- der deden. Verder is het een publiek ge heim dat zwemcoach Martin Trui- jens op meer draagvlak kon reke- nen van de begeleidingsstaf van de zwemmers dan Wouda. Trui- jens heeft de KNZB inmiddels de rug toegekeerd. Hij wordt hoofd trainer bij de Deense bond. Voortzetten Afgezien van zijn nieuwe functie als verantwoordelijke voor het Ne derlandse zwemmen, gaat Wouda ook de scepter zwaaien over het Nationaal Trainingscentrum (NTC) in Eindhoven. Hierbij is het interessant wat de KNZB met Patrick Pearson van plan is. De coach van Kromowidjojo praat op korte termijn met technisch direc teur Cats over zijn toekomst. Pear son wilde niet ingaan op de vraag of hij als assistent van Wouda wil werken. Wel zou Kromowidjojo naar verluidt haar samenwerking met Pearson willen voortzetten. De zwembond maakte gisteren verder bekend dat Mark Faber het NTC in Amsterdam gaat leiden. Hij volgt dus Truijens op. Faber werkte de afgelopen acht jaar als coach van de paralympische zwemmers. Op de parkeerplaats van de Elfste- denhal verraden de gesponsorde auto's dat de schaatsers nog niet naar huis zijn. Ze zitten in de kan tine, aan de koffie. Er is net ge traind. Maar waarvoor eigenlijk? Voor een wedstrijd die ze mis schien helemaal niet gaan rijden. Sven Kramer is er ook. Hij was lange tijd de enige die het woord staking in de mond nam. Mis schien begonnen als dreigement om de KNSB onder druk te zet ten. Maar nu de bond in het sle pende conflict met de rest van de schaatswereld nog steeds niet buigt, is een algehele staking van de KNSB Cup komend weekeinde in Groningen zeer reëel. Vrijdag zou het seizoen daar op de lange baan officieel moeten beginnen. Een dag eerder moet de ledenraad van de KNSB de definitieve begro ting eindelijk goedkeuren. Wie je in Leeuwarden ook vraagt, niemand zegt te willen rij den als de KNSB er niet uitkomt met de vertegenwoordiging van schaatsers, ploegen en gewesten. In het verleden waren de teams vaak eilandjes. Nu is er een front, door Kramer gevormd. In Thialf verzamelt de vrouwen- sprintploeg van Team Afterpay zich voor de perspresentatie. Maar eerst worden de rijdsters bijge praat over het conflict. iSkate-di- recteur Rhian Ket benadrukt dat, als overeenstemming uitblijft, ie dereen voor zichzelf mag beslis sen: rijden of niet rijden. „Maar", zegt hij erbij, „weet dat Sven zijn nek voor ons uitsteekt. Als je nu gaat rijden, kies je eigenlijk partij voor de KNSB." Aan tafel is het meteen duidelijk: geen akkoord, dan staken. „We staan allemaal achter Sven", klinkt het. Nieuws van het front. De KNSB heeft een tegenvoorstel gedaan, en dat lijkt een opening te bieden. De convenantgroep (atleten, ploe gen en gewesten) neemt het in be raad. Nieuwe deadline: 15.30 uur. De convenantgroep heeft de mail van de KNSB goed gelezen en ziet dat het voorstel van de bond slechts voor komend seizoen geldt. En dus niet tot en met het olympische seizoen 2017/2018. Dat voedt de angst dat er in maart vol gend jaar een volgende crisis staat te wachten. Dus: geen akkoord. Weer een dag dichter bij een unie ke staking in het schaatsen. dinsdag 25 oktober 2016 TENNIS Svetlana Koeznetsova is voortvarend aan de WTA Finals in Singapore begon nen. De Russin versloeg gisteren in de eerste partij van de 'witte groep' titelver dedigster Agnieszka Rad- wanska. De Poolse num mer twee van de plaat singslijst moest na bijna drie uur spelen buigen voor de Russin: 7-5 1-6 7-5. Koeznetsova plaatste zich zaterdag pas voor het af sluitende toernooi van 2016, waar de acht beste tennissters van het sei zoen het tegen elkaar op nemen. De Russin won die dag de Kremlin Cup. TENNIS Door de afmelding van Caroline Wozniacki is Kiki Bertens toegelaten tot de WTA Elite Trophy. Volgen de week spelen in het Chinese Zhuhai de num mers negen tot en met twin tig van dit jaar een eindtoer- nooi. Bertens had het toer nooi van Luxemburg vorige week moeten winnen om zich te plaatsen, maar pro moveerde gisteren toch van eerste reserve naar deelnemer. Bertens gaf vori ge week aan naar het einde van het seizoen te snakken. „Maar als ik me toch zou plaatsen voor Zhuhai, zie ik het als een mooi extraatje." HARDLOPEN Het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) gaat de Russische hardloopster Joelia Stepanova (foto) en haar man financieel onder steunen. De twee onthul den het structurele doping- gebruik in de Russische at letiek en zijn sindsdien on dergedoken in de VS. Ste panova vreesde voor haar leven sinds ze als klokken luidster optrad. Het IOC liet weten het echtpaar fi nancieel niet in de kou te la ten staan. Stepanova's man, Vitali Stepanov, is een adviseursfunctie bij het IOC aangeboden. Hij zal zich gaan bezighouden met dopingcontroles. Natasja Weber Eindhoven Het al maanden slepende con flict in de schaatswereld over noodzakelijke bezuinigingen is nog altijd niet opgelost. Verslag van een onderhandelingsdag. Rik Spekenbrink Leeuwarden 10.45 uur, Leeuwarden 12.00 uur, Heerenveen 12.30, Heerenveen 15.30, Almere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24